Miközben a digitális infrastruktúra kiépítésében Magyarország kifejezetten jól teljesít, a magyar lakosság 17 százaléka még sosem használt internetet, éppen ezért a jövőben különböző programokkal növelni kell a lakosság digitális kompetenciáját.
Solymár Károly Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) infokommunikációért felelős helyettes államtitkára előadásával az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) konferenciáját megnyitva hangsúlyozta: a digitális gazdaság súlya ma már óriási Magyarországon, a GDP 21 százalékát termeli meg ez a szektor, és a gazdaság minden területén zajlanak olyan fejlesztések, amelyek a digitalizációt tekintik a növekedés egyik legjelentősebb eszközének.
Egyre nagyobb az igény informatikai szakemberek iránt, az idén a legtöbb hallgatót az informatikai szakterületekre vették fel a felsőoktatásban, de jelenleg még 20 ezer informatikus szakember hiányzik a magyar munkaerőpiacról.
A helyettes államtitkár döntő fontosságúnak nevezte, hogy a következő, 2021-2027-ig szóló európai uniós tervezési ciklusban valóban prioritást élvezzenek az informatikai fejlesztések, ezek jelenthetik ugyanis az egész gazdaság növekedésének a kulcsát.
Aláhúzta, hogy a következő években jelentősen növelni kell a kis- és középvállalkozások digitális kompetenciáit is, mert ezen a területen uniós szinten is jelentős lemaradásban vagyunk.
Előadásában sikeresnek nevezte a Digitális Jólét Programot, amelynek keretében eddig 180 ezer felnőttet ismertettek meg digitális eszközök és az internet használatával, 10 ezer idős ember vett részt a kifejezetten nekik szervezett oktatóprogramokon, országosan felszereltek 1500 úgynevezett „digitális jólét pontot", ahol civil szervezetek bevonásával évente 50 ezer embert elérve zajlanak ismeretterjesztő képzések.
(Forrás: MTI/ITM)