A precíziós gazdálkodás művelői már jó ideje tudják: a drónokban hatalmas potenciál van. Ma a drónokat már nemcsak felvételezésre használják - munkára is fogják őket.
A magyar agrárium digitalizációjának összehangolásáról, Magyarország Digitális Agrár Stratégiájáról (DAS) szóló, augusztus elején elfogadott kormányhatározattal hivatalossá vált Magyarország Digitális Agrár Stratégiája. Ennek elemei közül a legfontosabb a mezőgazdasági termelők digitális kompetenciáinak és ismereteinek fejlesztése. A DAS célja segíteni a gazdálkodóknak abban, hogy a digitalizáció által kínált előnyöket ki tudják használni. Legfontosabb feladata a tudás és az ismeretek terjesztése, valamint a digitális technológiákhoz, adatbázisokhoz való hozzáférés könnyebbé tétele.
A DAS megalapozza az autonóm repülés és a robotika terjedését is az agráriumban – mondta a K&K kérdésére Kakucsi-Csernák Zoltán, az INTEM és az I.S.MTechnology monitoring drónpilótaképzésért felelős vezető drónoktatója. Hozzátéve ehhez, hogy egy egységes európai drónszabályozás is várható a következő években. Erre nagy szükség is lenne, hiszen a drónipar gyorsan fejlődik, sok olyan technikai újdonság van, amit a jelenleg hatályos „szabályozás” már nem tud követni. Amennyiben megszületik a majdani közös európai szabályozás, az megteremti a lehetőségét annak, hogy mindenki azonos feltételekkel tudjon működni majd a dróninnováció területén, országhatároktól függetlenül az Európai Unió területén belül...
Cikkünk teljes terjedelmében a K&K Magazin októberi számában jelent meg. Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy fizessen elő! Ha kérdése van, írjon nekünk!