Európa, benne Magyarország társadalma is öregszik, az átlagéletkor szinte mindenhol meghaladja a 40 évet. A hazai privátbanki ügyfélkorfa eloszlása pedig drámainak nevezhető, hiszen az ügyfélszámla-állomány majd 70 százaléka az 50 évnél idősebb ügyfelekhez köthető. A helyzet a szolgáltatási keretek újra szabását követeli meg a privátbanki szolgáltatóktól is – mondja Karagich István, a Blochamps alapítója.
A világ népessége szinte mindenhol öregszik, de Európa az egyetlen kontinens, ahol ma már több a 65 év feletti lakos, mint a 15 év alatti. Hogy ez milyen kirívó arány, azt jól mutatja, hogy a globális adatokat nézve a 15 év alatti korosztály 26, míg a 65 év felettiek mindössze 9 százalékot képvisel a teljes populációból. Európában egyébként az elmúlt 30 évben erősödött fel igazán a társadalom elöregedése. Míg 10 évvel ezelőtt az átlagéletkor 30 és 35 év között volt a legtöbb országban, addig ez mára majd mindenhol kitolódott 40 év fölé. A csúcstartó Németország kerek 47 évvel, de nem sokkal marad el tőle Olaszország sem. Magyarország egyébként a középmezőnyben helyezkedik el, az átlagéletkor nálunk 42 év, míg 30 éve még 35 év volt. (lásd: 1. ábra.)
A demográfiai változások, a társadalmak elöregedése mellett két másik tényező is magyarázza, hogy ma már drámai a hazai privátbanki szolgáltatók ügyfélkorfa-eloszlása – mondta Karagich István, a Blochamps alapítója. A hazai vállalkozói szférában, így a vagyonosok között is, ma meghatározóak a 25-30 éve sikeres vállalkozók. Ők azok, akik első generációs üzletemberként építettek fel egy cégbirodalmat. Vállalkozásukat 60-80 éves korukban is, nyilván továbbra is a sajátjuknak érzik, annak irányításáról nem feltétlenül akarnak lemondani, hiszen a többségük folyamatosan aktív, tökéletesen munkaképes. Foglalkozniuk kell azonban az örökítéssel! Kellene…
Cikkünk teljes terjedelmében a K&K Magazin decemberi számában jelent meg. Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy fizessen elő! Ha kérdése van, írjon nekünk!