Jó pénzügyi évet várnak a kisvállalkozások

Érezhető árbevétel- és nyereségnövekedésre számítanak idén a kis- és középvállalkozások: a szektorban ezúttal a nagyobb méretű cégek a derűlátóbbak.

Jól mehet idén is a magyar kis- és középvállalkozások szekere, miután meglehetősen optimistán nyilatkoztak a cégvezetők pénzügyeik idei alakulásáról – derül ki a K&H kkv bizalmi index legutóbbi kutatásából. „Habár a várt árbevétel-növekedés mértéke 9,4 százalékról 8,3 százalékra, a várt profitnövekedés mértéke pedig 6,2 százalékról 5,2 százalékra mérséklődött az előző negyedévhez képest, ezek az értékek még mindig az elmúlt évek legjobb eredményei közé tartoznak. A mérséklődő várakozások hátterében feltehetően az áll, hogy a cégek már számolnak az infláció és a bérek idei emelkedése okozta költségnövekedéssel” – mondta el a kutatás eredményei kapcsán Kökény Roland, a K&H kkv-marketing főosztályának vezetője.

Az előző negyedévvel ellentétben most nem a mikrovállalkozások, hanem a középvállalkozások várnak erősebb évet: árbevétel-növekedési várakozásaik ugyanis 7,3 százalékról 11,2 százalékra emelkedtek, és egyedül ők számolnak magasabb bevételnövekedéssel az előző negyedévhez képest. Ezzel szemben a mikrovállalkozások árbevétel-növekedésre vonatkozó várakozásai 9,7 százalékról 8,2 százalékra, a kisvállalkozásokéi pedig 9,5 százalékról 7,7 százalékra mérséklődtek. Az ágazatok közül a kereskedelmi cégek kilátásai a legkedvezőbbek – náluk 9,2 százalék az átlag a várt növekedésnél –, egyedül ez a szektor vár átlag feletti bővülést.

A profitkilátásoknál hasonló kép rajzolódik ki a felmérésben: a középvállalkozások a legoptimistábbak, ráadásul a várt profitnövekedés mértéke a duplájára, 7,5 százalékra ugrott. A mikro- és kisvállalkozások ebben az esetben is alacsonyabb növekedést várnak az előző negyedévhez képest (5,3 után 4,6 százalékot). A profitnál is a kereskedelemmel foglalkozó vállalkozások a legoptimistábbak (6 százalékos átlaggal), miközben az agrárium mintegy feleekkora, 3,4 százalékos bővülést valószínűsít 2020-ra. Azt azonban érdemes figyelembe venni – olvasható a közleményben –, hogy a koronavírusnak a nemzetközi gazdaságra gyakorolt hatása keresztülhúzhatja a vállalkozások számításait.

(forrás:vg.hu)

Hirdetés átugrása →