Jelentős részben kata szerint adóznak a 173 ipartestületet, valamint mintegy negyvenezer önálló vállalkozó tagot számláló Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) alá tartozó vállalkozások. Nagy hányaduk dolgozik a szolgáltató és a javító szektorban, és már szinte mindegyiket érintik a koronavírus-járvány hatásai – erről a szervezet elnöke, Németh László tájékoztatta a Világgazdaságot
A boltokat, a szolgáltatókat és az iparosokat a lakosság vagy a személyes kontaktus kerülése miatt kerüli el, de azért is, mert tartalékol. Nem tudni ugyanis, mikortól, illetve meddig maradnak jövedelem nélkül.
Emiatt sok nyitva lévő kis boltnak, iparosnak már akkora forgalma sincs, ami fedezné a rezsijét, vagy az esetleges bérleti díját. Még rosszabb azon cégeknek, amelyeknek alkalmazottai is vannak. „Ezért az Iposz egyrészt azt várja, hogy – természetesen a költségvetés lehetőségeinek függvényében – a hétfőn a 81 ezer katásnak bejelentett könnyítéseket kiterjesztik további katás szakterületekre, hiszen az ország mintegy 380 ezer katás adózójából egyelőre 81 ezer kapott védelmet. Másrészt azt, hogy a további intézkedések vonatkoznak majd a nem katás egyéni és társas mikrovállalkozásokra is, hiszen a jelen helyzetre pedig talán a katán kívüli, minimális tartalékkal rendelkező, kis cégek a legérzékenyebbek.” Németh László magyarázata szerint egy kis boltnak például esetleg azért kell bezárnia, mert nem kap árut, és nincs olyan védőhálója sem, mint például az Auchannak. Megmentésük a majdani újraindításuk miatt is fontos, enélkül később baj lehet a lakosság ellátásával. Az Iposz elnöke emlékeztetett, hogy Németországban is rögtön hatalmas összegeket különítettek el az egyéni és mikrovállalkozások megsegítésére.
iszont nem jellemző a kata szerinti adózás a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (Kisosz) cégei között az adózási mód feltételei miatt. „E körben jelenleg azzal a legfontosabb kérdéssel keresik meg a tagvállalatok a szövetség ügyvédeit, jogászait, hogy mi a teendő egy bolt, étterem önkéntes bezárása esetén” – válaszolt a Világgazdaságnak a Kisosz ügyvezető elnöke, Antalffy Gábor. Sok, nem élelmiszert forgalmazó helyen ugyanis napokig nincs vevő, de a nyitvatartás kötelező, a bezárást pedig be kell jelenteni. „Azt látom, hogy nem lehet minden iparágnak egyformán segíteni. Sok terület van bajban, nem lehet tudni, meddig lesz áru, alapanyag” – magyarázta. A tagság kérdéseinek egy másik része egészségügyi jellegű. Antalffy Gábor az e kérdések megválaszolásában látja a Kisosz fő érdekképviseleti feladatait. Az országban 45 ezer vendéglátó egység működik, ezek egy része tagja a Kisosznak.