KSH: 3,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom

A Központi Statisztikai Hivatal friss adatsorából tételesen kimutathatóak a járvány és a veszélyhelyzeti intézkedések következményei: a többi között az élelmiszer és nem-élelmiszer kiskereskedelem, ezeken belül az egyes üzlettípusok forgalmának alakulásában, a csomagküldő kereskedelem kimagasló teljesítményében is.

A kialakult járványügyi veszélyhelyzet és a fokozatosan bevezetett, a kiskereskedelmet is érintő jogszabályi korlátozások az összes üzlettípus forgalmára hatással voltak – áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentésében.

Mindez azt eredményezte, hogy márciusban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 4,4, naptárhatástól megtisztítva pedig 3,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 12,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 0,5 százalékkal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 16,7 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

A január-márciusi időszak egészét tekintve 7,2 százalékkal haladta meg az összesített értékesítési adat a tavalyi első negyedévit.

A KSH-adatközlésre reagálva Cseresnyés Péter kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkár elmondta:

Mivel addigra lecsengtek a készletfelhalmozások, pánikvásárlások, viszont végig és az országban mindenütt érvényben voltak a kijárási korlátozások, az év legnehezebb hónapja az április lehetett a kiskereskedelmi vállalkozások számára.

„Az online pénztárgépek adatai jelentős visszaesést mutatnak, abban bízunk, hogy májustól a veszélyhelyzeti intézkedések fokozatos enyhítésével, az elhalasztott vásárlások pótlásával megkezdődik a válságból való kilábalás. A szektor cégei alaposan kiérdemelték a vásárlók bizalmát és támogatását, hiszen a legnagyobb kihívást jelentő időszakban is komoly fennakadások és tartós készlethiány nélkül gondoskodtak a magyar családok biztonságos ellátásáról.”

Az élelmiszer-kiskereskedelem 77 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 15, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 4,8 százalékkal bővült márciusban a KSH adatai szerint.

A non-food kategória mindössze 0,5 százalékos növekedésén belül nagy a szórás, például a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer-üzletek bevétele 38 százalékkal ugrott meg, az iparcikk jellegű vegyes boltokban viszont csak 0,9 százalékkal.

Eközben a volumen 51 százalékkal zuhant a textil-, ruházati és lábbeli-üzletekben, a hansználtcikk-kiskereskedelem pedig 26 százalékkal zsugorodott.

Emellett a könyv, számítástechnika és egyéb iparcikk kategória 14 százalékkal mérséklődött, a bútor- és műszakicikk-üzletek kasszájából pedig éves alapon a bevétel 9,3 százaléka hiányzott.

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,9 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 41 százalékkal emelkedett, folytatva az évek óta tartó bővülést.

A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 4,6 százalékkal mérséklődtek. Ezek után a teljes márciusi kiskereskedelmi forgalom 1045 milliárd forint volt, ebből 51 százalék élelmiszereladás, miközben a non-food kategóriára 36, az üzemanyag-értékesítésre pedig 13 százalékos rész jutott.

(forrás: vg.hu)

Hirdetés átugrása →