A legmagasabb robotizálási szintet a műanyag- és vegyipari gyártók, valamint a fémmegmunkálás és a gépgyártás területén azonosították.
A kis- és középvállalkozások csaknem egynegyede tervezi a robotizálás bevezetését az elkövetkező 3 évben a Universal Robots megbízásából készített, „A kkv-k robotizálási barométere” nevű felmérés szerint – írja a hrpwr.hu. A robotizálást tervező cégek mindössze 22,5 százaléka tervezi a cobotok bevezetését, ugyanakkor ez a mutató összefüggésben áll a vállalkozás méretével. A kisvállalkozások képviselőinek 22,8 százaléka vezetné be a cobotok használatát, míg a közepes méretű vállalkozásoknál ez az arány 21,1 százalék.
Ez lenne a cél
A robotizálás bevezetése szempontjából a költségek csökkentése, a versenyképesség erősítése és a termelés növelése a legfontosabb tényező a kkv-k számára. A termelés növelése és a munkavállalók fluktuációjával járó nehézségek kiküszöbölése a kisvállalkozások jellemző mozgatórugói. A kkv-k többek között azt várják a robotizálástól, hogy lehetővé tegye számukra a termelési költségek csökkentését, javítva ezáltal annak hatékonyságát (72 százalék), továbbá növelje a versenyképességet (71,4 százalék), és a gyártott termékek mennyiségét (68,7 százalék), ami nagyobb jelentőséggel bír a kisvállalkozások számára. Ezeken felül a vállalatok számára fontos az emberi hibák kiküszöbölése (61,3 százalék), az alkalmazottak megtartása (63,9 százalék), valamint a termékek minőségének (56,6 százalék) és a termelés rugalmasságának (54,6 százalék) javítása.
A válaszadók elsősorban a következő folyamatok robotizálását tervezik: összeszerelés (27,6 százalék) csomagolás és raklapra helyezés (20,3 százalék), gépkiszolgálás (14,7 százalék), festés (13,4 százalék) és pick and place (12,7 százalék).
Ennyi idő alatt várnak megtérülést a robotizálástól
A vállalatok 1,5 százaléka a robotokba történő befektetés megtérülését 1 éven belül, 22,5 százaléka 1–2 éven belül, 33,9 százaléka 2–3 éven belül, 13,9 százaléka 3–4 éven belül, míg 9,9 százalék 5 vagy több éven belül várja. Természetesen a vállalkozók azt szeretnék, ha ez az időszak a lehető legrövidebb lenne, a válaszadók közel 31 százaléka szerint 1–2 év, 23,9 százaléka szerint pedig 2–3 év lenne a befektetés optimális megtérülése.
A „A kkv-k robotizálási barométere” felmérést az SC&C kutatóvállalat végezte 180 magyarországi kis- és középvállalkozásra kiterjesztve március 9. és április 6. között. A felmérés CATI módszerrel (számítógéppel támogatott személyes megkérdezés), a Universal Robots megbízásából készült.
(forrás: digitalhungary.hu)