Cégcsoport-terápia

Egy tipikus családi kis- vagy középvállalkozást jellemzően egyetlen cég testesít meg, ez önmagában látja el a vállalkozás összes funkcióját és rendelkezik a tevékenységéhez szükséges minden erőforrással: pénzeszközökkel, ingatlanokkal, gépekkel, munkavállalókkal, szellemi alkotásokkal, szerződésekkel. Ezzel szemben, egy nagyvállalat a legtöbb esetben már egy számos cégből álló cégcsoport.

Miért és hogyan érdemes a céget cégcsoporttá alakítani? Csupán vállalkozásméret kérdése az átalakulás? Mik azok az indokok, amelyeket figyelembe véve egy családi vállalkozás alapítójának érdemes lehet a cégét cégcsoporttá alakítania?

 

A kockázat el van vetve

Egy sikeres vállalkozás profitot termel. Ha pedig igazán sikeres, több profitot, mint amennyit a tulajdonosai személyes szükségleteikre osztalékként kivonnak. Pontosabban: valószínűleg el tudnák költeni a cég teljes nyereségét, de az osztalékfelvétel adózással jár, a cégük növekedési lehetőségei viszont arra ösztönözhetik a tulajdonosokat, hogy a megtermelt nyereséget inkább termelőeszközök bővítésébe forgassák vissza. Így növekednek a cégek, „cégvagyont” halmozva fel.

Minden vállalkozásnak vannak azonban kockázatai. Egy hibás termék kárt okozhat az ügyfelének, aki ezért perrel léphet fel a céggel szemben… Egy ügyletének tévesen állapította meg az adókövetkezményeit, és az adóhatóság adóhiányt, bírságokat szabhat ki rá… Vagy hirtelen megváltozik a szabályozási környezet, és ami tegnap még profitábilis üzlet volt, holnapra eladhatatlan termékeket, szolgáltatásokat eredményez. Ezek és hasonló viharfelhők ott lebegnek minden cég feje felett, és a villámok bármikor lecsaphatnak a cégvagyonra. Ha pedig ez megtörténik, könnyen elúszhat minden, amiért az alapítók évtizedekig keltek hajnalban, és tértek későn nyugovóra. A cégtulajdonosok magánvagyonát ugyan védi a kft-k, zrt-k korlátolt felelőssége, de a cégük saját vagyonát nem. Így válnak e nagyra nőtt kisvállalkozások a saját vagyonukat illetően „korlátlan felelősségűvé”.

Ez a kockázati kitettség csak úgy kezelhető, ha a kockázatokat hordozó – termelő, szolgáltató („operatív”) – cég tulajdonából kiszervezünk minden olyan vagyonelemet, aminek nem kell feltétlenül a cégben, pontosabban: annak saját tulajdonában lennie. Ez az egyik alapvető szempont, ami miatt a sikeres cégeket tulajdonosaik cégcsoporttá alakítják. Fontos ugyanakkor hangsúlyozni, hogy mindezt fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben már nem lehet megtenni hátrányos következmények nélkül, a rendkívül szigorúvá vált csődjogi és ügyvezetői felelősségi szabályok miatt. E vagyonbiztosítási intézkedések megtételéhez előrelátásra van tehát szükség...

Cikkünk teljes terjedelmében a K&K Magazin júniusi számában jelent  meg. Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy fizessen elő! Ha kérdése van, írjon nekünk!

Hirdetés átugrása →