Egyre durvább a forintgyengülés hatása a lakáspiacon - van, aki már euróban számol

A forintgyengülés eredményeként az euró korábban soha nem látott 400-as szintek fölé került. Ez pedig az euróban eladásra kínált lakóingatlanok árát is befolyásolta. Az országos lakásárakra nézve ez a hatás egyelőre elenyésző, de erőteljesen növekszik: 2021-ben az eladó ingatlanok mindössze fél százalékánál adták meg   euróban az árat, idén viszont már háromszorosára nőtt ez az arány.  Főként Budapesten és a Balaton környékén magasabb az eurós áron hirdetett lakóingatlanok aránya. Az árfolyamváltozások miatt az euróban fizető külföldi vevők számára viszont néhány hónap alatt 10 százalékkal csökkent a magyarországi ingatlanok ára. Emiatt a külföldi érdeklődők száma egy hónap alatt 30 százalékkal nőtt.

Az elmúlt időszakban drágább lett az euró a forinttal szemben, 2021 és 2022 elején is volt példa 360 forint alatti euróárfolyamra, míg idén május elején 380 forint alatt mozgott az árfolyam, az utóbbi napokban pedig a korábban soha nem látott 400-as szint felett is megfordult. Az árfolyam a lakáspiac kínálati oldalát nézve az euróért eladásra kínált lakóingatlanok miatt fontos. Az ingatlan.com legújabb elemzésében pedig azt vizsgálta meg, hogy az euró erősödése hogyan befolyásolta a lakáspiaci árakat és mekkora az eurós vételáron gazdára váró ingatlanok aránya Magyarországon. 

Kevés van belőlük, de növekszik az arány

“Alapvetően a klasszikus költözők, azaz a meglévő lakásukból másikba tartó eladók és vevők forintban számolnak. Eurós árral inkább a befektetők egy része vagy a külföldi tulajdonosok kalkulálnak. Emiatt leginkább az átlagosnál jóval nagyobb értékű ingatlanok, villák, nagy alapterületű belvárosi lakásoknál jellemző az eurós vételár” - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Hozzátette: A lakásdrágulásban elenyésző az eurós áron eladásra kínált ingatlanok szerepe, hiszen a 2021-ben országos szinten a meghirdetett ingatlanok árának fél százalékát határozták meg euróban. Az euródrágulás miatt Idén viszont már ennek háromszorosára, 1,5 százalékra nőtt az arányuk. Egyes ingatlanok esetében néhány hét alatt 5-10 százalékos drágulás ment végbe forintban kifejezve.”

Budapest és a Balaton emelkedik ki az országos mezőnyből

“Vannak térségek, ahol azért az utóbbi időszakban az országos átlagnál nagyobb mértékben nőtt az eurós eladó ingatlanok aránya. Elsősorban a Balaton közelsége miatt Somogy megyében, valamint a fővárosban, valamint a nyugati határ menti megyékben” - fogalmazott a szakember.

A fővárosban például júniusban a kínálat 1,6 százalékát adták az eurós lakóingatlanok szemben a 2021-es év 0,4 százalékos arányával. A Somogy megyei kínálatban pedig 2,1 százalékot tett ki az arányuk júniusban, miközben tavaly még bőven 1 százalék alatti volt ez az érték.

Beköszöntött a külföldi vevők Kánaánja

Az euródrágulás nyertesei azok a külföldi vevők lehetnek, akik vételár összegét euróról váltják át forintra. Számukra ugyanis néhány hét alatt 10 százalékkal csökkent a magyarországi ingatlanok ára az árfolyamváltozásoknak köszönhetően. Balogh László szerint ez lehet a fő magyarázat arra, hogy az ingatlan.com-on meghirdetett eladó ingatlanok iránt külföldről érdeklődő felhasználók száma júniusban 30 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest.

 

Hirdetés átugrása →