Változások és várakozások

Alaposan felforgatta az irodapiacot a járvány, a home office népszerűsödésével megváltoztak az elvárások. A pandémia lecsengésével újabb lendületet kaphat a szegmens, két-három éven belül négyszázezer négyzetméternyi iroda épülhet Budapesten.

Habár az ingatlanpiacon és ezen belül az irodapiacon is csak több éves távlatban értékelhetők a változások, az már most is látszik, hogy a pandémia következtében a 2008-as válság utáni fellendülés időszakát követő szűk tízéves prosperitás megtorpant. „Kivárás tapasztalható a piaci szereplők részéről – mondja Fodor Dániel, az ingatlan.com Zrt. csoport ügyvezető igazgatója, Az Év Irodája verseny CEO-ja –, majd meglátjuk, hogy a most kibontakozó válság milyen mély lesz, és meddig tart.” A szakértő szerint a Covid lecsengésével egyértelműen a közösségi terek kerültek fókuszba. Nemcsak a vállalatok teszik még családiasabbá és otthonosabbá a munkatereiket, hanem az irodaházak is egyre több minőségi közösségi teret hoznak létre, legyen az egy barátságos lobby, kávézó vagy étterem. Számos házban esztétikai megújulásnak lehetünk a tanúi, ez ismét bevonzhatja a dolgozókat, a járvány ugyanis beindította az otthoni munkavégzést.

Munka otthonról

„A home office a dolgozók számára egyfajta megszerzett jog, és ki akarna lemondani a szerzett jogáról?” – Fodor Dániel szerint jelenleg az egyensúlyi helyzet felé haladnak a cégek, vagyis a dolgozókkal együtt a munka jellegétől függően próbálják meg kialakítani az irodai munka és a home office közötti egészséges egyensúlyt. A rezsiárak
növekedése azonban némileg fordulópont lehet, a dolgozók inkább bejönnek az irodába, mintsem hogy otthon drágán fűtsenek napközben.

Simon-Göröcs Lili, a Profession.hu
HR igazgatója úgy látja, a járványhelyzettel elterjedt távmunka alapjaiban változtatta meg az emberek elképzelését a munkavégzésről, így az iroda funkciója is átalakult: a munkavégzés elsődleges tere helyett sokkal inkább a társasági élet, a kreatív folyamatokban vagy közös eseményeken való részvétel miatt járnak be.

A Profession.hu 2022 januárjában készített felmérése többek között azt vizsgálta, hogyan terveznek a munkáltatók az otthoni munkavégzés lehetőségével a jövőben. A kutatásban részt vevő cégek közel 30 százaléka állította, hogy idén változtatni tervezik a béren kívüli juttatások keretösszegét, közülük pedig minden ötödik vállalat szerint ezt a home office kivezetése, illetve bevezetése is indukálja.

Az otthoni munkavégzés tehát továbbra is népszerű, dacára annak, hogy számos kihívással járhat, a nem megfelelő munkaállomás használatától a munka és a magánélet túlzott összemosódásáig.

„A munkáltatók részéről a járványhelyzet kezdete óta jelentősen megnőtt az igény a home office lehetőségére, akkor kezdett el ez a munkavégzési forma egyre gyakrabban megjelenni az álláshirdetésekben is. Míg az otthoni munkavégzést 2021 első negyedévében az álláshirdetések 3,5 százalékában említették, ez az arány már több mint a duplájára nőtt. A leggyakrabban az IT, programozás, fejlesztés területén ajánlanak home office lehető
séget, ezt követi az üzleti, támogató központok kategória, majd az IT üzemeltetéshez és telekommunikációhoz kapcsolódó pozíciók. A home office népszerűségét jelzi a munkavállalók körében, hogy azokra a hirdetésekre, amelyekben szerepelt az otthoni munkavégzés lehetősége, 2021-ben átlagosan 23 százalékkal többen jelentkeztek, mint azokra, amelyeknél nem említették opcióként ezt a munkavégzési formát. Ez az arány idén 33 százalékra emelkedett.”

Zöldülő irodák

A pandémiát követően egyre népszerűbb a hibrid modell, amikor a home office-t kombinálják az irodai munkavégzéssel, ezt segíti a technológiai fejlődés is. „Emellett a dolgozói jóllét továbbra is alapszempont, a járvány után is fontos trend, hiszen még inkább a munkahelyekre kell csábítani a dolgozókat – mondja Fodor Dániel. – Vagyis az employer branding és az office branding szerepe ugyanolyan fontos. Az energiaválság hatására a szintén már több éve hódító fenntarthatóság trendje az ESG szempontokkal együtt is folytatódik, sőt, megerősödik.”

Még túl friss az energiaválság, előttünk a tél, majd tavasszal értékelhetjük, hogy mekkora üzemeltetési költségekkel kalkulálhatnak a bérlők. Nyilvánvaló, hogy az A kategóriás, zöld minősítésű irodaházak műszaki adottságai jobbak, mint a B kategóriás épületekéi,
így a modern ingatlanokban az épület-
üzemeltetők is kedvezőbb megoldásokat kínálhatnak a bérlőknek. Fodor Dániel szerint hosszú távon mind a házak, mind a bérlők még jobban koncentrálnak az energiahatékonyságra és ezzel összefüggésben a fenntarthatóságra.

„Most már csak zöld irodaházak épülnek, amelyek alapvetően BREEAM vagy LEED minősítésűek, és egyre inkább kiegészülnek a WELL szempontjaival – mondja az ingatlan.com Zrt. csoport ügyvezető igazgatója. – Ezek nemcsak az épület műszaki berendezéseire vonatkoznak, hanem a dolgozók jóllétét szolgáló egészséges munkakörnyezeti kívánalmakra is. Így nem csak a hűtés-fűtés, levegőszabályozás a fontos, hanem ilyen lehet egy futópálya a tetőn, a zöld kert, az egészséges menü az étteremben vagy éppen a jóga, fitnesz. Ráadásul már a befektetők is olyan ingatlanokat vesznek, amelyek megfelelnek a környezettudatos elvárásoknak.”

Bizonytalan kilátások

Fodor Dániel szerint az elkövetkezendő 2-3 évben további 400 ezer négyzetméternyi iroda épülhet Budapesten, amennyi a jelenlegi állomány csaknem tíz százaléka. „Mivel gazdasági válság van, némileg növekedhet az üresedési ráta, de még most, a harmadik negyedév végén is éppen csak elhagyta a tíz százalékot, vagyis nem vészes. Az új épületek esetében 40 százalékos az előbérlet, tehát kérdéses, hogy a maradék 60 százalékot hogyan töltik majd fel a bérlők. Ez nyilván függ az elhúzódó válságtól és az európai energiasokktól, vagyis hogy a vállalatok jövőképe hogyan alakul, akarnak-e költözni, bővülni vagy éppen felújítani. A hibrid modell tovább erősödhet, de meglehetősen képlékeny az irodapiac, biztosat nem mondhatunk.”

A verseny 2021-es győzteseiből:


1. British Petrol

2. Sanofi Aventis Zrt.

3. booking.com

4. Dessin Design Kft.    

Hirdetés átugrása →