30,1 milliárd euró árbevétel, 2,7 milliárd euró működési eredmény, 8,9 százalékos operatív árbevétel-arányos nyereségráta – így zárta 2017 első félévét az Audi Csoport. Ez javulász jelent az előző év hasonló időszakához képest, az operatív árbevétel-arányos nyereségráta elérte a 8,9 százalékot. A vállalat bővülő kiszállításokra számít világszerte az év második felében, azonban az új modellekkel kapcsolatos előzetes kiadások nagyobb hatással lesznek a pénzügyi eredményre, mint az év első hat hónapjában.
„Az első Audi Summit alkalmával tartott világpremierjével az új Audi A8 jelentette az új modellek offenzívájának első lépését.” – nyilatkozta Rupert Stadler, az AUDI AG igazgatótanácsának elnöke. Az Audi zászlóshajójának új generációja a világ első, sorozatgyártású, a magas fokon automatizált közlekedést lehetővé tévő autójaként mutatkozott be és a mild-hibrid vagy a hálózatról tölthető (plug-in) hibrid formában megjelenő nagyfeszültségű technológiával egy teljes modellsorozatot kínál elektromossá alakított hajtásrendszerrel. „2018. közepéig négy további kulcsfontosságú modellsorozatunk legújabb generációját mutatjuk be. Ezen kívül a legmagasabb kategóriában is bővítjük modellkínálatunkat, a jövő évben érkezik ugyanis az Audi Q8 és a teljesen elektromos Audi e-tron is.” – tette hozzá Stadler.
2017. januárjától június végéig az ingolstadti székhelyű vállalat összesen 908 955 kiszállítást teljesített (2016. január – június: 953 293 darab). Az Audi Csoport árbevétele az év első felében elérte a 30 143 millió eurót (2016. január – június: 30 134 millió euró). Működési eredménye 2 680 millió euróra nőtt (2016. január – június: 2 401 millió euró vagy 2 666 millió euró a különleges tételek korrekciója után), az operatív árbevétel-arányos nyereségráta pedig 8,9 százalékra emelkedett (2016. január – június: 8,0 százalék vagy 8,8 százalék a különleges tételek korrekciója után).
„Az igazán komoly kihívások ellenére stabil pénzügyi eredménnyel zártuk az első félévet” – értékelt Axel Strotbek, az AUDI AG igazgatótanácsának a pénzügy, az IT és az integráció területeiért felelős vezetője. „”Speed Up!” programunk hatékonysági intézkedéseihez kapcsolódó első sikereink lassan beérnek.” Ennek keretén belül például a vállalat optimalizálta a kutatás és fejlesztés területeinek hatékonyságát és 6,9 százalékra csökkentette az árbevételnek a kutatási és fejlesztési költségekre fordított arányát (2016. január – június: 7,5 százalék). Hosszútávon az Audi ebben a mutatóban a 6 és 6,5 százalék közötti tartományt kívánja megcélozni. A „Speed Up!” program eredményei a jelentősen csökkent disztribúciós költségeken is tetten érhetők.”Tovább dolgozunk a hatékonyságon, hiszen jövedelmezőségi céljaink az elektromos korszakban sem változnak.” – nyilatkozta Strotbek.
Az Audi konszern adózás előtt eredménye 2017 első félévében elérte a 2 798 millió eurót (2016. január – június: 2 190 millió euró), amely többek között a pénzügyi bevételek jelentős emelkedésének volt köszönhető. Pozitív hatással voltak az eredményre – egyebek mellett – a HERE vállalatnál az első negyedévben megjelenő új befektetők, így a tőkemódszerrel elszámolt befektetésekből származó bevétel 183 millió euróra növekedett.
A nettó pénzforgalom az első félév végére 1 879 (2016. január – június: 2 085 millió euró) millió euróra csökkent, amely magában foglalja a dízel kérdéssel összefüggő várható, három számjegyű euró milliókra rúgó kifizetéseket.
Az év hátralévő részét illetően Axel Strotbek így nyilatkozott: „Párhuzamosan modellbemutatók egész sorát készítjük elő. Az ezekhez kapcsolódó előzetes kiadások igen komolyan megjelennek majd az eredményeinkben és a pénzforgalmi adatokban, különösképpen a negyedik negyedévben.” Az év első felének tőkeráfordítása elérte az 1 156 millió eurót (2016. január – június: 1 238 millió euró), amely az árbevétel 3,8 százalékát tette ki (2016. január – június: 4,1 százalék). A teljes évre az Audi a tőkeráfordítás arányát 5 és 5,5 százalék közé várja.
A teljes 2017-es évre a vállalat az előző évhez képest a kiszállítások enyhe növekedésére számít. Az Audi konszern az árbevétel tekintetében szintén kismértékű emelkedést vár, az operatív árbevétel-arányos nyereségrátát pedig a 8-10 százalék közötti stratégiai célsáv tartományban kívánja tartani.