Vészhelyzetben a katások, a járványhelyzet miatt nemcsak az üzlet megy gyengén, de sokan közülük hamarosan büntető adót is fizethetnek. Január persze még messze van, és sokan reménykednek, mégsem pont ezek lesznek a változások. Ha már ennyire durva a korona vírus második hulláma és előbb utóbb nálunk is komoly lezárásokra lehet számítani, talán mégsem ilyen formában lép életbe a kata szigorítás. Hogy lesz-e változás, azt meglátjuk, de azért érdemes már most készülni a várható változásokra.
Sok eddig katás vállalkozást nagyon durván érint, hogy jövő január 1-től szigorítják a kisadózókra vonatkozó jogszabályokat. A jogalkotók célja a gazdaság fehérítése és a bújtatott foglalkoztatás megszüntetése, ez nem változtat azonban azon, hogy sokak kerülnek az eddigieknél sokkal rosszabb helyzetbe és dönteniük is kell, hogyan tovább. Röviden összefoglaljuk jelenlegi tudásunk alapján milyen változásokra kell számítani január 1-től.
Egy magánszemély csak egyetlen vállalkozásban lehet katás
Megszűnik a kisadózói státus többszörözésének lehetősége. A magánszemély csak egy katás vállalkozásban lehet kisadózóként bejelentve. Amennyiben a magánszemély több vállalkozásban is (pl. több katás Bt-ben, vagy Kkt-ben van kisadózóként bejelentve, illetve emellett még katás egyéni vállalkozó is), akkor egy kivételével köteles a többi kisadózói státusát megszüntetni. Erre vonatkozóan 2020. december 31-ig a NAV-nál bejelentést lehet tenni. Ennek hiányában a NAV határozatot hoz, amelyben az elsőként bejelentett jogviszony kivételével a többi kisadózói státuszát 2021. január 1-jével megszünteti.
Kapcsolt vállalkozások esetén 40% mértékű adó fizetendő
További szigorítás, hogy kapcsolt vállalkozástól (pl. saját vagy családtagok tulajdonában álló vállalkozás részére történő számlázás) kapott bevétel után annak összegétől függetlenül 40 %-os mértékű adót kell fizetni. A kapcsolt vállalkozás fogalmát az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 7. § 28. pontja határozza meg. Belföldi kapcsolt vállalkozás esetén a számlát a befogadó vállalkozásnak kell a 40%-os mértékű adót bevallani és megfizetni. Külföldi kapcsolt vállalkozás esetén a 40%-os mértékű adót a katás vállalkozásnak kell bevallani és megfizetni.
40%-os mértékű adó a 3 millió forintnál nagyobb, ugyanazon partnertől származó bevételek után
Ezt akkor kell fizetni, ha a katás vállalkozó a naptári évben ugyanazon (kapcsolt vállalkozásának nem számító) vállalkozástól több mint 3 millió forint bevételhez jut. Ebben az esetben a 3 millió feletti rész után 40%-os mértékű adó fizetendő. A 40%-os mértékű adót belföldi vállalkozás esetén a számlát befogadó belföldi kifizetőnek, külföldi vállalkozás esetén a katás vállalkozásnak kell bevallani és megfizetni. Értékhatártól függetlenül egyik félnek sem kell 40%-os mértékű adót fizetni a bevételek után néhány esetben, például ha azt a katás vállalkozás költségvetési szervnek kiállított számla alapján; vagy jogszabályban meghatározott díjszabás alapján kapja meg. Akik ilyen szigorítások mellett nem akarnak katázni, azok a megszüntetés mellett választhatják azt is, hogy szüneteltetik vállalkozásukat. A minimum, amíg szüneteltetni lehet a KATA-t, egy hónap, a maximum időtartam pedig két év.
Amire év vége felé ezentúl is érdemes figyelni.
Ellenőrizni az adófolyószámla egyenlegét. Fontos, hogy ne legyen 100 ezer forintos köztartozás felhalmozva. Az ilyen mértékű köztartozás miatt ugyanis kikerülhet a KATA-ból a vállalkozó. Ha azelőtt kifizeti a köztartozását a katás, mielőtt a KATA-ból való kikerülésről szóló döntés véglegessé válik, akkor nem fogják kizárni a KATA alanyok közül.
Fontos összegezni a bevételeket. Ha a bevétele közeledik a 12 millió forintos határhoz, akkor könnyen előfordulhat, hogy utolsó pillanatban kikerül az áfa mentes körből. Fontos figyelni arra, hogy az áfa alanyi mentesség vizsgálatánál nem az a fontos, hogy mikor fizették ki a számládat, hanem mi a teljesítés dátuma.