A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet nyitott a magyar ipari ingatlanpiacon a KKV-k számára. 2024-ben 12 200 m² logisztikai ingatlan építését indította el Alsónémedi, Vecsés településeken, előzetes megrendelés nélkül. Az ipari társasházakra jellemző modern és cégre szabható raktárak iránt már az építkezések kezdetén is jelentős érdeklődés mutatkozott. A RaktárAD dinamikusan bővülő létesítmény portfóliója jelenleg öt ingatlant foglal magába. Két vecsési raktár már elkészült, míg három új építése – köztük az egyik Alsónémediben – párhuzamosan zajlik. Az eddigi sikeres értékesítési eredmények figyelemre méltóak: a 19 ingatlan teljes egészében gazdára talált, további nyolcat részben hasznosítottak, és mindössze kettő áll még szabadon az érdeklődők rendelkezésére.
Bérlés helyett tulajdonlás: az okos döntés a KKVk-nak
A saját raktár nemcsak stabil üzleti hátteret ad, hanem pénzügyi szempontból is előnyös. Az amortizációs és kamatelszámolási lehetőségek mellett a hitel törlesztése gyakran kedvezőbb, mint a bérleti díj, ami hosszú távon stabilabb pénzügyi helyzetet teremt. Az ingatlanvásárlás ráadásul örökölhető értéket is jelenthet.
„A raktárcsarnok megvásárlása a kis- és középvállalkozások számára hosszú távon költséghatékonyabb és kiszámíthatóbb megoldás lehet, mint a bérlés. Míg a bérleti díjak folyamatosan emelkednek, a tulajdonlás tervezhető kiadásokat és idővel megtérülő beruházást jelent. 30% körüli önerő mellett már az egyéni vállalkozások is hitelképesek lehetnek, amelynek fontos feltétele a köztartozásmentesség. Az egyéni- és kisvállalkozások esetén 3,5% fix hitelkamattal akár 50 millió forintig hitelezhető a raktárvásárlás. A 2023 előtt alapított nagyobb árbevételű és méretű cégek esetében akár 100 millió – 500 millió forintot is elérheti a hitel összege, akár 2 év tőkefizetési türelmi idővel is, amennyiben köztartozásmentes a vállalkozás. A közép- és nagyvállalatok számára is számos piaci kamatozású akár milliárdos nagyságrendű beruházási hitel is elérhető, kedvező forint és akár euró alapú finanszírozás formájában” – elemezte Terbe Ernő, a Bankárnet pénzügyi tanácsadó partnere.
Egy saját ingatlan nemcsak működési helyszín, hanem értéknövelő befektetés is, amely a vállalat eszközállományát erősíti. A tulajdonlás szabadságot biztosít a csarnok átalakítására és fejlesztésére, így a vállalkozás jobban igazíthatja működését saját igényeihez. Ezzel párhuzamosan megszűnik a bérlésből fakadó bizonytalanság, például a szerződéshosszabbítás kockázata. A kedvező finanszírozási lehetőségek pedig még elérhetőbbé teszik ezt az opciót, amely hosszú távon hozzájárulhat a vállalkozás növekedéséhez és stabilitásához.
Támogatott finanszírozási lehetőségek
A pénzügyi stabilitás megteremtéséhez és a fejlődéshez a vállalkozások számos finanszírozási lehetőséget vehetnek igénybe, amelyek hatékonyan támogatják a növekedési stratégiáikat. A Széchenyi Kártya Program alacsony kamatozású hitelei a fejlesztési célok megvalósításában segítenek.
Zöld jövő építése: A RaktárAD fenntarthatósági törekvései és közösségi projektjei
A piaci körülményekre reagálva a vállalat számára kiemelt jelentőségű a környezettudatosság. 2021 óta a RaktárAD építményei el tudják érni a karbonsemlegességet a napelem-telepítés után. Az épített csarnokok nem használnak földgázt, az energiahatékonyságot pedig a természetes fény beáramlásának 15%-os növelésével és korszerű technológiák alkalmazásával érték el. A kivitelezés során a cég, amennyiben lehetősége volt rá arra törekedett, hogy fenntartható alternatív megoldásokat alkalmazzon, ezzel is biztosítva a projekt környezeti és gazdasági hatékonyságát.
„A kis- és középvállalkozásoknak érdemes megvizsgálniuk, hogyan válhatnak energiafüggetlenebbé, hiszen a legolcsóbb energia az, amit maguk termelnek meg és azonnal fel is használnak. Egy ipari parkban mindig célszerű egyedi energiamixet kialakítani, amely az adott telephely adottságaihoz és a fogyasztási szokásokhoz igazodik. A modern technológiák lehetővé teszik a megújuló energiaforrások, például a nap- és a szélenergia kombinálását, miközben az energiatárolás is kulcsfontosságú szerepet kap a rendszerben. Minden KKV-nak ajánlott szakértőkkel együttműködni, hogy felmérjék, saját energiatermelésükkel milyen költségeket válthatnak ki. Ez nemcsak a villamosenergia árának ingadozásától védi meg a céget, hanem hosszú távon jelentős megtakarítást is eredményezhet.
Ha a vállalkozások összefognak, és profi szakemberek segítségével tervezik meg az energiarendszerüket, azzal jelentősen csökkenthetik az energiaköltségeiket. A felszabaduló forrásokat pedig újra a vállalkozás fejlesztésére fordíthatják, ezzel erősítve a versenyképességet és a fenntartható növekedést.” – fogalmazott Karvaly Zita, a Goodwill Energy Zrt. vezérigazgatója.
A RaktárAD csarnokok műszaki paraméterei és fenntartható megoldásai
A RaktárAD épületek PIR panelekből készültek, melyek hőátbocsátási tényezője megfelel a fűtött csarnok előírásainak (tetőpanel U < 0,170 W/m²K, oldalpanel U < 0,230 W/m²K), és a csarnokokba 2 légkamrás, műanyag nyílászárók kerültek beépítésre.
Az ipari társasházak parkjaiban eddig több mint száz facsemetét és cserjét telepítettek, 2025 tavaszra pedig ezer újabb növényt ültetnek el, ezzel is támogatva a szén-dioxid megkötését. Álláspontjuk szerint az építőanyagok mennyiségének csökkenése is jótékonyan hat a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére, ami fontos vállalati célkitűzés.
A kivitelezés során a RaktárAD gondosan ügyelt a hulladékgazdálkodásra: a keletkezett hulladékot kizárólag hivatalos lerakóhelyekre szállították, és a takarítási munkák során arra törekedtek, hogy a lehető legkevesebb szemét keletkezzen. A projekteken eddig több mint száz szakember dolgozott, akik a közműrendszer és a csatlakozó infrastruktúra kiépítését is biztosították.