Hatalmas csapást mért a járvány a hazai vállalkozásokra, a cégek többsége erősen visszafogta a marketingköltéseit. A nyitás idejében azonban nagy hangsúlyt kap a kommunikáció, ami csak a megváltozott piaci helyzet és vásárlók, ügyfelek igényeinek felmérésével lehet igazán hatékony.
Sokkoló hatással volt a pandémia a vállalkozásokra, a bizonytalanság, a korlátozások, a járvány miatti óvintézkedések felborították a jól bevált működést, a cégeknek vissza kellett fogniuk a kommunikációjukat. „Ahogyan nőtt a bizonytalanság, annak arányában csökkent a célcsoportok irányába küldött üzenetek száma – mutatott rá Magdó Emil, kommunikációs stratéga, a Grafcom Media Kft. ügyvezetője. – Váratlan helyzetek mindig is adódnak egy vállalkozás életében, most azonban több tényező is akadályként jelentkezett, nem lehetett tudni, hogy mit és hogyan kell kommunikálni egy olyan helyzetben, amikor ekkora változás jelentkezik a megszokott értékesítési folyamatainkba.”
A szakértő úgy látja, a döntéshozók még kivárnak. Véleménye szerint a kkv-szektorra különösen jellemző, hogy akarva-akaratlanul egymáshoz igazítják a marketingtevékenységüket: „Ha valahol egy sikeresnek tűnő megoldásra találnak, akkor az a megoldás prioritást élvez a marketingtaktikákban. Most azonban minden területen tart még a bizonytalanság. Az a jellemző, hogy megfordítják ugyan a zárva táblát, de azt, hogy nyitva vannak, még csak nagy óvatossággal mondják ki.”
Marozsák Szabolcs, a Clientfactory CEO-ja is úgy tapasztalta, hogy a marketing reklám jellegű kommunikáció a töredékére zsugorodott. Míg nyáron és kora ősszel az általános társadalmi reménykedés és az addigi megszorítások csökkenése ráébresztette a vezetőket arra, hogy szükséges és lehetséges is az új ügyfelek szerzése, ősszel és télen egy másfajta, a betegségtől való félelem uralta a cégeket, a problémák kezelése elvonta a figyelmet a marketingtől. „A fizikai kontaktálás háttérbe szorulása miatt még nagyobb figyelem irányul az internetes ügyfélszerzésre – emelte ki a szakértő –, sok cég online marketingfejlesztésekbe kezdett.”
Megváltozott környezetben
A korlátozások erősen hatottak a vásárlói igényekre és szokásokra. Felértékelődött az online jelenlét, és megnőtt a bizalom az online elérhető szolgáltatások iránt is. Emiatt elengedhetetlen, hogy a vállalkozások ellenőrizzék honlapjukat, tartsák naprakészen az ott szereplő adatokat, információkat. „Emellett nagyon fontosnak tartom az offline elemek beépítését a kommunikációnkba – mondja Magdó Emil –, amennyiben a szolgáltatásunk profiljába illeszthető, készítsünk nyomtatott marketinganyagokat, szórólapot. Most kell újra laphirdetésekkel megszólítani a célcsoportunkat. A kijárási korlátozások sokakat megtanítottak arra, hogy a közelben, a könnyebben megközelíthető útvonalon szerezzék be mindazt, amire szükségük van. A home office jelenség átrajzolta a vásárlási útvonalakat is. Ezeket a lokális üzeneteket nagy hatékonysággal lehet offline módon célba juttatni.”
Marozsák Szabolcs szerint fontos, hogy a cégek tudatosabban és tervezettebben nyúljanak a marketing kérdéseihez, amihez a szakszerű piackutatás hatékony segítség lehet. „Az internet nagyobb térnyerése miatt komoly lehetőségek nyíltak arra is, hogy több lehetséges ügyfelet érjenek el, akár más országokban vagy kontinenseken” – tette hozzá.
Stratégia nélkül
„A legnagyobb hiba az, ha nincsen stratégiánk a kommunikációra – állítja Magdó Emil. – Megeshet, hogy működnek a régi technikák, de az üzeneteinket, sőt lehet, hogy még a termékünket is meg kell változtatnunk, és a vásárlóink új beszerzési szokásaihoz kell igazítanunk.” A kommunikációs stratéga szerint nem szerencsés kizárólag a megszokott platformokra szorítkozni, érdemes alternatív kommunikációs csatornákat keresni. Nagyon jó eszköz......
Cikkünk teljes terjedelemben a K&K magazin nyári lapszámában jelent meg. Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy