Erősödő közbeszerzési verseny: csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

A Közbeszerzési Hatóság közzétette legfrissebb, 2024 első három negyedévét elemző gyorsjelentését, melyből kiderül, hogy a vizsgált időszakban összesen 17998 darab közbeszerzési eljáráshoz kapcsolódó hirdetményt érkeztettek és dolgoztak fel a Hatóság munkatársai. A szervezet mindig nagy hangsúlyt fektet a hirdetmények ellenőrzésére annak érdekében, hogy azok a jogszabályok előírásainak megfelelően és az adott hirdetményen belül koherens tartalommal, az előírt határidők betartása mellett kerüljenek közzétételre.

„A vizsgált időszakban ismét jelentős számban, összesen 19455 alkalommal adott ki a Közbeszerzési Hatóság hiánypótlási felhívást a közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatos hirdetmények hibáinak kijavítása céljából az ajánlatkérők részére. Ez azt jelenti, hogy egy munkanapra átlagosan közel 103 hiánypótlás kiadása jutott. A szigorú és következetes ellenőrzési gyakorlatnak köszönhetően a hiánypótlások száma a vizsgált időszakban is meghaladta a hirdetmények számát: 2024 első 9 hónapjában minden egyes hirdetményre átlagosan több mint egy hiánypótlási felhívás jutott. Ez csaknem 8 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában" – hívta fel a figyelmet Dr. Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke.

A Hatóság szerződés-ellenőrzési tevékenységének eredményeként idén szeptember végéig az előző év azonos időszakához képest a terven felüli ellenőrzések száma jelentősen, 38 százalékkal emelkedett, emellett az ajánlatkérők által bejelentett szerződésszegések és a szerződés-ellenőrzési eljárás lefolytatását nem igénylő, közérdekű bejelentés alapján indított vizsgálatok száma is nőtt.

Fontos kiemelni, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság által elrendelt jogorvoslatok száma és a kiszabott bírságok összege is jelentősen növekedett az elmúlt évek azonos időszakához képest; az előbbi 50 százalékkal, az utóbbi pedig majdnem 70 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakára vonatkozó adatokat. Ezek az adatok már most felülmúlják a teljes 2023-as év értékeit.

Csökkent az egyajánlatos szerződések száma

A Közbeszerzési Hatóság a közbeszerzési piacon megvalósuló verseny intenzitásának mérésére több mutatót is folyamatosan vizsgál jelentéseiben. Ezek közül az egyik legfontosabb mérőszám az egyajánlatos közbeszerzések alakulása. Az előző évek első háromnegyedéves adataihoz viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat. Az Európai Bizottság által is vizsgált uniós eljárásrendben megkötött egyajánlatos közbeszerzési szerződések számának aránya 2024 első három negyedévében közel 8,4 százalékponttal, míg értékének aránya 10,7 százalékponttal volt kevesebb, mint egy évvel korábban.

A közbeszerzési piacon fennálló versenyhelyzet másik fontos mérőszáma az eredményesen lezárult hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásokhoz (HNT) kapcsolódó közbeszerzési szerződések alakulása. 2024 első három negyedévében az összes megkötött közbeszerzési szerződéshez mérten a HNT szerződések szám- és értékaránya továbbra is alacsony szinten maradt.

Árubeszerzésből volt a legtöbb

2024 első három negyedévében a közbeszerzések 47 százaléka árubeszerzésre irányult, a szolgáltatásmegrendelések aránya 28,3, míg az építési beruházásoké 24,7 százalékot tett ki a szerződések darabszámát tekintve.

Az építési beruházások értéke érte el a legmagasabb szintet, összesen 1073 milliárd forinttal. Ezt szorosan követték a szolgáltatásmegrendelések, melyek értéke 1038 milliárd forint volt. Az árubeszerzések – bár ezekhez kapcsolódott a legtöbb közbeszerzési szerződés megkötése – érték tekintetében azonban alulmaradtak, 715 milliárd forintot tettek ki.

Közel 1200 milliárd forintnyi megbízást nyertek kkv-k

2024 első három negyedéve során 9814 darab szerződés vonatkozásában, összesen 1186,6 milliárd forint értékben hirdettek ki kis- és közepes vállalkozást (kkv) nyertesként a hazai közbeszerzési eljárásokban. A nyertes kkv-t tartalmazó közbeszerzési szerződések száma 6,8, összértéke pedig 4,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A vizsgált időszakban így minden 100 közbeszerzési szerződésből 78-hoz kapcsolódott nyertes kkv, valamint minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 42 forintot ők vittek.

Hirdetés átugrása →