Vannak olyan induló és nemrégen alapított cégek, amelyek pár millió forint tőkéből el tudják érni céljaikat, ám nem ez a jellemző. Ahhoz, hogy a vállalkozások megvalósíthassák fejlesztési terveiket és marketingkampányokat indíthassanak jellemzően több tízmillió forintra van szükségük – derül ki a K&H kutatásából.
A K&H felmérése, amelyet az RTL Klub Cápák között című műsorába jelentkezők körében végzett, azt mutatja, hogy általában jelentős tőkebevonásra készülnek a vállalkozók. A legtöbben, több mint negyedük (27%) legalább 40 millió forinthoz szeretne jutni, kevesebb mint 5 millió forintra pedig a műsorba jelentkezők mindössze 9 százalékának lenne szüksége. Összességében a cégek több mint kétharmada 10 millió forint feletti befektetésre pályázik. Ez összhangban van a műsor előző évadába jelentkezők körében végzett felmérés eredményével, amely szerint egy vállalkozásnak jellemzően ma már több mint ötmillió forintra van szüksége az első néhány évben a fejlődéshez.
A kért befektetést a vállalkozók legnagyobb része marketingtevékenységre költené (53%), majdnem minden második cég pedig meglévő termékét vagy szolgáltatását fejlesztené (45%). Továbbá ajelentkezők 40 százaléka bővítené gyártókapacitásait és 34 százalékuk fejlesztene új terméket vagy szolgáltatást. Szintén jellemző, hogy a mindennapi működéshez vonnának be tőkét: 26 százalékuk készletet, alapanyagot szerezne be a források segítségével.
„A finanszírozás tekintetében a befektetők és a bankok is azokat az üzleti célokat preferálják, amelyek értékteremtésről szólnak, mint például a kapacitásbővítés, hatékonyságnövelés. Ahhoz azonban, hogy egy cég szintet lépjen, fejlődjön és akár nemzetközi szinten sikeres legyen, nem csak befektetésre van szükség, hanem a szakmai tudás is elengedhetetlen” – emelte ki Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.Ez látszik a K&H felmérésének eredményeiből is: bár a legtöbben tőkét szeretnének bevonnia show-ban (61%), alig vannak tőlük lemaradva azok, akik mentorálást, szakmai tudást várnak a Cápáktól (55%).Ám a szereplés ennél még többet ad: sokan azért jelentkeztek a műsorba, hogy a televíziós szereplés segítségével ismertséget szerezzenek cégüknek, terméküknek (43%) és olyanok is vannak, akik új üzleti kapcsolatokat remélnek tőle (40%).
„Felmérésünk eredményeiből egyértelműen kitűnik, hogy a tőkebevonás mellett kiemelt jelentősége van akülső szakmai segítségnek. A K&H-nál, partnereinkkel együtt folyamatosan azon dolgozunk, hogy a K&H üzletetide!vállalkozás fejlesztési oldalunko nmind a kezdő, mind a működő cégeknek segítsünk ebben szakmai és edukációs tartalmakkal, videókkal. A honlapon többek között finanszírozás és vállalkozás indítás témakörben kaphatnak az érdeklődők hasznos, praktikus tippeket. Megtudhatják például, hogyan készítsenek üzleti tervet vagy hogyan indítsák el saját webáruházukat” – tette hozzá Rammacher Zoltán.