Három pénzügyi szolgáltató kínálatában érhető el újra a lakástakarék, amely számos új lehetőséget biztosít a tudatosan megtakarítani vágyók számára. Akár lakásvásárlás, akár felújítás, bővítés vagy hitelkiváltás a cél, az LTP-ben félretett összeg és a rendszeres megtakarításért járó bónusz jóváírás kiváló kiindulási alap. A Credipass szakértői összeszedték, hogy milyen célokra fordítható a lakástakarékpénztárban gyűjtögetett pénz, és hogy miért is érdemes egyáltalán hozzálátni a megtakarításhoz.
Azon ügyfelek számára, akik megengedhetik maguknak, hogy havi néhány tízezer forintot tudatos megtakarításra fordítsanak és a félre tett összeget pár év múlva lakáscéljaik megvalósítására költsék, ideális és jövedelmező alternatívát jelent a lakástakarékpénztár. Az újgenerációs LTP konstrukciók előnye, hogy akár ingatlanvásárlásra, akár -felújítása, -bővítésre, meglévő hitel kiváltására vagy gyermeke későbbi otthonteremtésére is gyűjtsön az ügyfél, szabadon megteheti, számlával igazolni ugyanis nem szükséges a felhasználást, mindössze elegendő nyilatkozatot tenni róla.
Tévhit, hogy lakástakarékot kötni csak a lakás- vagy házvásárlást tervezőknek éri meg, hiszen építkezéshez, vagy a meglévő saját ingatlan vagy a szerződő közeli hozzátartozója használatában lévő ingatlan bővítésére, felújítására, korszerűsítésére, de még lakásbérleti vagy lakáshasználati jog vásárlására is ideális. „Sokan nem tudják, de akár közeli hozzátartozójuk otthonának modernizálásra is költhetik a lakástakarékban összegyűjtött pénzt. Lényegében minden, ami az ingatlan része marad, fizethető az LTP-ből. Ide tartoznak például a beépített bútorok, beépített klíma, beépített gépek, ablakok cseréje, gázkazán, de még a napelem is." – hívta fel a figyelmet Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.
Mire használható még a lakástakarék?
A szerződő vagy közeli hozzátartozója tulajdonában lévő ingatlan lakhatóságát javító közművek, kommunális létesítmények saját vagy önkormányzati közműfejlesztési társulat által történő megvalósítása, felújítása is lakáscélnak számít, ilyen lehet pl. a csatorna, központi fűtés, áram-, gáz-, vízvezeték, kerítés, árok, vagy pl. az informatikai hálózati kapcsolat kiépítése, korszerűsítése is.
Lakásszövetkezetek, társasházi közösségek közös tulajdonában álló épületrészek felújítása vagy korszerűsítése, illetve erre a célra pénzügyi intézménytől felvett hitel kiváltása is megvalósítható a lakástakarékpénztár segítségével, de még a fent felsorolt lakáscélok valamelyikére pénzügyi intézménytől, biztosítótól, munkáltatótól vagy önkormányzattól felvett lakáskölcsön, lakáslízing kiváltása is ide tartozik.
„Minden pénzügyi szolgáltató más, így szerződéskötés előtt érdemes mindhárom elérhető szereplő (OTP, Erste, Fundamenta) ajánlatait böngészni, vagy profi pénzügyi szakértő szolgáltatását igénybe venni és tájékozódni, hogy mik tartoznak a pénztár által elfogadható kategóriába a lakáscélok közül." – tette hozzá a vezető.
Hogy mire lehet jó még a tudatos előtakarékoskodás, azt a Credipass egyik ügyfelének története magyarázza, aki 5 éve kötötte meg két lakástakarékpénztári szerződését. Mivel a felvett lakáshitele éppen most, azaz 2023-ban érkezett el a kamatfordulójához, ezért adott volt a lehetőség, hogy hitelkiváltásra használja fel az LTP-jét. Így csökkent a tőketartozása, a kisebb tőkére alacsonyabb kamatot tudott elérni a szakértővel közösen kiválasztott új banknál. Így vált mentőövvé és egy igazán okos pénzügyi döntéssé a korábban más célból indított lakástakarék, amellyel ráadásul 5 év alatt közel 800 ezer Ft állami támogatás is ütötte a markát.