Mibe fektessünk 2025-ben?

A közeljövőben még extra magas kamatot fizetnek az inflációkövető magyar állampapírok. De utána már változik a képlet, így érdemes körülnézni a piacon, van-e ennél jobb befektetés.

Az állampapírok közül az inflációkövetők kamata egy éves lemaradásban van mindig, így a mostanában kifizetendő extra magas kamat, jellemzően 18-19 százalék, amit a 2023-asinfláció alapján állapítanak meg, erre jön papírtól függően némi kamatprémium. Ezt követően azonban már a tavalyi sokkal moderáltabb inflációt, 3,7 százalék veszik alapul. Így a kamatfizetést követően már csak zömmel 4-5 százalékos kamatra számíthatunk. Sorozattól függően némi szórás azért van, 3,95 és 5,2 százalékos kamat között.

Ez már nem annyira attraktív, így érdemes szétnézni az állampapírpiacon is, más befektetési lehetőséget keresve, de akár azon túl is. A kiszállás egyébként, nem túl költséges a névérték 1 százaléka a visszaváltási díj az Államkincstárnál. Így ez nem kell visszatartsa a befektetőket a kiszállástól vagy a váltástól.

Kézenfekvő alternatíva például a Fix Magyar Állampapír, mely hároméves futamidejű és kamata 6,5 százalék. De ugyanígy alternatíva lehet az öt éves futamidejű Magyar Állampapír Plusz, mely az első évben 5,75 százalékos kamatot fizet, majd évente negyedszázalékkal többet, az ötödik évben pedig 6,75 százalékot. Egységes betéti hozam pedig az öt éves teljes futamidőre 6,24 százalék. Ezek mindkét esetben fix hozamok, és meghaladják a mostani inflációkövető papírokét. De ne felejtsük el, hogy azért az bőven elképzelhető, hogy rövid távon különösen idén és jövőre némileg újra emelkedik az infláció, ami újra valamilyen mértékben az inflációkövető papírok kamatát növeli majd.

Mindenesetre a kamatkülönbég hatalmasnak nem nevezhető a fix kamatozású és a PMÁP között. Így érdemes másfelé is kacsingatni. Például az Euró Magyar Állampapír felé, mely jelenlegi kamata kissé marad csak el a 3 százaléktól. A kamatot negyedévente állapítják meg az EURO Bibor (banközi kamat) alapján. Fontos tudni, hogy ezesetben nemcsak a kamatot kapja meg a befektető, de az árfolyamváltozás is a malmára hajthatja a vizet. Három százalékos éves forint gyengülés esetén például ez már vonzóvá teheti a befektetést. De ugyanígy szóba jöhet az ingatlanbefektetés is, hiszen a lakáspiac újra lendületben van, köszönhetően többek között az állami otthonteremtési eszközök árfelhajtó hatásának.

Összefoglalva az látszik, hogy most nincs tuti tipp, talán érdemes több befektetési lehetőség között megosztani a befektetett tőkét. Elmozdulni a devizabefektetés és akár az ingatlan vagy részvények felé is.

Hirdetés átugrása →