Mostantól a magyar vállalkozások számára is elérhetők a Lightyear új üzleti számlái1, amellyel megkezdhetik pénzük gyarapítását. Ezzel párhuzamosan a neobróker új MNB-adatokról tesz közzé elemzést, amely kiemeli, hogy a magyar vállalkozások készpénzük kétharmadát nullához közeli kamatozású betétekben tartják.
A magyar vállalkozások 99%-át2 a kis- és középvállalkozások teszik ki, ám pont ezek a cégek azok, akik csak ritkán férnek hozzá olyan számlákhoz, ahol elérhető pénzállományukat kamatoztathatják, mivel ezek hagyományosan nagyobb cégek számára vannak fenntartva. A főbb bankoknál lévő üzleti befektetési számlákhoz KKV-k számára nehézkes a hozzáférés, és javarészt alig, vagy egyáltalán nem fizetnek kamatot. Ha mégis sikerrel járnak, gyakran hosszú, fáradságos folyamaton kell keresztülmenniük, amíg eljutnak a tőzsdei kereskedésig. Ugyanakkor bármilyen, a vállalkozások számára jelenleg elérhető, kamatozó befektetési termékről lenne szó, az gyakran fix rátával működik, illetve rengeteg szolgáltatási- és átalánydíjjal társul, amelyek mind-mind csökkentik az ügyfélnek jutó hozamot.
A Lightyear a 2024. 07. 01. dátummal közzétett MNB adatokra támaszkodva megállapította, hogy a vállalkozások megtakarításainak közel kétharmada szinte semmit sem kamatozik, ami azt jelzi, hogy a vállalkozások vagy nem keresnek jobb megtérülést biztosító ügyleteket - vagy nincs elég szolgáltató, amely előnyösebb megoldást kínálna. A vállalkozásoknak több mint 20.000 milliárd elérhető forint áll a rendelkezésére amely a megfelelő helyen kamatot termelhetne. Továbbá a betétek 65%-a mindössze 0,64% átlagos kamatozású, egynapos betétben van lekötve.3 A fent említett 20.000 milliárd forintból 5.600 milliárdot devizában tartanak a cégek, amely növekvő tendenciát jelez a magyar vállalkozások körében.
Mától a Lightyear üzleti számlákat indít, 5,35%-os éves hozamot kínálva amerikai dollárra, illetve 3.74%-os éves hozamot euróra (ezek az éves hozammutató, azaz APY szerinti, változó hozamok a díjak után értendők), ezzel az átlagosnál csaknem 10-szer jobb kamatot kínálva a magyar vállalkozások milliárdos megtakarításaira, miközben a pénzükhöz könnyű és rugalmas hozzáférést garantál, így biztosítva, hogy a vállalkozások kihasználhassák a növekedési lehetőségeket, és segíti a cégeket a pozitív cash flow fenntartásában.
Südi Kristóf a Südigital Kft. kisvállalkozás tulajdonosa (PPC/e-commerce ügynökség) aki egyben a Lightyear ma induló üzleti számláinak egyik első béta-felhasználója: „Magyarországon a vállalkozások jelenlegi helyzete elég kilátástalan, ami az elérhető hozamokat illeti. Magas az infláció, ezért meg kell találni a lehető legjobb befektetéseket – ezek akár nemzetköziek is lehetnek –, de megfelelő opció alig akad. Korábban a Webkincstár/Mobilkincstár platformot használtam vállalati befektetésekhez, de a vállalkozások számára elérhető értékpapírok száma igen csekély. Korábban tartottam a befektetésektől, mert ismeretlen terület volt számomra. Olyan egyszerű megoldást szerettem volna találni, ahol a vállalkozásom tőkéjéből termelt hozam fedezi az üzleti kiadásaimat, így a bevételem nagyobb részét újra befektethetem, és azt növekedésre fordíthatom. Ez az a probléma, amelyre a Lightyear felhasználóbarát megoldást kínál.”
A Lightyear üzleti számláinak bevezetése segíti a magyar cégeket abban, hogy a legtöbbet hozhassák ki vállalati forrásaikból, biztosítva, hogy a vállalati pénz ne veszítsen értékéből az infláció miatt, a banki folyószámlákon pihenve.
A neobróker új kincstári termékén keresztül akár 5,35%-os éves hozamot (APY) kínál a vállalkozásoknak amerikai dollárban. Az összeg a BlackRock pénzpiaci alapjaiban (PPA) kerül befektetésre, amely az AUM (Assets Under Management - Kezelés Alatt Álló Teljes Vagyon) mérőszámai alapján - több mint 10 ezer milliárd dolláros kezelés alatt álló vagyonával jelenleg a világ legnagyobb vagyonkezelője. A rendkívül likvid, alacsony befektetési kockázatú alapok, amelyeket hagyományosan nagyvállalatok számára tartanak fenn, akár 500 millió dollár értékű minimális befektetést is megadhatnak befektetési korlátként..4 Ezek PPA-k központi banki alapkamatokat követnek, ami általában szintén csak a nagyobb vállalatok számára fenntartott kiváltság.
A Lightyear könnyen elérhető, rugalmas és magas kamatozású kincstári terméke segít a magyar vállalkozásoknak, hogy a legtöbbet hozhassák ki a globálisan magas alapkamatokból három fő devizában, állandó devizadíjak nélkül. Az egyedi lehetőséggel euróban 3,74%-os éves hozam, amerikai dollárban 5,35%-os éves hozam, és 5,16%-os éves hozam érhető el (az éves hozammutató, azaz APY értéke változó, a feltüntetett értékek a 2024. 08. 13-i állapotot tükrözik). Mindhárom deviza a jelenleg elérhető lehetőségek közül az egyik legmagasabb elérhető hozamot biztosítja a magyar vállalkozások számára, naponta felhalmozódó és havonta kifizetésre kerülő kamatot biztosítva.
A Lightyear bármilyen méretű vállalkozás számára hozzáférést biztosít kincstári termékéhez, a megszokott 500 millió dollár értékű minimális befektetési kritérium nélkül. Továbbá sem minimális- sem maximális befizetési kritériumok nem lesznek a vállalkozások számára a platform használatához. A Lightyear számlavezetési díjat sem számít fel, illetve ugyanazt az alacsony árképzést használja a többi befektetési termékre is, mint amelyet lakossági ügyfelei számára alkalmaz (ingyenesen kereskedhető ETF-ekkel). A 0,25%-os átalánydíjtól eltekintve, amely a lakossági ügyfelekre is vonatkozik, az összes feltüntetett adat díjak nélkül értendő (tehát az 5,35%-os éves hozam az a tényleges összeg, amelyet a Lightyear-en befektető vállalkozások keresnek majd). A hozamok értéke változó, naponta csökkenhetnek és növekedhetnek.5
A pénzpiaci alapokra épülő hozamon és a be nem fektetett készpénzre kínált kamaton túl a Lightyear több, mint 3500 nemzetközi (amerikai, egyesült királysági, illetve európai) részvényhez és ETF-hez biztosít hozzáférést a vállalkozások számára. A Lightyear Magyarországon lakossági ügyfeleket megcélozva 2023 áprilisában indult el.
Martin Sokk, a Lightyear társalapítója és vezérigazgatója: „Sok szó esik arról, hogy a bankok nem biztosítanak a magas kamatokat a fogyasztók megtakarításait illetően. De mi a helyzet a vállalkozások megtakarításaival? A kis- és középvállalkozások körüli narratívát a finanszírozás nehézkes megszerzése dominálja; az emberek azt feltételezik, hogy a KKV-knak nincs fennmaradó szabad felhasználású pénzük, amelyet be tudnának fektetni. De amint azt elemzésünk is bizonyítja, ennek épp az ellenkezője igaz. Megdöbbentő, hogy a magyar vállalkozások pénzük nagy részét 0,64%-os kamatozású egynapos betétben tartják. A jelenlegi gazdasági helyzetben különösen fontos, hogy a vállalkozások okosan döntsenek arról, hová helyezik pénzüket. Erre gyakorlatilag nem léteznek lehetőségek. A Lightyearnél keményen dolgoztunk azon, hogy lakossági ügyfeleink gyarapíthassák vagyonukat, ezért üzleti számláink mai napon történő elindításával én is izgatottan várom, hogy ugyanezt biztosíthassuk a KKV-k számára is. A piac minden bizonnyal hatalmas ébresztőre szorul.”