Az Egyesült Államok gazdasága két egymást követő negyedévben is zsugorodott, ami felerősítette azokat a félelmeket, hogy az ország recesszióba csúszik. A GDP 2022 első negyedévében 1,6 százalékkal, a második negyedévben pedig 0,9 százalékkal csökkent évesített szinten, az egymást követő negyedévek csökkenő GDP-je pedig a recesszió egyik általánosan elfogadott, de nem megdönthetetlen erejű mutatója – derül ki a Makronóm Intézet amerikai gazdaságról szóló friss összefoglalójából.
Az amerikai gazdasági adatok vegyes jeleket mutatnak, megnehezítve a választ egy látszólag egyszerű kérdésre: recesszióban van-e a világ legnagyobb gazdasága?
Az amerikai GDP két egymást követő negyedévben csökkent, a fogyasztás mérséklődik, az amerikaiak kevesebb árut vásároltak. Az üzleti beruházások volumene csökkent, a készletek zuhantak, mivel a vállalkozások lassították a polcok feltöltését, ami 2 százalékpontot faragott le a GDP-ből. A magasabb hitelkamatok, amelyek a FED kamatemelés-sorozatának következményei, hozzájárultak ahhoz, hogy az előző negyedévben 14 százalékkal csökkenjenek az új lakásépítések. A kormányzati kiadások is csökkentek 1,9 százalékkal, azon belül a szövetségi szintű nem védelmi kiadások 10,5 százalékkal.
A széles körű béremelések ellenére az árak gyorsabban emelkednek, mint a bérek. Júniusban az átlagos órabér inflációval kiigazítva 3,6 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, ami már a 15. egymást követő havi csökkenés. Mindezek ellenére az amerikaiak még mindig költekeznek, bár az előző két negyedévhez képest már visszafogottabb mértékben.
Az Egyesült Államokban az inflációs hullám és a recessziótól való félelem aláásta a fogyasztói bizalmat, a novemberi félidős választások közeledtével pedig az amerikaiak elégedetlensége csökkentette Joe Biden népszerűségi mutatóit, megnövelve annak az esélyét, hogy a demokraták elveszítik a képviselőház és a szenátus feletti ellenőrzést.
A Conference Board nevű kutatóintézet szerint az amerikai lakosság következő hat hónapra vonatkozó gazdasági helyzetértékelése 2013 óta nem látott mélypontra süllyedt.
A FED (Amerikai Központi Bank) a jelenlegi monetáris politikájával a „puha leszállás” (soft landing) stratégiáját követi az árrobbanás megfékezése érdekében: úgy próbálja lassítani a gazdaságot, hogy az még ne csússzon recesszióba.
Jerome Powell, a FED elnöke és számos közgazdász azzal érvel, hogy bár a gazdaság némi gyengülést mutat, kétlik azt, hogy recesszióban lenne. Sokan közülük különösen a még mindig erős munkaerőpiacra mutatnak rá, hiszen a 11 millió nyitott álláshely és a szokatlanul alacsony, 3,5 százalékos munkanélküliségi ráta azt sugallja, hogy a recesszió, ha be is fog következni, még nem érkezett meg.
Joe Biden elutasított minden olyan elképzelést, hogy az adatok recesszióban lévő gazdaságot ábrázolnának. A kormányzat hangsúlyozta, hogy a szilárd munkahelyteremtés és az alacsony munkanélküliség azt mutatja, hogy az amerikai gazdaság a GDP két egymást követő negyedéves csökkenése ellenére is növekszik.
Vegyes vélemények
Az amerikai recesszióról szóló hivatalos nyilatkozatot a Nemzeti Gazdaságkutató Irodának (National Bureau of Economic Research, NBER) kell megtennie, amely gondosan értékeli a különböző, hosszabb időszakokban megfigyelt havi makrogazdasági mutatókat.
A közgazdászok sokszor vitatkoznak arról, hogy a GDP-csökkenés két egymást követő negyedéve valóban a recesszió indikátora-e. A technikai recesszió definíciója szerint a két egymást követő negyedév negatív GDP-növekedése recessziót jelent, de az amerikai gazdaság hivatalosan addig nincs recesszióban, amíg ezt a National Bureau of Economic Research ki nem jelenti. Az NBER a recesszió meghatározásához holisztikusan vizsgálja az USA gazdaságát, és az erről szóló döntést akár hónapokkal a recesszió kezdete, vagy vége után is meghozhatja.
Egyes szakemberek borúsan látják az amerikai gazdaság teljesítményét. Peter Boockvar, a Bleakley Advisory Group befektetési igazgatója szerint a recesszió elkerülhetetlen és az NBER nyilatkozata csak időzítés kérdése. Boockvarhoz hasonlóan, Joshua Shapiro, a Maria Fiorini Ramirez Inc. gazdasági tanácsadó cég vezető USA-közgazdásza is úgy gondolja, hogy „ha még nem is vagyunk recesszióban, hamarosan ott leszünk. Egy gyorsan lendületét vesztő gazdaság és az agresszív monetáris szigorítás együttesen nem a puha landolás vagy bármilyen más típusú happy end receptje."
Ugyanakkor a legtöbb közgazdász a Fehér Ház és a FED véleményét osztja, miszerint az USA még nem került recesszióba, de jelentősen csökkent a bizalmuk abban, hogy az amerikai gazdaság a későbbiekben is el fogja tudni kerülni azt. Az Egyesült Államok egyik legnagyobb bankintézete, a Raymond James Financial szerint az NBER nem fogja kijelenteni, hogy a gazdaság hivatalosan recesszióban van, mégpedig két okból kifolyólag:
Erős munkaerőpiac: A három hónapos mozgó átlag a munkahelyek számának növekedésében kb. 375 000, ami közel 4,5-szerese a történelmi átlagnak. A 3,5 százalékos munkanélküliségi ráta 1969 óta a legalacsonyabb, és a második világháború vége óta is a harmadik legalacsonyabb szintnek számít.
A készletek csökkenése húzta le a GDP-t: A második negyedévben csak a készletek csökkenése 2,0 százalékpontos visszaesést okozott a növekedésnek. A kormányzati kiadások visszaszorulása a COVID alatti rekordszintekről nem meglepő, és valószínűleg egyre kevésbé lesz húzóerő, ahogy távolodunk a fiskális ösztönző programoktól.
Raymond James bizakodása abból a nézetből fakad, hogy a benzinárak folyamatos csökkenése meg tudja fordítani a hangulatot, a nyereségek nem zuhannak, az áru- és szolgáltatási kiadások pedig továbbra is erősek.
Hasonlóan vélekedik a Bank of America Securities vezető USA-közgazdásza, Michael Gapen is, aki szerint a NBER a jelenlegi mutatók alapján nem fog recessziót hirdetni. A legtöbb amerikai közgazdász is ezt a véleményt osztja. A CNBC értesülései szerint egyetlen jelentős Wall Street-i közgazdász sem számít arra, hogy az NBER kijelentené, hogy az amerikai gazdaság 2022 első felében recesszióban volt. Mark Zandi, a Moody's Analytics vezető közgazdásza szerint „Az első félévben nem voltunk recesszióban, de az esélyek egyre nőnek, hogy az év végére ez bekövetkezzen”. Seema Shah, a Principal Global Investors vezető globális stratégája szerint pedig „Bár két egymást követő negyedéves negatív növekedés technikailag recessziónak számít, más, releváns gazdasági adatok nem támasztják alá, azt, hogy a gazdaság a recesszióban van”.