Világsztárok viselik a kesztyűiket

Madonna, Katy Perry, Ryan Gosling, de még a Star Wars szereplői is pécsi kesztyűt viselnek: a Manual Divat Kft. egyedi darabjait. Az európai kesztyűgyártás bölcsőjében működő manufaktúrát a valamikor ötezer főt foglalkoztató nagyvállalat, a Hunor két vezető beosztású munkatársa hozta létre a 90-es években, miután megszűnt a munkahelyük.

Ma már az egyik alapító, Hornicz József és két gyermeke a tulajdonos, és a prémium minőségű, kézzel készített bőrkesztyűk mellett ökokesztyűk és antibakteriális kesztyűk is kikerülnek a kézműves vállalkozás műhelyéből. „Tulajdonképpen kényszerből lettem vállalkozó 28 évvel ezelőtt, amikor bezárt az Európa-hírű Hunor – idézi fel. – Rengeteg kesztyűs került az utcára. Nem értettünk máshoz, és ezt szerettük volna csinálni, ezért gondoltuk úgy a társammal, hogy megpróbáljuk. Először csak tíz emberrel gyártottunk kesztyűt egy bérleményben, majd jelentős fejlődésen ment át a vállalkozásunk, és ma már javarészt nem bérmunkában dolgozunk, hanem saját anyagos termelésünk van. A bérmunka mindig kiszolgáltatottabb helyzetet okoz, kisebb haszonnal jár, ezzel szemben a saját anyagos termelés teljesen más dimenzió: jelentősebb tőke szükséges hozzá ugyan, de nagyobb az ember szabadsága és nyeresége is” – foglalja össze néhány mondatban a vállalkozás fejlődését Hornicz József.

A gyártáshoz értett a két volt kesztyűs, mindketten műszaki emberek voltak, kereskedelmi tudással azonban nem rendelkeztek, mint ahogy kereskedelmi kapcsolatokkal sem, és idegen nyelvet sem beszéltek. De a szerencse a kezdetektől melléjük szegődött. Viszonylag hamar sikerült jó kapcsolatokat kiépíteniük, így folyamatos megrendelésekkel látták el őket.

Sokféléből keveset

„A 90-es években jelentős kesztyű-
igény mutatkozott a hatóságoknál, rendőröknek, katonáknak készítettünk kesztyűket, Németországba – nagy mennyiségben. Egyforma és egyszerű modellek voltak, de már akkor is érzékeltük, hogy nem ez a jövő útja. Aki hosszútávon talpon akar maradni, annak a nehezebb utat kell választania: a divatkesztyűkből sok modellt kell gyártani, kis szériában, ez technológiailag, szakmailag és anyagilag is komoly kihívás. Mi erre az útra léptünk és következetesen ezt járjuk ma is.”

Nagyon sok vevővel állnak kapcsolatban a Távol-Keleten, Oroszországban, Amerikában. Európában olasz, francia, svájci, skandináv, német, angol megrendelésre varrnak kesztyűt – ez ad egyfajta biztonságot, hiszen így nincsenek kiszolgáltatva egy deviza változásainak sem. Az elejétől kezdve minden pénzt visszaforgattak a vállalkozásba, ez és a minőségi munka, a megbízhatóságuk, a saját márka kiépítése, valamint az innováció vállalása juttatta el őket ahhoz, hogy ma is sikeresen működik a vállalkozás.

Minden nap kihívás

Ebben már a két gyermeknek is szerepe van. Először Bernadett került a céghez. 14 éves volt, pályaválasztás előtt állt, amikor az édesapja tett neki egy ajánlatot: szívesen látná a vállalkozás külkereskedőjeként. Ám ehhez először kesztyűs szakmunkásvizsgát kell tennie és el kell végeznie a külkereskedelmi főiskolát. „Nem kényszerítettem egyik gyerekemet sem, hogy itt dolgozzon – mondja az apa –, Bernadett először nemet is mondott, mert .....

Cikkünk teljes terjedelemben a K&K Magazin őszi lapszámában jelent meg.

Keresse a nagyobb újságosoknál, vagy fizessen elő:

Hirdetés átugrása →