A Mészáros testvérek huszonévesen indították el a Marco Mobili Bútoráruházat Veszprémben, amivel a szüleik és nagyszüleik szakmáját vitték tovább. A rangos díjjal is elismert marketingstratégiájuknak köszönhetően az üzlet híre és vevőköre mára messze túlnőtt a dunántúli városon.
Cikkünk a Legsikeresebb magyar vállalkozások című nemrégiben piacra került könyvben jelent meg elsőként.Ha kíváncsi a könyvben szereplő többi, közel félszáz cég történetére vásárolja meg a könyvet.
Rendszeresen apai nagypapájuk pápai bútorgyártó üzemében töltötte a nyári vakációját Mira és bátyja, Márk. Egyszer a fahulladékok között találtak egy bútorlapot, aminek a formája egy gördeszkához hasonlított. A gyerekek odavitték nagypapájukhoz a szerzeményüket, és közölték vele, hogy szeretnék, ha ebből gördeszkát készítene nekik. A rendkívül szigorú ember hírében álló nagypapa ekkor leállította az üzemben a munkát, ami addig nem is indult újra, amíg gördeszka nem készült a kidobott bútorlapból.
A testvérpár rengeteg ehhez hasonló kellemes emléket őriz a pápai nyarakról, valamint anyai nagyszüleikről, akik évtizedeken át a várpalotai Komfort Bútoráruház üzletvezetői voltak. A nagyszülők az állami áruház megszűnését követően – már közel a nyugdíjhoz – egy saját bútorüzletet is nyitottak.
S ha mindez nem lenne elég, a testvéreknek sokáig szó szerint egy bútorbolt volt az otthonuk. Édesanyjuk ugyanis a 90-es évek elején megnyitotta Veszprémben a lányáról elnevezett Mira Bútoráruházat, aminek a felső szintjén volt a lakásuk. „Szabadon lejárhattunk a boltba, ahol kisgyerekként mezítláb szaladgáltunk, játszottunk” – emlékszik vissza Mira.
Gyakorlatilag tehát minden adott volt egy bútoripari karrierhez, de ez igazából csak akkor merült fel komolyabban, amikor a testvérpár már a felsőoktatásban tanult. A sokáig válogatott teniszezőként sportoló Mészáros Márk 2013-ban egy pályázat során 10 millió forintot nyert telephely felújításra. Édesanyjuk ekkor már csak nagykereskedelemmel foglalkozott, és a terv az volt, hogy egy bútorfranchise-hoz csatlakozva – a nagykereskedelmi raktárat átalakítva – nyitnak egy üzletet Veszprémben. Ekkor Márk még csak 23, Mira 21 éves volt, és túl tapasztalatlannak érezték magukat a feladathoz, ezért lemondtak a pályázati pénzről. Viszont ettől kezdve folyamatosan azon gondolkodtak, miként tudnának bútorüzletet nyitni.
Erre végül két évvel később, 2015-ben került sor, amiben nagy segítségükre volt az anyukájuk, illetve az ő kapcsolatrendszere. Továbbá az első alkalmazottjuk, Hajnalka szakmai tudásának is sokat köszönhettek, mert ő velük ellentétben hosszabb ideig dolgozott bútorszaküzletben. A névadással pedig úgy voltak, hogy ha már volt Mira, akkor jöjjön Márk, így lett Marco Mobili a nevük. „Az első vásárló egy kanapét vett, amit anyukánk adott el nekik” – idézi fel a nyitás napját Mira. Közel két éven át hárman vitték az üzletet, ekkor még mindenki mindennel foglalkozott a boltban, majd ezt követően csak azért vettek fel új alkalmazottat, mert Mira babát várt.
Folyamatosan fejlesztették az üzletet, bővítették a bemutatótermet és a raktárat. Igazán nagy fordulatot azonban a koronavírus-járvány hozott a cég életében. Amikor be kellett zárniuk az üzletet, egyetlen éjszaka alatt elindították a webáruházukat, a dolgozóikat pedig átképezték az új feladatra. Pont jókor, hiszen az otthonukba ragadt emberek közül sokan lakásfelújításba fogtak, ami hatalmas forgalmat hozott a bútorüzletnek. 2019-ről 2020-ra 34 százalékkal, 2020-ról 2021-re 47 százalékkal nőtt a testvérpár tulajdonában lévő Marking Studio Kft. nettó árbevétele.
A megugró forgalomhoz az is kellett, hogy a célcsoportjuk terén kilépjenek Veszprém vonzáskörzetéből. Ekkor jöttek jól a gerillamarketinges megoldások iránt mindig is vonzódó Mira innovatív megoldásai. A korábbiaknál is aktívabban kezdték alkalmazni a közösségi médiát, a Facebookot, az Instagramot. Nyitottak az influenszermarketing felé – a legsikeresebb ilyen youtube-os videójuk közel 200 ezer megtekintőnél jár 2023 októberében. Aktívan használják már a TikTokot és a legkülönfélébb online hirdetési megoldásokat.
„Azt vettük észre, hogy egyre messzebbről jönnek hozzánk a vevők. Először Székesfehérvárról, majd Budapestről, Szolnokról, Debrecenből, Ausztriából is sokan kifejezetten a Marco Mobili miatt jöttek Veszprémbe” – szemlélteti Mészáros Márk a testvére által kitalált marketingmegoldások eredményét. Elmondása szerint az eladásaikon belül darabszámra 50-50 százalékos a webáruház és az offline bolt részesedése. A bevételnek viszont a 70 százalékát az üzletben való értékesítés hozza. Ennek a magyarázata az, hogy a tipikus vevők nagyjából 300 ezer forintig hajlandók a webshopban vásárolni. Ami ennél drágább, azt szeretik maguk is megnézni, illetve az üzletben szakmai segítséget kapnak a kiválasztáshoz és a tervezéshez.
Az ügyvezető-tulajdonos testvérpár nagyon jól tud együtt dolgozni, ugyanis mások az erősségeik. Mira a marketinges és az innovátor, Márk pedig a két lábbal a földön járó vezető, aki megvalósítja az ötleteket, vagy éppen elmondja, ha valaminek éppen akkor miért nincs realitása.
A 2023-as gazdasági visszaesés a teljes bútorágazatot érzékenyen érintette, a Marco Mobilinál viszont ebből nem sokat éreznek. Most érik be igazán az, hogy nem pusztán a helyi piacról élnek, illetve jónak bizonyult az indulás óta követett koncepciójuk is: csak minőségi bútorokkal foglalkoznak, de ezeket elérhető áron kínálják. Sőt, a versenytársak árai alá tudnak menni. „Nagy mennyiséget vásárolunk, emiatt jobb árakat tudunk elérni a beszállítóknál, és kisebb az árrésünk, mint egy multinak” – magyarázza Márk a versenyképes áraikat.
Nagy kérdés, hogy milyen irányba fejlesszék a céget. Felmerült már újabb áruház nyitása, de a testvérek szerint jelenleg több érv szól ellene, mint mellette. Mira szerint mellette szól, hogy a veszprémi üzlet koncepciója bárhol máshol az országban ugyanilyen jól működne. Azonban nagy kihívás lenne, hogy miként tudnák a minőséget tartani több áruházban, hogyan lehetne az embereket menedzselni. „Arról nem is beszélve, hogy nem minden a pénz, szeretünk kiegyensúlyozottan élni, Veszprémben lakni, nem biztos, hogy az új áruházzal járó pluszteher hiányozna az életünkből” – véli Mira. A családi tradíció nyomán adná magát egy saját bútorkészítő üzem indítása is. Talán ha még élne a pápai nagypapájuk, akkor bele is vágnának, de nélküle ennek most nincs realitása. Pedig lenne igény egyedi bútorgyártásra, és látják is, hogy mit lehetne ezen a téren eladni. Azonban ez is rengeteg erőforrásukat emésztené fel.
Most inkább – korábban az édesanyjuk által is vitt – nagykereskedelem felé kacsingatnak. Ehhez jó alapot jelenthet, hogy jelentősen bővítették a raktárkapacitásukat. Ezenfelül folyamatosan ötletelnek, hogy milyen irányba tudnának úgy nyitni, hogy mellette megőrizhessék a magánélet és a munka közötti egyensúlyt is.
„A járvány idején a bútoripar berobbant, azonban mostanra az eladások visszaestek, mi viszont most is tudjuk tartani a Covid idején feltornázott számainkat” – ezt a 2023 őszén a Marketing Szuperkonferencián tartott előadásán mondta Mira. Ez az esemény tulajdonképpen megkoronázta a testvérpár elmúlt nyolcéves munkáját, hiszen a Marco Mobilinál alkalmazott innovatív marketingmegoldásaik elismeréseként Mirának ítélték az Év Marketingese Díjat.
Cikkünk a Legsikeresebb magyar vállalkozások című nemrégiben piacra került könyvben jelent meg elsőként.Ha kíváncsi a könyvben szereplő többi, közel félszáz cég történetére vásárolja meg a könyvet.