Az állásbörzék nagyszerű lehetőséget kínálnak arra, hogy a pályakezdők megismerkedjenek a munkaerőpiac elvárásaival és első kézből szerezzenek információt a munkáltatókról. Egy online jelentkezési folyamatban nehéz kiemelkedni a több száz pályázó közül, de egy állásbörzén azonnal lehetőség nyílik megmutatni a személyiséget, a motivációt és a kommunikációs készségeket.
A szervezők munkájával, az előzetes tájékoztatással és az ügyintézéssel is maradéktalanul elégedettek voltak az 56. Műegyetemi Állásbörze kiállítói. A rendezvényt követően készített felmérés szerint a résztvevő vállalatok kiemelkedően jónak ítélték az esemény előtti és alatti kommunikációt, a többség a látogatók számával is elégedett volt. A következő állásbörzét 2025. március 11-12-én rendezik, a megkérdezett cégek 90 százaléka arra készül, hogy kiállítóként ismét megjelenik majd az eseményen.
Az eseményt követően, a szervezők által készített felmérésből kiderült, hogy a kiállítók kiemelkedően elégedettek voltak: a 81 megkérdezett cég 60 százaléka az értékelésnél megadott ötfokozatú skálán maximálisra értékelte a rendezvény színvonalát. A következő állásbörzéken ismét újdonságok várják majd a résztvevőket, a szervezők sok új ötlettel készülnek, hogy tovább emeljék a színvonalat. A jövő év a Műegyetemi Hallgatói Kft. életében a megújulásról szól, ami garantáltan visszaköszön majd a társaság által szervezett eseményeken is.
Személyes találkozók ereje
Az 56. Műegyetemi Állásbörzét 2024. október 8-9. között rendezték meg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, ahol a hagyományoknak megfelelően kötetlen formában találhattak egymásra a pályakezdő hallgatók és a munkáltatók. Az ismét tízezreket megmozgató eseményen a látogatóknak több, mint 120 kiállítóval volt lehetőségük személyesen is megismerkedni.
A digitalizáció térhódítása ellenére az állásbörzék szerepe ma is kiemelkedő a munkaerőpiacon, mert a személyes találkozás pótolhatatlan élményt és lehetőséget nyújt mind a munkáltatók, mind az álláskeresők számára. A személyes találkozók közvetlenebb kommunikációt tesznek lehetővé.
A cégek számára az állásbörzék nemcsak toborzási, hanem márkaépítési lehetőséget is kínálnak. Az érdeklődőkkel való közvetlen beszélgetések során a vállalatok autentikus képet mutathatnak magukról, és jobban megérthetik a fiatal generáció elvárásait, ami hosszú távon javítja a munkaadói stratégiájukat.
A sikeres álláskeresés 5 lépése:
1. Készülj fel előre
Mielőtt elindulsz, nézd át a Műegyetemi Állásbörze weboldalát és tájékozódj a kiállító cégekről. Készíts egy listát azokról a vállalatokról, amelyek érdekelnek, és nézd meg, milyen pozíciókat kínálnak. Így célzottan tudsz odamenni a standokhoz, és nem fogsz elveszni a lehetőségek között.
2. Hozz magaddal profi önéletrajzot
Egy jól megírt, aktuális önéletrajz alapvető kellék. Legyen tömör, áttekinthető, és hangsúlyozd benne azokat a készségeket, amelyek relevánsak az általad keresett pozíciók szempontjából. Nyomtass belőle több példányt, hogy minden érdeklődő cégnél le tudd adni.
3. Öltözz megfelelően
Az állásbörze nem hivatalos interjú, de az első benyomás itt is számít. Válassz olyan öltözéket, amely tiszta, rendezett és illeszkedik a professzionális megjelenés elvárásaihoz. A magabiztos fellépést is segíti, ha megfelelő az öltözeted.
4. Kommunikálj magabiztosan
Az állásbörze kiváló terep a kapcsolatépítésre. Ne félj odalépni a cégek képviselőihez, kérdezni a nyitott pozíciókról, és röviden bemutatni magadat. Gyakorold előre az „elevator pitch”-edet, azaz egy rövid, lényegre törő bemutatkozást, amellyel az érdeklődésedet és képességeidet hangsúlyozod.
5. Kövesd nyomon a kapcsolataidat
Az állásbörze után szánj időt arra, hogy rendszerezd a megszerzett információkat. Küldj köszönő e-mailt azoknak a cégeknek, ahol különösen érdekes beszélgetéseket folytattál, és említsd meg, hogy szívesen folytatnád a párbeszédet. Ez azt mutatja, hogy komolyan veszed a lehetőséget.