Nagyon pörögnek

Továbbra is nagyon népszerűek a különféle pályázati lehetőségek, a hazai vállalkozások igyekeznek kihasználni a forrásokat. Nincsenek könnyű helyzetben, az adminisztratív terhek ugyanis jelentősen megnehezítik a támogatások elnyerését.

Idén augusztusban 184 milliárd forintot kaptak a sikeres pályázók, ezzel a 2014-2020-as ciklusra járó keret több mint harmadát utalták ki a nyerteseknek. Felgyorsult a tempó, a cél a pályázatok mielőbbi kiírása, így az év hátralévő része is rengeteg lehetőséget tartogat, de jelenleg is számos felhívás érhető el. Ilyenek többek között a vállalatirányítási rendszerek fejlesztésére, valamint a nagyobb kutatás-fejlesztési projektek támogatására kiírt pályázatok.

 

Közelgő lehetőségek

 

Még idén várható több népszerű pályázat (újbóli) megnyitása is. Év végéig újból megnyithatják a PM-KKV pályázatot – ebben Pest megyei vállalkozások pályázhattak forrásra telephelyfejlesztésre, eszközbeszerzésre vagy informatikai fejlesztésre. Szintén a következő hónapokban jelenik meg a többször visszavont képzési pályázat is, amelyben kkv-k és nagyvállalatok igényelhetnek akár 100 százalékos támogatást munkahelyi képzésekre. „A pályázat iránt hatalmas az érdeklődés, így érdemes lesz a beadás első napjára időzíteni anyagunk beküldését” – figyelmeztet dr. Veres Ilona, a GoodWill Consulting Pályázati Tanácsadó Kft. ügyvezető-helyettese.

 

A Kisfaludy Turisztikai Program szálláshelyfejlesztésre vonatkozó pályázatai jelenleg panziók felújítására adnak lehetőséget, ennek hotelekre kiírt verzióját is várják a szakemberek. Emellett újból megnyílhat a korábban igen népszerű GINOP-8.3.1 kódjelű, 0 százalékos hitelprogram is.

Előrehaladott az 1300 milliárd forint keretű Vidékfejlesztési Program végrehajtása, az agrárvállalkozások folyamatosan kapják a döntéseket. Új lehetőség a programban beruházásaikhoz támogatást elnyert agrárvállalkozások számára az előleg-visszafizetési garancia, melyet a Takarékszövetkezeteknél lehet igényelni projekt jellegű beruházáshoz kapcsolódó jogcímekre.

 

Hatalmas kereslet

 

Általában azok a legvonzóbb pályázatok, amelyek keresett célterületre (például telephelyfejlesztésre, eszközbeszerzésre) irányulnak, viszonylag szélesebb vállalkozói körben elérhetők, és a támogatási intenzitásuk is magas. „Az elmúlt időszakban több olyan pályázat jelent meg, amely felpezsdítette a hazai vállalkozásokat. A népszerű pályázatokon sokszoros a túljelentkezés, érdemes mielőbb elkezdeni a felkészülést és szakmailag maximálisan kidolgozott pályázati anyagot benyújtani” – emelte ki dr. Veres Ilona.

 

Véleménye szerint a sikeres pályázatkészítés alapja a szükséges információk birtoklása: értesülni a tervezett felhívásokról, azok beadási határidejéről, a kiírások módosításairól. Éppen ezért tanácsos a vállalkozóknak szakértővel konzultálniuk már a fejlesztési igényük megszületésekor.

 

Növekvő terhek

 

Egy-egy pályázat komoly pénzügyi tervezést vagy megvalósíthatósági tanulmányt vár el a cégektől, és az elnyerést követő fenntartási időszakban is jelentős adminisztrációs feladataik vannak a vállalkozásoknak – érdemes a projektmenedzsmentet, a pályázati elszámolások kapcsán felmerülő feladatok megoldását is szakemberre bízni.

Nincsenek könnyű helyzetben a vállalkozások, a legtöbb kiírás ugyanis egyre több bürokratikus előírást tartalmaz. A jelentős mennyiségű adminisztratív igazolás, cégdokumentáció, a nemzetközi társaságoknál cégadatok és az átláthatósági nyilatkozat beszerzése is növeli a hibalehetőségek számát. A cégeknek a különböző költségtételekre már három, egymással versengő árajánlatot kell beszerezniük, ami nagyon időigényes feladat.

 

Jasper Zsuzsanna, a BDO Magyarország könyvvizsgálati üzletágának ügyvezető partnere szerint a pályázók gyakran nem jól becsülik fel a beruházási költségeket és a szükséges szakmai kompetenciát. De kihívást jelent az is, hogy időben rendelkezésre álljanak a finanszírozási források. Ezenkívül a cégek a megvalósítás során is gyakran kicsúsznak a rendelkezésre álló időből. „Egy projekt végleges elszámolása általában 3-5 év múlva történik meg, de akkor sem dőlhetnek hátra a cégvezetők, hiszen az új műszaki megoldások, a piaci helyzet újabb beruházások megvalósítását teszik szükségessé – emelte ki Jasper Zsuzsanna. – Ez egy folyamat, és ha egy vállalat fenn akar maradni, akkor folyamatos fejlődésre van szüksége.”

 

A leggyakoribb hibák és buktatók*

 

1. Rosszul felmért pénzügyi helyzet – az önerő hiánya vagy az aránytalanul nagy fejlesztési igény

2. Hiányzó fejlesztési koncepció – egy jó tervvel a fejlesztési keret is megfelelően összeállítható

3. Tájékozatlanság – az alapfogalmak ismerete, az elbírálás szempontjából fontos kifejezések helyes használata

4. Feltérképezetlen piac – a vállalkozás fejlesztése már ismert a szegmens hazai vagy európai piacán, tehát nincs újdonságtartalma

5. Egyoldalú szemlélet – a hazai kkv-k elsősorban az ingatlanfejlesztési támogatásokat keresik, pedig komplex fejlesztésben gondolkodva nagyobb eséllyel találhatnak céljaiknak megfelelő kiírást

 

*Forrás: GoodWill Consulting Kft.

Hirdetés átugrása →