A középvállalkozások szakértői

Hogyan látja a családi tulajdonban lévő magyar középvállalkozások helyzetét, milyen vállalkozásokba fektetnek, és kiknek lehet reális opció a cégük tőzsdei bevezetése? Erről beszélgettünk Jutasi Zoltánnal, a NAVIGATOR Investment Nyrt. igazgatósági elnökével.

Szeptemberben a tőzsdére, annak is a középvállalati Xtend kategóriájába vezették be a NAVIGATOR Investments részvényeit. Miért döntöttek a tőzsdei bevezetés mellett?

– Számunkra a 2022-es év egyik legfontosabb eseménye a NAVIGATOR részvényeinek Xtendre történő bevezetése volt. A hazai parketten egy új befektetési sztorit kínálunk a többéves időtávon gondolkodó befektetőinknek. Annak érdekében, hogy stratégiai (akvizíciós) céljainkat teljesíthessük, tőkebevonásra is sor került, több, mint 400 millió forint mértékben sikerült új részvényeket kibocsátani. Ez a – reményeink szerint – magas megtérüléssel kecsegtető üzlet valódi funda-
mentumokra, a már tulajdonunkban lévő, valamint a jövőben megvásárlandó ipari termelő vállalatainkra épül.

A tavalyi, igen nehéz tőkepiaci környezetben végrehajtott tőkebevonás egyértelműen a tőzsdei jelenlét előnyének egyik bizonyítéka. Korábban dolgoztam már kockázati tőkealapokkal, használtunk és használunk ma is banki forrásokat. Azonban a szükséges tőkemennyiséget – még a nehéz piaci körülmények ellenére is – jobb feltételekkel lehet elérni egy részvénykibocsátás során, mint amit ma más instrumentumok kínálnak. A piaci transzparenciával együtt ugrásszerűen javuló marketing érték is fontos szempont volt a tőzsdére lépésünk kapcsán.

– Februárban került sor a Budapesti Értéktőzsde Legek-díjainak átadására. A bírálóbizottság önöket is díjazta. Miről szól ez az elismerés?

– A BÉT Legek-díja a legnagyobb elismerés és visszaigazolás számunkra, amit a tőzsdén végzett munkánk kapcsán kaphattunk. A 2022-es év során négy vállalat munkáját támogattuk kijelölt tanácsadóként annak érdekében, hogy a BÉT Xtend piacán jelenhessenek meg. Ezt értékelte a BÉT februárban, ugyanakkor mi erre a díjra az elmúlt évek munkájának elismeréseként és visszaigazolásként tekintünk, mert összességében kilenc társaság bevezetésében vagy tőzsdei munkájában működtünk közre az Xtend indulása óta. A díj így egyúttal hatalmas felelősség is, hiszek abban, hogy a tőzsdére lépés nem csak az adott vállalkozás, hanem a közreműködő tanácsadó reputációjára is hatással van.

– Amellett, hogy tanácsadóként segítenek a tőzsdére lépésben, saját maguk is vásárolnak kis- és közepes méretű ipari termelő vállalatokat. Milyen típusú cégek vannak a portfóliójukban, és mit terveznek középtávon?

– A NAVIGATOR Csoport stratégiai célja egy ipari termelő vállalatcsoport kiépítése és működtetése, amelynek üzleti teljesítménye a következő évek további tőkebevonása és 3-4 sikeres akvizíciója után várhatóan meghaladja a 10 milliárd forint árbevételt és a 1,5 milliárd forint EBITDA-t. Léteznek olyan magas eszközértékkel rendelkező kkv-k, amelyek kedvező árazás mellett vásárolhatók meg elsősorban generációváltási problémák miatt. Nekünk rendelkezésünkre áll az a tapasztalt szakmai csapat, amellyel képesek vagyunk hatékonyabb módon tovább működtetni és integrálni az alapos előkészítő munka mellett kiválasztott, majd megvásárolt céltársaságokat. Fontos kiemelni, hogy mi olyan vállalkozásokkal foglalkozunk, amelyekben potenciált és jövőképet látunk. Az a célunk, hogy ezeket a cégeket hosszú távon megtartsuk, fejlesszük, és hatékonyan, jövedelmezően működtessük.

– Mely társaságok kerültek már be a cégcsoportba, és mi várható az idén?

– A Trifolium International Kft. révén a cégcsoport portfóliója faipari gyártó, belsőépítészeti és kiállítás építő tevékenységgel bővült 2020-ban. Befektetési stratégiánknak megfelelően tavaly felvásároltuk a tököli székhelyű Instrum Kft-t, mely CNC-esztergált fém és műanyag alkatrészeket gyárt többek között a gépjárműipar, az elektronikai ipar, az élelmiszeripari gépgyártás és az egészségügy számára. Az idei terveink között olyan vállalkozások felvásárlását készítjük elő, melyek jól kapcsolódnak a már házon belül működő érdekeltségeinkhez.

– Hogyan találják meg a kiszemelt cégeket, melyek a tranzakciót aka-
dályozó, vagy az árat jelentős mértékben csökkentő tényezők?

– Folyamatosan keressük és szűrjük a potenciális akvizíciós lehetőségeket, de természetesen ajánlások révén is megismerünk társaságokat. Speciális fókusszal rendelkezünk a fém-, fa- vagy műanyag-megmunkálás, valamint a gépalkatrészgyártás területén. Befektetési elvárásaink közé tartoznak az erős műszaki, szakmai alapok, a saját gyártókapacitás és a stabil saját ügyfélkör. Pénzügyi tekintetben jellemzően 2-3 millió euró feletti éves árbevételt, iparági átlag feletti eredményhányadot, alacsony eladósodottságot várunk el. Az átvilágítás után jól azonosítható hatékonyságjavulási lehetőségeket, gyors értékteremtést keresünk cégcsoportunk erőforrásait hasznosítva. Az elmúlt években több mint 50 vállalkozás előszűrését végeztük el, és csak ott kezdeményeztünk tárgyalásokat, ahol olyan cégértéket láttunk, amit az eladó is el tudott fogadni. Természetesen mindenkinek a saját cége a legértékesebb, és érzelmileg is ahhoz kötődik, így sok esetben nem sikerül megállapodni a tulajdonosokkal.

– A tulajdonos számára a cégeladás mellett vannak további opciók is. Az egyik, ha megtartják a tulajdont, és profi külső menedzsmentet keresnek vagy építenek. Milyen és mekkora cégek számára lehet ez megoldás?

– A szervezeti fejlődés egyik kritikus pontja a hatékony operatív működtetést biztosító vezetői csapat felépítése, mely jelentősen képes növelni a cégértéket.
A vállalat pontos tevékenységétől függ, hogy milyen méretig képes a tulajdonosi kör ellátni a menedzsment szerepköröket. Évi egymilliárd forint feletti árbevétel és stabil eredménytermelő képesség mellett már teljesen indokolt az operatív feladatok átadása. Fontos, hogy egy menedzsment csak akkor tud – hatékonyan – működni és eredményeket elérni, ha megvan a tulajdonosok részéről a szándék a staféta átadására. A legtöbb esetben valójában ez hiányzik.

– Megoldást jelenthet a cég tőzsdei bevezetése is, ahol a tulajdonosok részben értékesíthetik a céget. Mennyiben van ez benne a magyar üzleti kultúrában?

– A fejlett országokhoz képest több évtizedes a hátrányunk abban a tekintetben is, hogy a cégalapítók nem ismerik a tőzsdei jelenlét előnyeit és az ezzel járó feladatokat, kötelezettségeket pedig túlértékelik. A BÉT-tel és a befektetőkkel számos rendezvényen próbáljuk lebontani ezt az információs gátat, ami persze biztosan egy hosszabb folyamat. Ebben szeretnénk és tudunk is valódi segítséget nyújtani. Lényegében védjegyünknek tekinthető a generációváltási problémák kezelése. Befektetőként vagy tanácsadóként egyaránt szeretnénk megakadályozni, hogy olyan helyzet álljon elő, amikor már nem menthető meg egy üzleti tevékenység vagy alapvetően jó vállalkozás.

Hirdetés átugrása →