Jó hír a Providenttől: nehéz anyagi helyzetben élő családok tanulják a háztáji gazdálkodást

A tavasz a kertrendezés, veteményezés és a palántázás időszaka – azokban a kiskertekben is, ahol az Ökumenikus Segélyszervezet és a Provident együttműködésének köszönhetően nehéz anyagi helyzetben élő családok tanulják a háztáji gazdálkodást. A családi agrármunka ezen formája életmód is egyben, a házi gazdaságok hagyományainak felélesztése az öngondoskodás új, az érintettek lehetőségeihez igazodó formája is lehet, így a gazdaság egésze számára is fontos, míg a szegénység elleni küzdelemnek is lényeges eleme lehet.

Vetőmagosztás, képzés az ültetésről és a növényvédelemről, mintakertek létesítése, közös betakarítás és főzés, tartós élelmiszerekre beváltható tallérok a mintakertek gondozásáért – ilyen elemekből épült fel az Ökumenikus Segélyszervezet Kiskert programja, amely 2024-ben indult el a Provident Pénzügyi Zrt. támogatásával. A projektet az hívta életre, hogy a Provident kutatása szerint a mintegy félmillió, a legális hitelezés világából kiszoruló magyar állampolgár -77%-a kisebb városokban vagy falvakban él. 60%-ukra jellemző, hogy a háztartásuk jövedelme nem haladja meg a 250 ezer forintot, így számukra a szegénység elleni küzdelem egyik fontos eszköze lehet a kertjük megművelése, az alapvető élelmiszerek egy részének megtermelése. Mint a projekt eddigi eredményeiről beszámoló konferencián elhangzott, az első kedvező tapasztalatok alapján a kezdeményezés folyamatosan bővül, az együttműködés és az ismeretmegosztás pedig hatékony eszköznek bizonyul a helyi közösségek erősítésében.

A tapasztalatokról és a háztáji gazdálkodás nemzetgazdasági szerepéről, múltjáról és jövőjéről rendezett szimpóziumon az érintett települések vezetői, agrárgazdasági szakemberek és az Ökumenikus Segélyszervezet szakemberei számoltak be a tapasztalatokról és a lehetőségekről. A szimpóziumot Dr. Nagy István agrárminiszter nyitotta meg, aki a háztáji gazdálkodás kiemelt nemzetgazdasági jelentőségét és szerepért hangsúlyozta ki a vidék életében.

A kormány meggyőződése, hogy a falu nem a múlt, hanem a jövő, a falvakat nem leépíteni, hanem felépíteni kell. Ebben a munkában kulcsszerepe van az olyan partnerségeknek, mint az Ökumenikus Segélyszervezet Kiskert programja, és a Provident Pénzügyi Zrt. ahhoz nyújtott támogatása. A falvak népességmegtartó ereje, életminősége a háztáji gazdálkodásra való képességen is múlik. Az ehhez kapcsolódó tudásátadás az elmúlt évtizedekben sok helyen megszakadt, a példák azonban azt mutatják, hogy a Kiskert program modellje a kifejezetten alacsony jövedelmű családokban is képes előrelépési lehetőséget nyújtani a hiányzó ismeretek pótlásával“– jelentette ki Dr. Nagy István agrárminiszter.

A Kiskert program egyik mintatelepülésén, a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Vizsolyban ma már 20 család vesz részt a háztáji gazdálkodás legfontosabb ismereteinek és gyakorlatának elsajátításában. A tudásátadást mezőgazdasági szakemberek segítik, a fogásokat pedig a falu mintakertjében lehet gyakorolni. A résztvevők a magvak, palánták mellé megkapják az ültetéshez, neveléshez, eltároláshoz, befőzéshez szükséges tudást, és folyamatos szakmai támogatásban is részesülnek. A mintakert gondozása, amelybe hatan kapcsolódtak be, egyszerre közösségi tevékenység és bevételszerzési lehetőség: Vizsolyban alkalmanként öt tallér az elvégzett munka ára. Tavaly a betakarított termések felhasználásával közös főzésekre is sor került.

Az ugyancsak borsodi Novajidrány tavaly csatlakozott a programhoz, szintén 20 család részvételével. A mintakert gondozását itt is tallérokkal honorálják. A speciális fizetőeszközt tartós élelmiszerekre és háztartási, tisztálkodási termékekre lehet beváltani az Ökumenikus Segélyszervezet intézményeiben. Az Ökumenikus Segélyszervezet a Kiskert program keretében eddig összesen 13 településen mintegy 150 családot segített abban, hogy létrehozzák és fenntartsák saját kiskertjüket. A program egyszerre szól az öngondoskodásról, az önellátásról, a háztáji gazdálkodáshoz szükséges, korábban minden kistelepülésen, minden háztartásban meglévő tudás elsajátításáról és a rendszeres munkavégzéshez szükséges készségek megszerzéséről. A közös munka során közösségek formálódnak, erősödik az összetartozás és a szolidaritás érzése, a résztvevők egymás tudásából, tapasztalataiból is építkezni tudnak.

“A Kiskert program a családok és a települési közösségek mentorálásának is hatékony eszköze. Olyan készségek, egyéni és kollektív képességek elsajátítását segíti, amelyek ellenállóbbakká teszik a családokat a változó gazdasági környezetben, és sokak számára a munkaerőpiacra lépés előszobáját is jelenthetik. A mintakertek gondozásáért kapott tallérok a pénzügyi tudatosság megteremtéséhez is hozzájárulnak. Korábbi tapasztalataink szerint a bevont családok akár kilencven százaléka eljut a termés betakarításáig; ez a társadalmi edukációs programok mezőnyében kimagasló eredménynek számít” – fogalmazott Lehel László, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatója.

A tudásmegosztás volt a program eredményeiről beszámoló konferencia egyik kiemelt célja is: a szervezők arra kívánták felhívni a figyelmet, hogy a háztáji gazdálkodás jelentősége egyre nő ahhoz, hogy valódi közösségmegtartó, gazdaságélénkítő szerepe lehessen, a szakmai szervezetek, támogató partnerek, önkormányzatok párbeszédére is szükség van – a támogatási formák, valamint a háztáji termékek piaci lehetőségeinek feltárása mellett ennek a diskurzusnak a kialakítása is a konferencia célkitűzései között szerepelt.

A Provident Pénzügyi Zrt. régóta elkötelezetten dolgozik a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében. Láthatatlanok elnevezésű programunkat azért indítottuk, hogy azt a réteget segítsük, amelyik kiszorul a legális pénzügyek világából, így esélyt sem kap a felemelkedésre. A Kiskert program fontos lépés ebben, mivel a Láthatatlanok körében felülreprezentáltak a kisebb településen élők, számukra a háztáji gazdálkodás kiutat jelenthet a nehéz helyzetükből, és hosszú távú pozitív változásokat is hozhat az érintett családok és települések életében” – hangsúlyozta Boczán Viktor, a Provident Pénzügyi Zrt. vezérigazgatója.

Hirdetés átugrása →