Egyre több hazai családi vállalkozást érint a generációváltás, utódlás problémája. Jól mutatja ezt, a hatalmas érdeklődés a november 29-én megrendezett Utódlásra felkészülni- Generációváltás a családi cégeknél című konferenciánk esetében. Mintegy 180 résztvevő (ezt javítsuk majd az előszóban is, ha beleírtam) inspiratív beszélgetések, tapasztalat megosztás és a cég-alapítók őszinte személyes történetei a buktatókról, sikerekről és tapasztalatokról.
A K&K Magazin olvasóinak jelentős része családi vállalkozás, fontos missziónk, hogy a magunk eszközeivel segítsük a közülük mind többeket érintő generációváltás folyamatában az alapítókat és a következő generációt. Utódlásra felkészülni! Generációváltás a családi cégeknél címmel november 29-én rendeztük meg konferenciánkat, együttműködésben a Budapesti Gazdasági Egyetem Budapest LAB Vállalkozásfejlesztési Központjával és a KKV Műhellyel. A bevezető előadást Szepesi Balázs az Innovációs és Technológiai Minisztérium helyettes államtitkára tartotta, aki nemcsak a most formálódó minisztériumi koncepció egyes részleteibe avatta be a jelenlévőket, hanem sok történeti és művészeti példával is megvilágította a családi vállalkozások, utódlás témakőrt. Majd Dr. Radácsi László a Budapesti Gazdasági Egyetem Budapest LAB Vállalkozásfejlesztési központ igazgatója, a Családi vállalatok Magyarországon: szlogenek versus kutatási eredmények címmel, a Családi Vállalkozás Kutatási Program legfontosabb eredményeit ismertette. Ezt követően Horváth Soma KKV Műhely, Salzmann Zoltán Salzmann&Partners mutatta be a SZUM - Szereptudatos Utódlási Modellt, mely a családi vállalatok dilemmáira választ adó praktikus, dinamikus modell, amelynek segítségével egyértelműen megtervezhető és tudatossá tehető az utódlás folyamata.
A következő blokkban sikeres generációváltó cégek osztották meg őszintén a tapasztalataikat. Fellépett Heimann Zoltán borász, Heimann családi birtok, aki feleségével sikeres közgazdász karriert maguk mögött hagyva fordultak ismét a szőlő és a bor felé, s építették újra a családi vagyont. Nagyobbik fiúk, Zoltán szőlész-borász tanulmányait hat év világlátás most a birtok igazgatásának kihívásait és sokrétűségét tanulja. Majd Boros Dávid, Oázis kertészet következett, aki már a második generáció képviselője, és arról beszélt, hogyan készült fel családjuk már jó előre a generációváltásra, és milyen általános tapasztalatokat lehet levonni az ő történetükből. Gablini Gábor, a Gablini csoport képviseletében arról beszélt, hogyan nevelt ki egy fiatal managementet, mely ma már tökéletesen elvezeti a céget operatív szinten, és hogyan vonta be a cégbe fiát, aki már 15 éve a cégcsoportban dolgozik.
Móré Attila Alpha Befektetési Holding elmondta a jelenlévőknek hogyan sikerült megoldani a tulajdon és a vezetés szétválasztását, megosztott 5 személyes tanácsot a hallgatósággal és elmondta azt is, a visszavonulás után hogyan és mit csinál, ami előre viszi.
Hogyan őrizhetjük meg és gyarapíthatjuk a családi vagyont generációkon át? Ebben a témában osztotta meg közép-európai tapasztalatait Varga Szabolcs, a Bank Gutmann képviseletében, majd Prof. Dr. Heidrich Balázs, Budapesti Gazdasági Egyetem rektora beszélt a konfliktusok és a kultúraváltás szükségességéről a Keresztapák és utódlási harc című előadásában. Az interaktív panelekben pedig a résztvevők – átadók és átvevők együtt – a saját cégük sikeres utódlása felé vezető lépéseken dolgozhattak. A program zárásaként két fiatal NextGen Schiller Márk, Schiller Autó Család, és Martos Péter, Reklámajándék.hu Kft. beszélt arról, hogyan élik meg a generációváltás folyamatát az átvevő generáció képviselői.
A mintegy 180 résztvevő között egyébként nemcsak a cégalapítók képviseltették magukat nagy számban, hanem a fiatal korosztály képviselői is, hiszen sok céget ketten, vagy akár hárma is képviseltek a közönség soraiban.