Racketlon: A labdajátékok szerelmeseinek

Csak egy labda meg egy ütő, meg persze egy ellenfél és pálya szükséges, azzal indulhatunk is. De melyiket válasszuk: tenisz, fallabda, tollas vagy éppen a pingpong? Mehet mindegyik, egymás után, legalábbis ha elindulunk egy racketlon versenyen. Bitang kemény, de egyszer azért érdemes kipróbálni.

Javítja az egyensúlyérzéket, állandó koncentrációt követel, serkenti az gyműködést, fejleszti a taktikai képességünket, és persze megdolgoztatja az izomrendszert. Ez nagyjából minden egyéni labdasportra elmondható, ha pedig kipróbáljuk a racketlont, akkor ugyanez a negyedik hatványon.

A sport alig több mint két évtizedes, és meglepő módon Skandináviában, konkrétan Svédországban és Finnországban kezdték el játszani. A menetrend egyszerű: a versenyzőknek a négy labdasportág mindegyikében egy-egy 21 pontos szettet kell játszaniuk. A sorrend kötött, a könnyebb ütőjű sportágak felől haladunk a nagyobb súlyú ütők felé, azaz asztalitenisz, tollaslabda, fallabda, tenisz. A győztes az, aki több pontot szerez a játszmák során, azaz a négy sportban elért pontszámot össze kell adni.

Haladjunk akkor mi is ebben a sorban!

Az asztalitenisz,más néven pingpong a 19. században indult hódító útjára Angliából. Nagy előnye, hogy abszolút nem felszerelésigényes, tényleg csak egy ütő meg labdák kellenek hozzá, lehet gyakorolni szabadban és csarnokban is, na meg akinek sok helye van otthon, az akár maga is vehet asztalt. Ha pingpongtermet keresünk, akkor a jó minőségű asztalon kívül fontosak a megfelelő sportpadló és a jó fényviszonyok is. A legtöbb klubban, ha asztalt bérlünk, adnak ütőt és labdát is, az óradíj fejenként 1000 forinttól indul. Általában lehet edzőt is bérelni, na meg adogatógépet.

A négy sport közül ezt tényleg mindenki játszhatja, szinte kortól függetlenül, és lényegében az is biztosra veheti, hogy tud játszani, aki eddig még nem próbálta. Javítja a mozgáskoordinációt, a koncentrációs képességet, és jó választás akkor is, ha éppen fogyni akarunk. Ha komolyan játsszuk akár 400-500 kalóriát is elégethetünk óránként. A labda átmérője nagyjából négy centiméter, és akár 120 kilométer/órás sebességet is elérhet. Mivel nemcsak a labda, de az ütő is relatíve kicsi a pályához képest, így sokat kell nyújtózkodni, a kar, láb- és hátizmok- is rugalmasabbá válnak. Ez egyébként az a labdasport, ahol a csukló nem fix, ez pedig szokatlan terhelést jelenthet.

A második szám a tollaslabdáé

A leggyorsabb tempójú ütősjáték, a játékosok figyelme egy pillanatra sem lankadhat. Nemcsak a reflexeket és az állóképeséget javítja, hanem hihetetlen lábmunkát is igényel. Nem véletlen, hogy a négy labdasport közül ezt tartják a legjobb választásnak azok számára, akik le akarnak dobni néhány kilót. Teljesen átmozgatja a testet, gyorsan és folyamatosan kell helyzetet változtatnunk. Fejleszti a kombinatív képességeket, és fontos eleme a játékintelligencia és a stratégiai gondolkozás is. Az asztalitenisszel ellentétben jóval kevesebb helyen játszható: kell hozzá egy megfelelő méretű tornaterem, fontos a nagy belmagasság és a fény. Ha felállítjuk a 155 cm magas hálót, indulhat is a játék. Érdekesség, hogy versenysportként Angliából indult a tollaslabda is, az első angol bajnokságot 1899-ben rendezték meg Wembleyben.

Jöjjön harmadikként a fallabda,

amit sokáig a tenisz kisöccsének tartottak, de talán helytállóbb azt mondani, hogy egy modern kori labdajáték. Hihetetlenül gyors, hatalmas tempóban kell előre, hátra, jobbra, balra rohanni, utolérni és eltalálni a labdát, mindez kemény koncentrációt igényel. A négy labdasport közül ez a legjobb kardió edzés. Fokozza a szív és az érrendszer működését, több oxigén kerül az izmokba, és pár hónap gyakorlás után szemmel láthatóan izmosabbak lesznek a végtagjaink. A hátránya talán, hogy ebben a legnagyobb a sérülésveszély. A bemelegítés extra fontos, elkerülendő a boka- és Achilles-sérüléseket, de az összeütközés veszélye így is fennáll. Ez ugyanis az egytelen a négy alsport közül, amelyikben nincs két elkülönített térfél. Pingpongban vagy teniszben elég nehéz elképzelni, hogy egyik játékos az ütőjével eltalálja a másikat, míg a fallabdában azért ez is megtörténhet.

Végül, de nem utolsó sorban a tenisz

a sportok királya, a királyok sportja. Nemcsak az egyik legszórakoztatóbb sport, ami fitten tart, alkalmas a stressz levezetésére, de még fogyni is lehet vele.

Igen, persze hogy a tenisz a negyedik, melynek alapjai viszonylag könnyen elsajátíthatók. (Igaz, aztán már nehezebb tovább fejlődni.) Nem kell hozzá különösebben drága felszerelés, és gyakorlatilag minden évszakban hódolhatunk szenvedélyünknek. Persze önmagában is fontos a sok fiziológiai előny: a tenisz javítja az általános erőnlétet, az állóképességet és az izomtónust. De legalább ilyen fontos, hogy fejleszti a ritmusérzékünket és térérzékelésünket is. Javítja a döntéshozó és problémamegoldó képességet. Nemcsak a mindennapos stresszlevezetésre alkalmas, egy jó teniszmeccs után egyszerűen jobban esik még egy nehéz tárgyalás is.

Nagy előnye a tenisznek a másik háromhoz képest, hogy könnyebben elérhetők a jó minőségű pályák, hiszen egyszerűen sokkal több a teniszpálya, mind a fallabdapálya, vagy tollas-, illetve pingpongcsarnok. De mind közül a teniszpályák jóval drágábbak, legalábbis a téli időszakban, a mai elszabadult energiaárak miatt lényegében kétszer annyiba kerül egy-egy óra, mint tavaly ilyenkor. És sok helyen még ezért a pénzért is elég hűvös a sátor hőmérséklete…

Hirdetés átugrása →