Brutális megdrágult a készpénzfelvétel: tippek, hogy spóroljunk

A legtöbben nem is nagyon nézik a banki költségeiket. Pedig, ha egyszer alaposan megvizsgálják havonta mennyibe kerül bankolni, igencsak borsos számlát láthatnak. Különösen azok, akik gyakran vesznek fel készpénzt. Pár tipp arra, hogyan spórolhatunk a készpénzfelvételi költségeken.

Az állam mindenből megkéri a jussát, 2013-ben vezették be a banki trazakciós illetéket, készpénzfelvételre és átutalásra egyaránt. Kezdetben ezek díja 0,3, illetve 0,6 százalék volt, majd ezt több lépcsőben emelték, legutóbb tavaly augusztusban. A készpénzfelvétel esetében 0,9, míg az átutalásnál 0,45 ezrelék a díj jelenleg és ezt idén már át is háríthatják a bankok az ügyfelekre. A készpénzfelétel esetében ráadásul nincs is maximum díj, míg az átutalásnál 20 ezer forint.

Hogy mit jelent mindez? Lényegében azt, hogy minden 1000 forintból készpénzfelvétel esetén 90, közel 1 százalék az államé, nekünk meg költség. Azért ez elég vaskos kiadás. Ráadásul a bank is felszámolja a saját költségét, ami még ehhez jön hozzá. Összességében, ha havonta 300 ezer forintot veszünk fel, 150 ezer forintot tranzakciósadó mentesen és 150 ezret efölött, akkor jellemzően banki csomagoktól függően 2000-3000 forint közötti kiadassál számolhatunk. Nézzük, hogy lehet ezt csökkenteni.

A legfontosabb tudnivaló, hogy mindenkinek van egy 150 ezer forintos havi kerete, amit tranzakciósadó mentesen vehet fel. Legfeljebb két részletben és egyébként egyszer nyilatkoznia is kell mindenkinek a bankjában, hogy élni kíván ezzel a lehetőséggel. Fontos azt is tudni, hogy ez csak az ATM-ból való készpénzfelvételre vonatkozik, kevés kivételtől eltekintve. (Látás és mozgássérültek, illetve 80 év felettiek a bankfiókban is felvehetik 150 ezer forintos összeghatárig tranzakció adómentesen pénzüket.) Szóval ezt a lehetőséget érdemes mindenkinek kihasználni, de mit tehetünk az efölötti résszel.

A legkézenfekvőbb emellett persze az, ha kártyával, fizetünk, hiszen akkor nem keletkezik ilyen költség. A legtöbb esetben ez valóban megoldás. De persze sok olyan eset van, amikor nem tudunk bankkártyával tranzaktálni: a gyerek zsebpénze, a takarítónő díja, a közüzemi díjak például jellemzően ilyenek. Ilyen esetek közül sokra lehet jó megoldás egy Revolut kártya. Már a Revolut standard is biztosítja azt a lehetőéget, hogy más revolut számlatulajdonosoknak ingyen utaljunk. Ez megoldás például a gyerek zsebpénze mellett arra is, ha egy társasággal szét akarjuk dobni a vacsora számlát, vagy kifizetni a másik által vett színház, vagy mozijegyet. Ráadásul a revolut számlatulajdonosok más magyar számlára is költségmentesen utalhatnak, hasonlóan az Euró utalásokhoz, ha az Európai Gazdasági Térség országaiban vezetett számlára utalunk. De emellett ingyenes a devizaváltás díja is munkanapokon 350 ezer forintig. (A konverzióval járó devizatranzakcióra egyébként a magyar bankok esetében kiegészítő 0,45 százalékos díjat kell fizetni.) A nem ingyenes havidíjas csomagok közül a prémium már korlátlan devizaváltást tartalmaz hétköznapokon és csomagtól függően jó pár ingyenes előfizetés is jár hozzá, A Wolt +tól kezdve a Tinder Goldon és a SleepCycle-on át a Financial Timesig a The Athletics előfizetésig.

Hirdetés átugrása →