Az elszálló villany- és gázárak, valamint a rezsicsökkentés módosítása miatt úgy látszik, egyre többen a megújuló energiaforrások hasznosítása felé fordulnak. A családi házban élők számára a napelemes rendszer telepítése egy jól járható út, a társasházakban viszont nem ilyen könnyű a helyzet - legalábbi eddig nem volt az.
A megújuló energiaforrások hasznosítása az elszálló rezsiárakkal szemben hatékony és hosszútávú megoldás lehet, amely most már a társasházban élők számára is könnyebben elérhető. A kormány a veszélyhelyzetre hivatkozva ugyanis módosította a társasházakra vonatkozó törvényt.
Már nem kell minden lakó szavazata
A Magyar Közlönyben, augusztus 9-én megjelent rendelet szerint a közös tulajdonban álló épületrészre napkollektor, napelemes rendszer telepítéséről és üzemeltetéséről a közgyűlés az összes tulajdoni hányad szerinti, legalább 75%-os többségével rendelkező tulajdonostársak igenlő szavazatával dönthet.
Vagyis már nem kell minden lakó beleegyezése egy ilyen beruházáshoz. A módosítás azoknak a társasházaknak jelent könnyítést, ahol eddig mindössze pár lakó ellenezte a telepítést, hiszen mostantól ez már nem jelent akadályt. Ennek köszönhetően egyre több lakóközösség térhet át a megújuló energiaforrások hasznosítására, ezzel biztosítva a fenntarthatóbb jövőt, és csökkentve a megugró rezsiköltségeket.
A rendelet kimondja azt is, hogy meg kell állapítani a rendszer telepítésével és üzemeltetésével kapcsolatos részletszabályokat, különösen a csatlakozás feltételeit, a telepítés és az üzemeltetés költségeinek és bevételeinek megosztását. Lényeges pont az is, hogy a tervezett rendszer a közös tulajdonban álló épületrészre csak akkor telepíthető, ha az a közös költség csökkentésére telepítendő napelem felhelyezését nem lehetetleníti el.
A rendelet addig érvényes, ameddig az Ukrajnában fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról szóló 2022. évi VI. törvény hatályban van.
Hosszútávú, biztos befektetés a napelemes rendszer
Amennyiben a telepítésen gondolkodik, az EU-SOLAR napelem kalkulátor segítségével kiszámolhatja, mekkora rendszerre van szüksége:
Kattintson ide és számolja ki 1 perc alatt, hogy mekkora napelemes rendszerre van szüksége!