A 10 ezerhez közelít a nyertesek száma a kiírt lakossági napelemes pályázatban. Bár a második ütem jövő tavasszal indul, de ha számolunk egyértelmű a legtöbb érdeklődőnek nem érdemes erre várni. Részben a keret szükössége miatt részben pedig azért mert minél előbb kezd el termelni a napelem, annál több pénzt lehet megtakarítani. Így érdemes már most ősszel a pályázati támogatás nélkül belevágni a dologba kihasználva az idén még biztosan igénybe vehető otthonfelújítási támogatást.
A kormány még tavaly jelentette be, hogy a HET keretében napelemes rendszer telepítésére pályázhatnak a magyar háztartások. A beruházásra 100 százalékos, vissza nem térítendő támogatást igényelhettek, így nem csoda, hogy az érdeklődés hatalmas volt. Több mint 43 ezer pályázat érkezett a felhívásra az ország minden részéről, a nyerteseket augusztus elején kezdte el kihirdetni az illetékes Technológiai és Ipari Minisztérium. Az augusztus 19-i adatok szerint a nyertesek száma már a 10 ezret közelíti, nekik eddig összesen 32 milliárd forintnyi támogatást ítéltek meg.
Ősz végéig kapják meg a nyertesek a támogatói okiratot
A pozitív elbírálásban részesült pályázatok száma a későbbiekben nőni fog, de a támogatói okiratok megérkezése elhúzódhat. Palkovics László, technológiai és ipari miniszter a napokban írt hivatalos levelet Harangozó Tamás országgyűlési képviselőnek, amelyben azt írta, hogy “a lakossági napelem pályázat első ütemében érkezett rekordmennyiségű, több mint 43 ezer darab támogatási kérelem feldolgozásával egyidejűleg, előreláthatóan 2022 ősz végéig kapják meg a kedvező elbírálásban részesült pályázók a támogatói okiratot.”
Korábban pedig az illetékes minisztérium egy sajtóközleményben tudatta, hogy a pályázatnak lesz második fordulója is, amelyben az első ütemet követően fennmaradt keretösszegre lehet pályázni - ezt a lehetőséget várhatóan 2023 tavaszán fogják megnyitni a magyar háztartások számára.
Meddig marad a szaldó elszámolás?
Palkovics László levelében kitért a szaldó elszámolással kapcsolatos kérdésre is. Ahogy írta, “a vonatkozó EU irányelvek értelmében az úgynevezett szaldó elszámolást alkalmazó tagállamok 2023. december 31-ét követően nem biztosíthatnak új jogokat e rendszerek keretében. Ez a szabályozás értelemszerűen Magyarországot is köti.” Vagyis az Európai Uniós szabályozás értelmében 2024-től nálunk sem lehet szaldó elszámolással szerződést kötni.
Napelem: hatékony megoldás az energiaválságra és a klímaváltozásra
A napenergia az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet kapott, ami nem meglepő tekintve, hogy a klímaváltozással és az energiaválsággal szemben is hatékony megoldás lehet. A villamos áram világpiaci ára folyamatosan emelkedik, ami a lakosságot eddig nem érintette, a szeptembertől érkező számlákon viszont már sokan szembesülhetnek vele.
Azok persze nem, akik maguknak termelik az áramot a napelemek segítségével. Ők drasztikusan csökkenthetik, akár le is nullázhatják a villanyszámlájukat, sőt túltermelés esetén a szolgáltatótól visszatérítést is kaphatnak - az egyelőre még érvényben lévő szaldós elszámolásnak köszönhetően igen kedvező tarifa mellett. Igaz, hogy most abban az időszakban vagyunk, amikor a lakossági napelemes pályázat első üteme már lezárult, és a második még nem nyílt meg, de vajon megéri várni jövő tavaszig? A második ütemben az első körben ki nem osztott támogatási összegre lehet pályázni - ki tudná megmondani, hogy ilyen hatalmas érdeklődés mellett mennyi marad? És persze azoknál, aki tavasszal adják be a pályázatot, nem kezdődhet meg rögtön a telepítés. Meg kell várni az elbírálást, a támogatói okirat és a támogatási összeg megérkezését - az első kör tapasztalatait figyelembe véve ez hosszú hónapokat vehet igénybe.
Érdemes tehát időben lépnie annak, aki napelemet szeretne, hiszen a körülmények talán most a legkedvezőbbek a telepítéshez. És minél előbb kezd el termelni a napelem, annál több pénzt lehet megtakarítani.
Amennyiben Ön sem szeretne várni, kattintson ide és számolja ki 1 perc alatt, hogy mekkora napelemes rendszerre van szüksége!