Riga szemnek-szájnak

Idén Riga és a szomszédos Gauja Nemzeti Park a megtisztelő „European Region of Gastronomy” cím egyik birtokosa, így ételből és italból még a szokásosnál is nagyobb választékot várhatjuk a lett fővárostól. De Rigában nem csak a gasztronómia vonzó.
 

A Baltikum legnépesebb, 700 ezer lakosú fővárosa budapesti szemmel nézve viszonylagosan kis alapterületen már önmagában hihetetlen változatosságot mutat építészetében, miközben az élet minden terén számos innovációt vonultat fel. De haladjunk kronológiai sorrendben: a világörökségi belváros XIII. századi épületei (főként az 1225-re datálódó Szent Jakab templom), megspékelve a macskaköves kis utcákkal azonnal ámulatba ejtenek. A XV. században megalapozott, majd végső formáját 1746-ban elérő Szent Péter templom viszont kilátónak is kiváló: tornyából körpanorámában ismerhetjük meg a rigai belváros nevezetes építményeit, például a szomszédos Feketefejűek Házát, a nőtlen kereskedőknek szánt ikonikus épületet.

 

Hanza-hagyomány

 

A Kipsala-sziget és a Pardugava negyed faépületei nagyjából 200 évvel repítenek vissza az időben, a Parlament a XIX. század végét idézi, a város egy másik részében pedig egyedülállóan gazdag szecessziós épületek között bolyonghatunk Đ vagy akár kerékpárra is pattanhatunk, hiszen Riga kimondottan támogatja a ×hajtsd magad” megoldásokat.

 

A Daugava folyó partján elterülő kortárs épületek, mint például a Nemzeti Könyvtár vagy a DNB Nord-Building, a legmodernebb építészeti megoldásokat sorakoztatják fel. És már meg is érkeztünk a XXI. századba, amikor is Riga Európa egyik startupközpontja, a kreatív ipar fellegvára. Mindennek persze történelmi okai is vannak, hiszen a lett főváros a Hanza-szövetség tagjaként már évszázadok óta fontos szerepet tölt be Észak-Európa kereskedelmi és gazdasági életében, szerencsés elhelyezkedésének köszönhetően ma fontos kapcsolat a volt szovjet államok és Skandinávia felé, és vezetői ma is kimondottan bátorítják az újító kezdeményezéseket.

 

 

Gasztronómiai év

 

Riga egyébként kulturális téren is izgalmas: egy felmérés szerint a lettek az uniós átlag feletti érdeklődést mutatják a könyvek, a múzeumok, a történelem, a koncertek, a könyvtárak és a színházak iránt Đ és mindez jól látható a város programkínálatában. Színházak, koncerttermek, galériák, alternatív helyszínek váltják egymást, júniusban az Opera Fesztivál, a nyár során pedig a Lucasvala sziget vonzza ide a műfajok világsztárjait.

 

De kanyarodjunk vissza a gasztronómiához. Miközben Lettország északi ×szomszédai” Đ főként Dánia, Svédország és Norvégia Đ versenyeken és gasztronómiai kalauzok előkelő helyein bizonyítják konyhai tudásukat, a balti ×kistesónak” sincs oka a szégyenkezésre. Az ország fiatal, elhivatott séfjei ugyanis az új generációk lelkesedését tökéletesen vegyítik az itteni tradíciókkal, és egyedi, csakis Lettországra jellemző fogásokat kínálnak a vendégeknek Đ legyen szó füstölt vagy frissen fogott halakról, esetleg a közeli réten legelésző tehenek jóvoltából létrejövő sajtkülönlegességekről, helyi lekvárokkal körítve. No meg persze gombáról, aminek gyűjtése errefelé voltaképpen nemzeti hobbinak számít, és már a kisiskolások is pontosan tudják, hogy az erdő terményeiből melyik ehető. A rigai éttermek pedig nemcsak kiváló választékkal, hanem még magyar szemmel nézve is verhetetlen ár-érték aránnyal csábítanak.

 

Az idei gasztronómiai év keretében számos étterem különleges menüt és mesterkurzusokat kínál, fesztiválok és piacokra, farmokba, főzdékbe, a természetbe vezetett gasztronómia túrák, valamint éttermi hetek várják a látogatókat. De tematikus év ide vagy oda, Riga kihagyhatatlan látványossága a központ piac, amely négy egykori Zeppelin-hangárban, a folyó partján várja a látogatókat. A már említett helyi sajtoktól a kihagyhatatlan fekete rozskenyéren át a kaviárig terjedő kínálatból ajándékot is bőven válogathatunk az itthon maradottaknak.

 

 

Aranyló élmények

 

Mindezt pedig jól kiegészítik a helyi sörök (az éghajlat miatt ugyanis a saját borról a lettek kénytelenek lemondani), amelyekből bármely kocsmában irigylésre méltó választékot kínálnak. És aki kulisszatitkaikra is kíváncsi, nevezzen be egy túrára egy sörgyárban, és jó eséllyel nem csupán a víz-komló-maláta-élesztő szentnégyesének összeállítását ismerheti meg, hanem kóstolási és típuselméleti kurzusban is részesül.

 

Ám a lettek saját „gyógyszert” is fejlesztettek az évszázadok során: az egykori patikus által kifejlesztett Black Balsamot nem csupán étkezések előtt, közben és után ajánlják, hanem bármilyen betegség gyógyítására is felettébb hasznosnak tartják.

 

Habár Riga önmagában is több napra elegendő programot kínál az ideérkezőknek, érdemes kirándulni egyet a közeli tengerpartra is. Nyáron a homokos fövenyen élvezhetjük a késő éjjel érkező naplementét, és akár még a Balti-tengerben is csobbanhatunk egyet.

 

Hasznos tudnivalók

  • Utazás: Az Air Baltic hetente négyszer közlekedik Budapest és Riga között.

  • Helyi közlekedés: Riga tömegközlekedése kiváló, környezetbarát és kiterjedt, ám a város megismerésének legjobb módja a kerékpár. Viszonylag sík terepen kiépült útvonalak és biciklisbarát szolgáltatások, no meg számos kölcsönző állnak a turisták rendelkezésére. A tengerpart megismeréséhez viszont válasszuk a vonatot, a központi pályaudvarról nagyjából 20 percenként indulnak a vonatok Jurmalába, amely fél óra alatt elérhető.

  • Árak: nagyjából a budapesti árszínvonalra számítsunk éttermekben, sörözőkben, Lettország hivatalos fizetőeszköze 2014 óta az euró.

 

Hirdetés átugrása →