Ő a legsikeresebb hazai értékpapírpiaci befektető. Nem mi mondjuk, a szakma választotta annak. Emellett már egyetemista kora óta cégtulajdonos, vállalatvezető. Számtalan hobbija között is akad „üzleti” jellegű, Zala megyében bivalytenyésztéssel kapcsolódik ki
Szabó László tudatos közgázos egyetemistaként pénzügyi karriert álmodott magának, de már az egyetemen belekóstolt a vállalkozói létbe is. 1988-ban kezdte a tanulmányait. Egy évvel később elfogadták a gazdasági társaságokról szóló törvényt. Szabó László nem sokat teketóriázott, egyik barátjával elindított egy futárszolgálatot. Rögtön a pénzügyi szektort célozták meg, és busszal, metróval, villamossal szállították a leveleket, a csomagokat, de ha kellett, a több százmillió forintos váltókat is. Társának volt egy kis lakása a Szent István körúton, ahol működött egy üzenetrögzítős telefon (hol volt akkor még a mobil?). A rögzítő tartalmát nyilvános fülkékből is meg lehetett hallgatni, így tudták meg a fiatalok, hogy éppen hová kell menniük. Karácsony előtt pörgött fel igazán az üzlet, ilyenkor további egyetemistákat és gimnazistákat is felvettek, csomagolták, és szállították a céges ajándékokat. A pénzügyi fókusz egyáltalán nem volt véletlen. Az egyetemisták ugyanis a futárkodás közben jó kapcsolatrendszert is építettek, ha kellett, segítséget kaptak a dolgozataikhoz, interjúkat készíthettek a kor neves pénzügyeseivel. Szabó László is sokakat megismert, például Jaksity Györgyöt, aki később a Concorde-csoport meghatározó vezetőjeként lett ismert. A másik futárból egyébként sikeres bankár lett Hongkongban...
Könyvesbolt
Még egyetemistaként egy másik vállalkozásba is belefogott, először a Közgázon, majd sorra más pénzügyi iskolákban (a külkereskedelmi és a pénzügyi és számviteli főiskolán is) elindított egy közgazdasági szakkönyvesboltot. A Student diákszövetkezet volt a partnere, és együtt kifejezetten sikeresek voltak. Szabó László jól is keresett, de nem csábult el, kitartott eredeti tervei mellett, és a pénzügy szak elvégzése után egy brókercégnél kezdett el dolgozni. „Sokan kicsit hülyének néztek, mert nagyon jó bizniszt hagytam ott a társaimnak. A jövedelmem a váltással azonnal70 százalékkal csökkent, de nem bántam, mert én nem könyvesboltos akartam lenni.”
Felfelé a ranglétrán
Hamarosan a Concorde-csoportba igazolt, ahol eleinte elemző volt, illetve vállalati pénzügyekkel (corporate finance) foglalkozott. A hazai befektetési alapkezelői szakma ekkor még gyermekcipőben járt, de a jó kapcsolatokkal bíró és remek elméleti szakember Jaksity György, valamint a gyakorlatban, a befektetési stratégiában jártas Szabó László belefogtak. 1994-ben indult el a külön alapkezelő cég, az első alap a Concorde 1997 három éves zártvégű alap volt, az elnevezése a zárás dátumára utalt. 197 millió forint vagyonnal indult az alap, és a futamidő alatt megtriplázta. Amikor ez kifutott, elindult a Concorde 2000, amely később emblematikus alapja lett a hazai piacnak. „Ha egy új területet elindítasz, akkor először óhatatlanul mindent te csinálsz ott, aztán csatlakoznak a fiatalok, a segítők, és magától kialakul valamilyen szakmai alapú hierarchia. Szerencsére nagyon sok vállalatvezetési feladat nem volt, a bérszámfejtést, az informatikát az anyacég adta, mi pedig olyan tehetséges fiatalokat neveltünk ki, akiket nem is nagyon kellett ösztönözni, annyira motivált volt a csapat” – mesél Szabó László arról, hogy miként lett cégvezető.
A felismerés
A kezdeti piacszerzési nehézségeket követően beindult a szekér, a Concorde Alapkezelő sorra zsebelte be a szakmai elismeréseket. 2004-ben Szabó László sokak meglepetésére mégis átadta Bilibók Botondnak a cégvezetést. „Szerettem volna kivonulni az operatív vezetésből, több időt akartam a családommal és befektetési stratégiával tölteni, úgy éreztem, hogy leginkább csak azért vagyok én a vállalatvezető, hogy ne legyen főnököm” – emlékezett az érintett. Ám a döntést így sem értették a környezetében, mindenki azt kérdezte, hogy mi a baj? „Pedig nem volt semmi baj, csak elgondolkodtatott egy enneagrammás motivációkutatási rendszer. A módszer azt mondta meg, hogy az ember jó helyen van-e az adottságai alapján. Van, aki a könyvtárban, egyedül érzi jól magát, más meg remek saleses, mert imád emberekkel beszélgetni. Én sokáig természetesnek vettem, hogy vállalatvezető vagyok, de a vizsgálat eredménye elgondolkodtatott” – mesélte Szabó László és a merengést hamarosan döntés is követte: „Rájöttem, hogy jobban motivál az, hogy jobb alapkezelő legyek, mint az, hogy vezérigazgató, és bizonyos vállalati méret fölött a kettő már nem megy.”
A nyugdíjas
Igen ám, de hiba csúszott a számításba. Továbbra is bejárt ugyanis dolgozni, így mindig megtalálták az operatívfeladatok. Két év után fel kellett ismernie, hogy a cégen belüli pozícióváltás nem hozta meg a kívánt eredményt, nem ment a „szellemi szabadfoglalkozású” státusz.
Amikor aztán a 2006-os év megint nagyon jól sikerült a Concorde Alapkezelőnek, amely az év alapkezelője is lett, Szabó mind a cégnek, mind az ügyfeleknek bejelentette, hogy 2007. január elsejétől már nem lesz a cégnél elérhető. Tulajdonos maradt, de már valóban csak tőzsdei beszélgetéseken bukkant fel a társaságnál.
„A tulajdonosi stratégiai döntésekben részt vettem, de ezek azért ritka ügyek, elég volt negyedévente egyszer dönteni.” A 2008-as pénzügyi válság utáni években aztán átalakult kicsit a hazai befektetési piac, eltolódtak a jövedelmezőségi viszonyok, a klasszikus brokerage helyett inkább a vagyonkezelés hozott pénzt. Amíg korábban mindenki a csoportoptimumot követte a Concorde-nál, most elkezdtek szétválni az értékpapírcég és az alapkezelő érdekei.
A megállapodás
A 2011-es év fontos változást hozott. Szabó, a vezérigazgató Bilibók Botonddal és két tehetséges alapkezelő kollégájával, Móricz Dániellel és Cser Tamással korábbi 25 százalékos részesedésüket megnövelve többséget szerzett a cégben, így ettől az évtől kezdve a Concorde Értékpapír Zrt-től elválva önállóan alakították stratégiájukat.
Ezzel párhuzamosan Szabó László kinyitotta az addig a barátainak és magának kezelt alapját (a Platina Pit) a nagyközönség előtt, így annak kockázati profilja is megváltozott. Az új helyzet, hogy immár az ügyfelek is tehettek pénzt a sikeralapba, nagyobb felelősséget és óvatossági szintet igényelt. „Tudatosan megpróbáltuk úgy alakítani a befektetési stratégiát, hogy a jó hozam mellett ne legyenek nagy ingadozások az alap árfolyamában, ezt pénzügyi nyelven alacsony szórásnak nevezzük. Van erre egy hasonlatom. Két hajó elindul és mindkettő elér a célhoz, de az egyik nyugodt vizeken, a másik a viharos tengeren át. A célállomásra érve első pillantásra nincs nagy különbség, jobban megnézve azonban látjuk, hogy a második esetében egy csomó matróz hiányzik, ugyanis belesodorta őket a szél tengerbe. Ők már nem élvezik a kikötő nyújtotta örömöket. Megtanultam, hogy el kell számolni a matrózokkal. Nagy árfolyamesések esetén sok befektető visszaváltja befektetési jegyeit, és a későbbi emelkedést már nem éli meg.”
Barátságtalan környezetben
A függetlenné váló alapkezelő barátságtalan iparági környezettel szembesült. „Akkor vettük meg a céget, amikor háborús állapotok uralkodtak a pénzügyi piacokon. Erős szóhasználat, bedarált nyugdíjpénztári szektor, sanyargatott bankok… ezek jellemezték ezt az időszakot, ennek ellenére nagyon sok pénzt fizettünk a cégünkért” – emlékezik Szabó László. De bejött a döntés. A következő években az alapkezelő még egy nagyságrenddel nagyobb lett, akár a kezelt vagyont, akár a munkatársak számát, akár a jövedelmezőséget nézzük.
A leválási folyamat végső pontjaként a Concorde Alapkezelő önálló befektetésialap-forgalmazó céget is elindított. Úgy tűnik, tudtak élni az önállóság lehetőségével, hiszen a kivásárlást követő öt év erőfeszítései komoly eredményeket hoztak. Az idei évben egyszerre választotta a társaságot a Euromoney az év legjobb magyar privátbanki szolgáltatójának és a hazai BAMOSZ az év legjobb alapkezelőjének. Focihasonlattal: sikerül a duplázás, a cég elnyerte a Szuper Kupát.:
Bivaly
Sokféle hobbija van Szabó Lászlónak: a komolyzene, az aktív sport, a tánc; de talán a legegyedibb a bivalytenyésztés, amelyet ő maga „hobbiszerűen űzött üzleti tevékenységnek” nevez. „Olyan ez, mint másnál a borászat, van a tevékenységnek bevétele, fontos, hogy megfogalmazzunk üzleti célokat, limitáljuk a vállalható veszteség mértékét, de közben örömmel tölt el, hogy értéket hozunk létre, amire büszke lehetek.” Maga a terület Zala megyében, Hévíz és Kehidakustány mellett, gyönyörű vidéken terül el. A bivalyok és a szarvasmarhák nagyon jó körülmények között vannak tartva, a hozzáértő kollégák, a bőséges takarmány és a nagy szabad terület, vagyis a „barátságos állattenyésztés” abban is segít, hogy az állomány nagyon szelíd, akár gyerekekkel is megközelíthető. „Nem használunk antibiotikumot, növekedésserkentő hormonokat, a takarmány előállításnál műtrágyát vagy vegyszereket, így a termékünk kiváló minőségű biohús. A bivalyfarm kikapcsolódásra is alkalmas, de most fejlesztünk konyhát, hűtőkamrát, minifeldolgozót” – mesélte a farmtulajdonos.