Három év múlva jöhet a váltás?

Hölgyek vannak többségben, már ami a vezetőséget illeti, egy igencsak férfias terepen, hiszen az Ela Solutions Kft. főként zárszerkezeteket, zsanérokat, egyéb alkatrészeket gyárt. Nyugati típusú gondolkodás, modernitás és saját fejlesztések jellemzik ezt az izgalmas családi vállalkozást, amelyben már a második generáció is megjelent.

A két alapító, Daniela Runge és Jurácsik Mátyás a lány édesapjának németországi anyacégénél, az EMKA-nál találkozott. Mátyás futballozott, és 22 évesen, 1982-ben disszidált Magyarországról, hogy Düsseldorf mellett kezdjen új életet. Az EMKA cégvezetője ajánlott neki munkát, aki egyben a kinti focicsapat szponzora is volt, a munkakapcsolatból pedig végül családi kötelék lett. Daniela és Mátyás Svájcba mentek felépíteni a német cég leányvállalatát, ott született Nadja is, aki ma már a harmadik ügyvezető az Ela Solutions-ben.

„Még a svájci évek alatt, egy bázeli kiállításon ismertem meg az első partnerünket, egy magyar céget, ők gyártottak és szállítottak nekünk először zárszerkezeteket – mesél a kezdetekről Jurácsik Mátyás. – A privatizáció alatt azonban megszűnt a tevékenységük, így Danielával elkezdtünk azon gondolkodni, mi lenne, ha saját lábra állnánk, és alapítanánk egy vállalkozást, ami csak a miénk. 1995-ben aztán, egymilliós tőkével megalakult egy barátom lakásában a kft., akkor még Ela Hungary néven.”

Irány Magyarország

„A cégnév az én becenevemből jön – veszi át a szót Daniela –, otthon mindenki így szólított a családban. Solutions később azért lett a Hungaryből, mert ez utóbbi úgy hangzott, mintha egy nagyobb cég magyarországi lerakata lennénk, így megváltoztattuk. Akkoriban még Németországban laktunk, én a gyerekeket neveltem, és közben home office-ban dolgoztam, Mátyás folyamatosan ingázott a két ország közt. Ez kezdte felőrölni a családot, így 2000-ben költöztünk, bár a férjem nem akart, én viszont megszerettem az itteni embereket, és rábeszéltem, hogy jöjjünk Magyarországra.”

Mivel a hazai beszállítók egyre-másra szűntek meg, Mátyásék még 2000 előtt elhatározták, hogy ők is beszállnak a gyártásba. Beköltöztek az egykori Elzett gyár egyik telephelyére, a Váci útra. „Nem volt egyszerű a kezdet, az itthoni mentalitás teljesen más volt, mint a német, és mi is nyugati fejjel gondolkoztunk – mondja Mátyás. – Banki hitelt is küzdelmes volt intézni, mindenki csodálkozott, hogy gépekbe akarunk fektetni. Az Elzett bezárásakor pedig minket egyszerűen kiraktak, így Mátyásföld lett a következő állomás, egy nagy elektrotechnikai cég telephelyén béreltünk helyiségeket. Akkoriban 25-30 emberrel dolgoztunk, de voltunk korábban 46-an is, három műszakban, mert a manuális gépek miatt kellett a sok ember. Ma már kevesebben, 33-an vagyunk, a gépesítés megkönnyíti a folyamatokat.”

Az Ela Solutions speciális termékeivel, sokszor egyedi fejlesztéseivel és a fémmegmunkálás terén mindenre kiterjedő gépparkjával egyedülálló Magyarországon. „Egy kis piacot elégítünk ki, hozzánk nem kell kész tervrajzzal jönni, gyakran mi kínáljuk a megoldást egy-egy megrendelő egyedi igényeihez – folytatja a családi vállalkozás legfiatalabb tagja, Nadja. – Az első saját fejlesztésünk egyébként ’99-ben volt, a legfőbb termékeink a zárszerkezetek, ezen belül is főleg ipari zárakat gyártunk a gépipar, az elektronikai ipar, a járműipar, a klímatechnika területeire, szállítunk alkatrészeket különféle készülékekhez, forgácsolunk, préselünk, festünk, a fémen kívül a műanyag-megmunkálás is része a feladatoknak. Legyártjuk, értékesítjük, és szállítjuk az árut.”

Két generáció

A cég hatezerféle terméket gyárt, ebből ötszázat nagyjából folyamatosan. 90 százalékban exportra dolgoznak, tíz országba szállítanak, többek között Daniela édesapja cégének is. „A feleségemmel ketten vagyunk tulajdonosok a vállalkozásban, de már hárman ügyvezetők, amióta Nadja is csatlakozott a családi csapathoz – mondja Mátyás –, Daniela a gazdasági vezető, ő foglalkozik a pénzügyekkel, a kontrollinggal, az enyém a gyártás és értékesítés, a lányunk pedig a hr-ért felel, és egyéb támogató folyamatokat felügyel. Van még egy lányunk és egy fiunk is, de ők másfelé orientálódtak, nem is élnek itthon.”

Nadja 2015-ben egy projekt kapcsán kezdett dolgozni a családi cégnél. Ő vezette be az új vállalatirányítást, hatékonyságnövelő, mérhető rendszert alakított ki, három éve pedig ő is ügyvezető lett. Mindent, ami infrastrukturális, ő koordinál a cégnél. „Úgy tervezem, hogy három év múlva, 65 évesen kiszállok a közvetlen irányításból – mondja Mátyás. – Addigra, remélem, Nadja át tudja venni a céget. Persze itt leszünk a háttérben szükség esetén, de Danielával együtt szeretnénk jobban a magánéletünkre koncentrálni.”

„Hatalmas tanulási folyamatban vagyok, és persze lelkileg is fel kell készülni a váltásra – veszi át a szót Nadja. – Sokat segítenek ebben a különféle coachingok, tréningek, amikben korábban nem nagyon hittem, szerencsére Daniela meggyőzött minket, hogy szükség van rá. Családi cégként nagyon intenzív a kommunikációnk, vannak vitáink, elképzelésbeli különbségek, ebben van szükségünk tanácsadókra, segítségre. Mára képesek lettünk más szinten beszélni, most végig tudunk vinni egy beszélgetést úgy, hogy a nézőpontbeli különbségek ellenére rövid időn belül le tudjuk zárni a vitát, és kompromisszumra törekedve megoldjuk a problémákat. A céget is hasonló elvek szerint vezetjük, fontosnak tartjuk, hogy az itt dolgozók motiváltak legyenek, szeressenek ebben a csapatban dolgozni.”

Küzdelmes évek

A küzdelmes kezdetek, és a fejlődés után persze voltak nehézségek is, az első 2001-ben, amikor a világpiaci megtorpanás az Ela Solutions-t is megérintette. Éppen akkoriban tárgyaltak holland befektetőkkel, szintet akartak lépni, ehelyett elvesztették a forgalmuk csaknem a felét. 2008-ra felálltak, de akkor jött az újabb válság, amit azért sikerült megugrani, mert nem voltak még nagyobb költségterhek a bérleti díjakon, munkabéren kívül. „A Covid-járvány nem érintett minket negatívan, többek között annak is köszönhetően, hogy Kínából sokkal kevesebb áru érkezett, s ez nekünk 60 százalékos emelkedést hozott. Minden munkahely megmaradt sőt, még kellettek emberek – idézi fel Mátyás. – A pandémiás helyzetet Nadja kezelte, és nagyon jól megoldott minden felmerülő gondot. Az is segített, hogy a covid alatt igyekeztünk online-ra átállni, mini foglalórendszert építettünk ki, kiajánlottuk a meglévő ügyfeleknek, és újakat is felkutattunk. Sales-kampányt indítottunk és foglalkoztunk a fejlesztésekkel, ennek hozadéka lett például a klímaipari zsanérfejlesztésünk.”

A cég tavalyi bevétele 580 millió forint volt, ami jelentős növekedés a Covid-járvány előtti 360 millióhoz képest. Daniela javasolta azt, hogy bár a potenciál benne van, ne növekedjen tovább a cég, mert nem szerette volna, ha a családi élet megsínyli a nagyobb változást. Talán Nadjára e tekintetben is új kihívás vár. „Nagyon hálás vagyok a szüleimnek és ennek a munkának – mondja. – Kötelességemnek is érzem, hogy amit tőlük kaptam, továbbvigyem. Ez a cég olyan ajándék, amilyenhez kevesen juthatnak, nagy kihívás számomra, hogy a szellemiséget megtartva mit tudok majd én kihozni belőle. Ez inspirál, ez hajt tovább.”

Fontos fordulópontok

1995 – az Ela Hungary Kft, megalapítása Marsal Gézával kiegészülve, ipari zárszerkezetek forgalmazására

1997 – megindul a saját gyártás a Váci úti telephelyen, immár plusz öt fővel, prés-és esztergagépek beruházásával, az egyedi vevői igények kielégítésére

1998 – költözés a Cziráki úti telephelyre, ahol egy év múlva az első saját, rozsdamnetes lengőkar fejlesztése is megtörténik

2004-2009 – átköltözés a Repülőtéri úti telephelyre, majd a teljes géppark lecserélése automatizált gépekre: CNC esztergára, hidaraulikus és excenter présgépekre

2012 – a család nagyobbik lánya, Nadja csatlakozik a céghez

2016 – Törökbálinton megépül a saját tulajdonú telephely, ami ma is a logisztikai és a termelési központ

2020 – Nadja ügyvezetőként kapcsolódik a munkába

Hirdetés átugrása →