Slágerek a gyakorlatban

Megnéztük, mit kínálnak üzemben tartóiknak Magyarország kedvenc kishaszonjárművei.

A régi szemlélet szerint egy kishaszonjármű alkalmassága nem függ mástól, mint hogy minden reggel menetkészen várja gazdáját, és megbízható szállító-, illetve munkaeszközként szolgálja őt nap mint nap. Megbízható mechanika, olcsó és gyorsan elérhető alkatrészek – ha ezek rendelkezésre állnak, már nem lehet nagy baj. Csakhogy ma már ennél árnyaltabb a kép; olyan (a rendelkezésre állás alapvető követelményével egyébként összefüggő) szempontokat is figyelembe szoktunk venni, mint a biztonság, az ergonómia, a kommunikációs szolgáltatások megléte, és persze a környezetvédelmi teljesítmény. Mindezeken túl pedig örök mérceként állnak az anyagiak: az értéktartás, valamint a szervizintervallum és -költségek.

 

Az autóipari piacelemző és adatszolgáltató specialista, a JATO Dynamics eladásai statisztikái szerint 2017 első három negyedévében a Fiat Ducato, a Ford Ranger, a Ford Transit, a Toyota Hilux és a Dacia Dokker vezette a hazai eladási listákat (ebben a sorrendben). Nézzük hát, hogyan teljesítenek az egyes szempontok szerint.

 

Mindentudó óriások

 

A listán szereplő két klasszikus, a Fiat Ducato és a Ford Transit széles motorválasztékának és a lehetséges tengelytáv- és felépítményvariációknak köszönhetően nehezen általánosítható, többszáz konfiguráció képzelhető el. Mindegyikre egyformán érvényesek azonban a garanciális feltételek: a Ducatóra és a Transitra alapesetben egyaránt 24 hónapos, teljes körű gyári garanciát kínál az importőr; ez felárért további három évre, legfeljebb 200 000 km futásteljesítményig meghosszabbítható. A Fordnál további 100 000 kilométeres biztonságot is vásárolhatunk magunknak.

 

Az Euro6-os dízelmotorok fogyasztását start-stop rendszer és az optimális fordulatszám-tartományban történő üzemeltetést elősegítő, felkapcsolási esedékességet kijelző funkció segít alacsonyan tartani. A Fordnál regeneratív fékezés funkciót is találunk: lassításkor a generátor a mozgási energia egy részét visszanyerve tölti az akkumulátort, ami egyrészt kíméli a fékeket, másrészt tehermentesíti a motort.

 

Mindkét modellnél ügyeltek arra a tervezők, hogy egy esetleges ütközésnél a lehető legcsekélyebb legyen a kár: a lökhárítók több darabból állnak, így szegmensenként cserélhetők, a lámpatestek pedig elég magasra kerültek ahhoz, hogy egy átlagos karambolban ne sérüljenek meg. A balesetet persze legjobb eleve elkerülni. A Transit menetstabilizáló rendszere képes kompenzálni a keresztszelet, kanyarban pedig a kerekek szelektív fékezésével tartja íven a járművet. Az ESP vezérlése a teher eloszlásától függően változik, a vontatást utánfutó-stabilizáló funkció segíti elő. A Ford automatikus vészfékezést és gyalogosfelismerést is kínál a Transit egyes kiviteleihez, ahogy sávban tartó rendszer és kanyarkövető fényszórók is szerepelnek az opciós listán. A Ducato is kihasználja az anyavállalat, a Fiat-Chrysler Automobiles (FCA) fejlesztéseit: ha szeretnénk, fényszórója automatikusan vált tompítottra, a borulásveszélyt precíz fékszabályozással hárítja el, meredek lejtőn automatikus fékvezérlés segíti a leereszkedést, de sávelhagyásra figyelmeztető és jelzőtábla-felismerő rendszerek is szerepelnek a modell globális palettáján.

 

A sofőr életét mindkét autó rengeteg tárolóhellyel és érintőképernyős multimédiás rendszerrel könnyíti meg; a személyes benyomások szerint a Fiat mintha a praktikum és a használhatóság fokozására, míg a Ford inkább az anyagminőség javítására költött volna több pénzt a fejlesztés során.

 

Nyílt lehetőségek

 

A platós kisteherautók (közismert nevükön pick-upok) régóta népszerűek a piacon; a kínálat soha nem volt olyan széles, mint ma. Vonzerejüket használati értékükön túl a személyautókat idéző vezetői környezet, a jellemzően jó terepalkalmasság és a kategóriához társuló, leginkább a tengerentúlon gyökerező szentimentalizmus is erősíti, de ma már a kényelmi szolgáltatások terén sem kell szégyenkezniük az ide sorolt modelleknek.

 

A Toyota Hilux hároméves, 100 ezer kilométeres alapgaranciájával szemben a Ford két évet ad, ami azonban további hárommal megtoldható, 150 vagy akár 250 ezer kilométerig. A Toyota egyetlen 150 lóerős motorral rendelhető, hátsó- vagy összkerékhajtással, kézi vagy hatfokozatú automata sebességváltóval, háromféle kabinnal. A Fordból hazánkban kizárólag duplakabinos, 4x4-es kivitelt forgalmaznak, két motorja három teljesítményszinten (130, 160, 200 LE) elérhető, váltóból manuális és automata is kapható.

 

Ma már nem kérdés az érintőképernyős multimédiás rendszerek rendelkezésre állása, és a fapados belépő modellek kivételével mindkét típus hozza is a személyautós szintű szolgáltatásokat. Ami a biztonságot illeti, ott még ennyi kompromisszumot sem kell kötni; a Toyotánál hamarabb kapunk vontatmánystabilizálással kiegészített ESP-t és hét légzsákot, mint elektromos ablakemelőt, és a Fordnál sem kell extrát fizetni a vezetőoldali térdlégzsákért vagy a visszagurulás-gátlóért. Az igazán fejlett vezetőtámogató rendszerek (sávelhagyásra figyelmeztetés, jelzőtábla-felismerés, követési távolság automatikus tartása) mindkét modellhez felárasak, viszont elérhetők, és ez a lényeg – a Toyota a Safety Sense biztonsági csomag megrendelésével, a Ford Ranger ilyen kikötések nélkül is maximális ötcsillagos minősítést szerzett az Euro NCAP utas- és gyalogosvédelmi értékelésén.

 

Szerény szolgáló

 

Az eladási lista ötödik helyén szereplő Dacia Dokker a személyautóból átalakított városi furgonocskák és a teljes értékű kishaszonjárművek közötti szegmens képviselője. Kategóriatársainál (Ford Transit Courier, Fiat Dobló, Opel Combo, Peugeot Partner, VW Caddy stb.) érezhetően kedvezőbb ára miatt sokak számára egyértelmű választás; az év első kilenc hónapjában többet adtak el belőle, mint a fent felsorolt konkurensekből együttvéve. Ugyanakkor a nettó kétmillió forint alatti belépő ár azzal is együtt jár, hogy a biztonsági felszereltség a legalapvetőbb szolgáltatásokra korlátozódik, a kategória legújabb típusaihoz kínált modern extrák (automatikus vészfék, borulásvédelem, tolatóradar) többsége pedig felár ellenében sem érhető el – igaz, ezzel mások is vannak így a szegmensben. Az üzemben tartási költségek terén viszont remekel az autó: alapfelszerelés a váltás esedékességére emlékeztető jelzés, a közel 600 kilós terhelhetőségre jutó 1,2 tonna körüli menetkész tömeg szintén kedvezően hat a fogyasztásra, a 3 éves alapgarancia pedig minimális költséggel további két évvel megtoldható.

 

Hirdetés átugrása →