A kkv-k számára is elérhető a KIFÜ új szuperszámítógépe

Mi a jelentősége az év elején Debrecenben átadott szuperszámítógépnek, és mely területeken láthatja ennek elsősorban hasznát a hazai vállalati, ezen belül a kkv kör? Dr. Spaller Endrét, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) elnökét kérdeztük. Szóba került az is, hogy kell-e különleges tudás a használathoz, és hogy állunk ezen a területen nemzetközi összehasonlításban

A januárban Debrecenben átadott szuperszámítógép nem az első a hazában. Miért mondhatjuk mégis kiemelkedő jelentőségűnek a mostani infrastruktúra megérkezését?

– Az évtized magyarországi IT fejlesztésének is hívhatjuk, mégpedig azért, mert a meglévő szuperszámítógép-kapacitást megtízszerezi. Eddig fél petaflops volt a legnagyobb teljesítményű számítógép Magyarországon, egyébként ez is a KIFÜ-é volt, ezt váltjuk most fel az 5 petaflops kapacitású géppel. Ezzel új területeket nyitunk meg nemcsak a feldolgozásban, hanem az ügyfélkiszolgálásban is.

– Mi a gyakorlati haszna az új gépnek, jellemzően kik, mely területek tudják legjobban kiaknázni a benne rejlő lehetőségeket?

– Kezdjük a kkv-kkal! Azt mondjuk, hogy az adat a 21. századi olaja: egyre több adatgyűjtő eszköz van, így az a kkv, amely a meglévő rengeteg adatot rendezni tudja, és azokból képes információkat kinyerni, nagyot fog fejlődni az elkövetkező időszakban. Igazi csúcstechnikával, high-tech módon növelheti büdzséjét. Csak ajánlani tudom a kkv-knak, hogy nyissanak a szuperszámítógép használata felé, gondolkodjanak el azon, hogyan és mire tudnák használni. Természetesen nem mindenkinek van rá szüksége, de annak a vállalkozásnak, amely nagyon sok adatot kezel, egészen biztosan. Ez a gép olyan versenyelőnyökhöz segítheti hozzá kkv használóját, amelyekből nagyon sokat lehet profitálni.

Nagyon változatos témákkal jelentkeztek eddig nálunk a magyarországi kkv-k. Mivel a KIFÜ-nek már 21 éve van szuperszámítógépe, már kirajzolódott, hogy mely iparterületeken nagy a hajlandóság a szupergép használatára. Gyakorlatilag a geoinformatikától az űrkutatásig, a precíziós mezőgazdaságtól a gyógyszeripari cégekig terjed a lista. De a járműgyártáson belül is sokan végeznek tesztelési feladatokat a szuperszámítógép segítségével, hiszen ma már a töréstesztek helyett szimulációkat futtatunk. Jelenleg, nagyjából hatvan kkv a partnerünk. Vannak köztük gépipari, környezetipari, egészségipari, IT-, adat-
ipari, építőipari kkv-k. Az egyetemi akadémia szektor természetesen gyakrabban használja a szuperszámítógépet, mint a vállalati kör: kutatásokra, például az anyagtudomány területén.

– Praktikusan hogyan használhatják a gépet akár kutatók, akár a vállalatok? Milyen különleges tudás kell ehhez? Milyen költségekkel kell számolniuk és milyen az árazás?

– Igyekszünk ezt a lehetőséget a kkv-k számára ingyen adni, ezt az uniós szabályozás is lehetővé teszi. A pontos kutatási terület nincs meghatározva, tehát bármilyen kkv igényelheti a hozzáférést. A nagyobb vállalatok számára pedig önköltségi áron adjuk ezt a lehetőséget. Fontosnak gondoljuk ugyanis, hogy senkit se tartson távol az ár.

Hogy kell-e ehhez előképzettség? A rövid válasz az, hogy nem. Ha eljönnek a Kompetencia Központunkba, a kollégák segítenek megválaszolni, hogy az adott projekthez szükséges-e a szuperszámítógép és ha igen, akkor hogy érdemes elindulni. Természetesen a használata nem olyan egyszerű, mint egy mobiltelefoné vagy egy laptopé, de a tapasztalatunk az, hogy a hozzánk forduló cégeknél vannak már olyan kollégák, akiknek ezt könnyű megtanulniuk, mert van alapképzettségük. Az is nagy segítség a felhasználóknak, hogy a Kompetencia Központ képzéseket és rendezvényeket is szervez, kiadványokkal mutatja be a szuperszámítógépet. A Központ egyik dedikált célja pedig az, hogy az ipari felhasználók megoszthassák egymással a tapasztalataikat.

– Itthon mely szektorból várható a legnagyobb érdeklődés?

– Elsőként a gyógyszeripart és az autóipart kell említeni. Ez a két meghatározó szektor, de ez egész Európában így van. Mi elsősorban olyan K&F tevékenységgel foglalkozó cégeket várunk, amelyeknek etikus, előremutató projekthez nagy teljesítményre és párhuzamosításra van szükségük.

– A hatalmas 5 petaflops-os teljesítményt mihez lehet viszonyítani európai összehasonlításban?

– A világ 500 leggyorsabb szuperszámítógépe között a miénk a 199. Európai összehasonlításban jól állunk, olyan országokat előzünk meg, mint Ausztria, Dánia vagy Portugália. A januárban átadott gép mind méretében, mind gyorsaságában korszerű és a következő években bőven ki fogja szolgálni a magyarországi igényeket.

– Hogy néz ki a szuperszámítógép, és hogy kell elképzelni gépet befogadó épületet?

– A szuperszámítógép méretében hatalmas, egy nagy, 300 négyzetméteres gépteremben található, szekrényméretű gépeket kell elképzelni, hűtéssel, tárolókkal. Maga a gép a KIFÜ Debreceni Egyetem területén található Szuperszámítógép Központjában, egy önálló épületben helyezkedik el. Az itt keletkezett hulladékhővel tudjuk majd fűteni a debreceni uszodát.

– Miként igyekszik népszerűsíteni az új lehetőséget a KIFÜ Kompetencia Központja?

– Azt már említettem, hogy a Központ képzéseket és felhasználói rendezvényeket is szervez. Vannak kifejezetten kkv userek számára szervezett találkozók és akadémiaiak is. Sőt, mivel nagyon fontosnak tartjuk, hogy a két szektor egymásra találjon, tapasztalatot cseréljen, vannak olyan rendezvényeink is, ahova mind a két terület meghívást kap. Minden információ megtalálható egyébként a https://hpc.kifu.hu/ oldalon. Az a tapasztalatunk, hogy a sok adattal dolgozó cégeknek általában vannak egyetemi kapcsolataik is. A KIFÜ Kompetencia Központban olyan kollégák dolgoznak, akik segítenek abban, hogy megvalósuljanak a projektek az ötlettől a futtatásig. Ismerik a szuperszámítógép használatának minden csínját-bínját. Azt is lényegesnek gondolom, hogy azok a kkv-k, amelyek már kapcsolatba kerültek a szuperszámítógéppel, jellemzően megosztják az információt a többiekkel. Kezd ennek kultúrája lenni a kkv-k körében is, és ez nem kis teljesítmény. Nyilván hosszú idő lesz, mire elérjük a többezres felhasználói számot, de sok kkv-nak érdemes elindulnia ebbe az irányba.

– Mely közelmúltbeli vagy jövőbeli fejlesztéseket érdemes még nevesíteni, melyek a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökséghez kapcsolódnak?

– A KIFÜ a projektmegvalósítás mellett IKT szolgáltatásokat nyújt a felsőoktatás, a közoktatás, az akadémia szektor és a közgyűjtemények számára. Szervezetünk biztosítja többek között az internetszolgáltatást minden általános és középiskolának. A Szupergyors Internet Program is kiemelten fontos fejlesztésünk. Ahhoz, hogy az internet infrastruktúra lépést tudjon tartani a folyamatosan növekvő felhasználói igénnyel, nagyon komoly fejlesztésekre van szükség. A Szupergyors Internet Program keretében olyan támogatásokat nyújtottunk internetszolgáltatóknak, amelyek révén olyan helyeken – kis falvakban, tanyás településeken is – tudtak építeni hálózatot, ahol egyébként nem érte volna meg nekik. Az a célunk, hogy ne legyen az országban olyan település, amely azért veszít el egy befektetést, mert nincs megfelelő internetelérése. Amikor ez a program indult, a 2010-es évek közepén, akkor ez még nem volt magától értetődő. Ezt növeljük egy gigabit sebességig, hogy mindenhol legalább ilyen méretű internetszolgáltatás legyen elérhető, megfizethető áron.

 

Hirdetés átugrása →