Járvány után – Széchenyi GO!

A kedvező feltételek miatt az előzetes várakozásoknál is nagyobb a kereslet a vállalkozások körében a július óta igényelhető Széchenyi GO! hiteltermékekre. Az új konstrukciók minden eddiginél kedvezőbb kondíciókkal, rendkívül alacsony, a teljes futamidő alatt fix kamaton érhetők el a kkv-k számára. Az első hónapok tapasztalatairól Bertalan Sándort, a Takarékbank corporate üzletágának ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

Az NHP Hajrá kivezetését követően július elsejétől érhetők el a piacon a Széchenyi
Kártya Újraindítási Program új, kifejezetten a vállalkozások világjárvány utáni újraindítását segítő hitelek, a Széchenyi Kártya GO! termékek. A minimális, 0 százalék körüli hitelkamat mellett melyek a konstrukciók legfontosabb előnyei?

– Ötféle Széchenyi Kártya GO! támogatott hiteltermék segíti a mikro-, kis- és középvállalkozások likviditási helyzetének stabilizálását, a működés újraindítását és a normál üzletmenethez történő visszatérést július óta. A szabad felhasználású Széchenyi Kártya Folyószámlahitel GO! a napi működési költségek fedezetéhez nyújt segítséget, a Széchenyi Likviditási Hitel GO! a működtetésre alkalmas forgóeszközhitel alapú beszerzésekhez igényelhető. A Széchenyi Beruházási Hitel GO! a beruházások finanszírozásához kínál forrást, míg a Széchenyi Turisztikai Kártya GO! a turisztikai szektorban működő vállalkozásoknak könnyíti meg tevékenységük újraindítását. Az ötödik az Agrár Széchenyi Beruházási Hitel GO!, amelyet az agrárszektor vállalkozói igényelhetnek beruházásaikhoz. Mind az öt konstrukció fix kamatozású a teljes futamidő alatt, típustól függően, egymillió forinttól akár egymilliárd forint összegig igényelhető. Előny, hogy gyors elbírálási idővel, a vállalkozók igényei és helyzete alapján kialakított feltételek szerint lehet igényelni. Kifejezetten az újraindulást segíti, hogy csak türelmi idő után kell elkezdeni a kölcsön tőketörlesztését, a forgóeszközhiteleknél a hitelfelvétel után akár kilenc hónapos, míg a beruházási hiteleknél akár 24 hónapos csúszással. Ezenfelül a legtöbb konstrukcióban még ingatlanfedezetre sincs szükség.

– Milyen speciális lehetőséggel élhetnek a járvány által leginkább sújtott turisztikai ágazatba tartozók?

– A járvány hatásai talán őket érintették a legnagyobb mértékben, ezért az ebben a szektorban működő vállalkozásoknak kidolgoztak egy egyedi terméket. Az átmeneti likviditási problémák áthidalására szolgáló, szabad felhasználású folyószámlahitel a vállalkozás napi működésével kapcsolatos valamennyi kiadás finanszírozására fordítható. A lehívott összeg a visszatöltés után újra igénybe vehető. A kamat- és kezelésiköltség-támogatásnak köszönhetően a vállalkozás által a hitel futamideje alatt fizetendő nettó ügyleti kamat fix 0 százalék. Igényléséhez ezenfelül ingatlanfedezetre sincs szükség.

– Mik a tapasztalataik, sokan tudják teljesíteni a feltételeket?

– Az eddigi tapasztalatok szerint banki szinten nagyon kevés az elutasítás. A néhány elutasított ügylet valamilyen alapvető banki, szabályozási kritériumnak nem felelt meg. Munkatársaim a befogadás előtt igyekeznek felmérni az ügyleteket, hogy ne a hitelezési folyamat közepén szembesüljenek az ügyfelek a negatív döntéssel.

– Milyen maximális futamidőre lehet felvenni a hiteleket és végig fix-e a hitelkamat?

– A folyószámla- és forgóeszközhiteleknél egy-, hároméves a futamidő, míg a beruházási hiteleknél legfeljebb tíz év. Eddigi tapasztalataink szerint egyébként jellemzően a konstrukciókban elérhető maximális futamidőt igénylik az ügyfelek.

– A tapasztalatok szerint mely ágazatok érdeklődése kiemelkedő?

– A korábbi Széchenyi Programokhoz hasonlóan mind darabszámban, mind volumenben a likviditást biztosító folyószámlahitelre és forgóeszközhitelre a legnagyobb az érdeklődés. Ugyanakkor folyamatosan nő a kereslet a beruházási hitelekkel kapcsolatban is, és ezzel párhuzamosan a beruházások összege is egyre magasabb. Az igénylések nagy része egyébként a kereskedelemben, a feldolgozóiparban és az építőiparban tevékenykedő cégekhez köthető.

– Mekkora a jellemző hitelnagyság és milyen futamidővel igénylik ezeket a konstrukciókat az ügyfelek?

– Az első hónapok összesítése alapján az átlagos igényelt hitelösszeg majdnem 32 millió forint. Az ügyfelek jellemzően az adott konstrukciókban elérhető maximális futamidővel igénylik a kölcsönt.

– Mekkora összegben fogadott már be a Takarékbank igényléseket ebből a konstrukcióból és hogyan számolnak, mekkora lesz az idei teljes összeg?

Kiemelkedő az érdeklődés, nagyobb a várakozásainknál. Júliusban azzal számoltunk, hogy mintegy 60 milliárd forintot folyósítunk majd a vállalkozásoknak a program keretében, de már látjuk, hogy a százmilliárdot is elérhetjük. Már most majdnem 2500 hiteligénylést adtak be az ügyfelek mintegy 75 milliárd forint összegben. Mi vagyunk a Széchenyi Kártya Program egyik vezető kereskedelmi banki partnere, nagy tapasztalatunk van a támogatott kölcsönök kihelyezésében. Tanácsadó kollégáim minden vállalkozásnak tudnak segíteni, hogy a számára leginkább megfelelő terméket vehesse igénybe.

– Használható-e ez a konstrukció korábbi hitel kiváltására és ha igen, mennyire jellemző ez?

– Igen, használható, akár a szabad felhasználású likviditási hitel, akár a beruházási hitel. Egyelőre nem ez a legjellemzőbb igénylési cél, de azért vannak, akik korábbi kölcsönüket átstrukturálják egy kedvezőbb feltételűre.

Hirdetés átugrása →