Július elejével hosszú várakozás után elindult az új Otthonfelújítási Program, amely ugyan elsősorban a családi házban élők lakásfelújítását és energiahatékonyságának növelését kívánja megoldani, azonban a korábbi években publikált statisztikák szerint, a magyar lakosság közel 37%-a nem ilyen családi házban, hanem társasházi lakásokban él Magyarországon. Most az ő korszerűsítési lehetőségeiknek igyekeztek utánajárni a Credipass szakértői.
A Duna House közreműködésével, 2024 első hét hónapjában zárult ingatlantranzakciók adatai alapján országosan, az új tulajdonoshoz került ingatlanok több mint fele – pontosan 53%-a – társasházban található téglaépítésű vagy panellakás volt. Épp ezért ezen családok számára aktuális a kérdés most, hogy vége a társasházi közgyűlések időszakának: végre van némi idő a következő év megtervezésére, és a nyári melegben felvetődhet az energetikai korszerűsítés lehetősége, esetleg egy nyílászárócsere, vagy éppen egy teljes homlokzatfelújítás, szigetelési munkák elvégzése. Hiszen a meglévő lakókörnyezet szépítése, a közös terek, helyiségek karbantartása mindig fontos szempont. De milyen finanszírozási lehetőségek adódhatnak erre és milyen szempontokat kell figyelembe venni a lakóknak a közös döntésnél?
Ami biztos: „egyedül nem megy", így tartja a mondás is. A társasházakra különösen igaz ez, hiszen szinte mindegy, hogy 4, 6 vagy 100 lakásos társasházban élünk, hacsak nem a miénk a teljes épület, akkor szükségünk lesz egy közgyűlési határozatra, ahol a lakók közös döntése után kezdődhet meg a felújítás. Valamint az esetlegesen hozzá kapcsolódó hitel, vagy egy jövőbeni felújításhoz szükséges megtakarítási számla, esetleg egy új társasházi számla nyitása, vagy a társasházi biztosítások felülvizsgálata.
„A jó hír az: egy profi pénzügyi szakértő a felsorolt valamennyi területre tud megoldást találni, legyen szó társasházi számlanyitásról, felújítási hitelről, lakástakarékpénztári megtakarításokról vagy biztosításról. Egy jól megválasztott megtakarítás vagy időben elvégzett korszerűsítés pedig akár milliós nagyságrendű tartalékot és bevételt is jelenthet a lakók számára." – mondta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.
Egy olyan társasház esetét példának véve, ahol még nem történt meg a külső szigetelés, érdemes a közösképviselettel és a többi lakóval is egyeztetni, hogy mielőbb induljon el az árajánlatok begyűjtése, a kivitelezővel történő egyeztetés, illetve a hitelfelvételhez szükséges dokumentumok begyűjtése, vagy az önerő előteremtésének megkezdése. A közös képviselők, társasházi könyvelők, vagy számvizsgálók számára mindig nagy feladat egy-egy ilyen dokumentumcsomag összerakása és előkészítése, úgy a társasházi közgyűlés, mint a bank felé. A szakértők most összegyűjtötték, hogy az egyes esetekben mire is lehet szükség a dokumentációban, kérdésfeltevésben, de lista nem teljes: érdemes tehát az összehasonlító elemzések készítésén kívül is pénzügyi szakértőhöz fordulni, hiszen ez óriási idő és energiaspórolást jelenthet a közösségeknek.
Hitelkérelem esetén:
- 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap
- közüzemi számlák 0-s igazolás
- támogatások, egyéb kölcsönök igazolása
- hátraléklista
- hatósági engedélyek szükség esetén (jogerős építési engedély, közmű nyilatkozatok, stb.)
- vállalkozói szerződések, árajánlatok
- közgyűlési jegyzőkönyv + jelenléti ív
- 2 lezárt évet tartalmazó beszámoló (közgyűlési határozattal jóváhagyva)
Megtakarítás indításánál:
- összehasonlító elemzés kérése: mikorra éri el a megtakarítás összege a beruházás vagy hitel/önerő mértékét?
- mekkora bónuszt/hozamot tudunk realizálni egy ilyen megtakarításnál?
- kell-e közgyűlési határozat?
Társasházi bankszámlánál
- összehasonlító elemzés kérése
- kedvezmények, amelyekre jogosultak lehetünk
- kondíciós listánál a "csekkes fizetés" lehetősége
Társasházi biztosításnál
- összehasonlító elemzés kérése
- kell-e közgyűlési határozat?
- mekkora összegű legyen a biztosítás?
- mire terjedjen ki: elegendő-e csak a közös helyiségekre, vagy a lakásokra is?
- hogyan történik a kárbejelentés: alkusznál/biztosítónál/online?