Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást

Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.

A TECHXPO 2024 első alkalommal hozta össze a technológia, az innováció és az üzleti élet legkiemelkedőbb régiós szereplőit a budapesti Millenárison. A rendezvény a jövő technológiáinak és azok társadalmi hatásainak bemutatását tűzte ki célul, lenyűgöző előadásokkal és izgalmas interaktív programokkal. Az esemény nyitónapjának központi témái között szerepelt a digitális állampolgárság, az ember és mesterséges intelligencia együttműködése, valamint a technológia fenntartható fejlődést szolgáló szerepe.

Digitális Állampolgárság: a jövő kulcsa

A rendezvény nyitóelőadásán Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter beszélt a digitális állampolgárság fontosságáról. „Abban bízom, hogy a Digitális Állampolgárság Program alkalmazás széles tömegeknek elnyeri a támogatását, sokan fogják használni, mert látni fogják, hogy így egyszerűbb ügyet intézni, magukat azonosítani" - mondta Rogán Antal.

A miniszter azt mondta, bízik abban is, hogy el fog terjedni a digitális aláírás és a digitális okmány is, mert ezzel egyszerre spórolunk, kíméljük a környezetet és a bürokráciát is csökkentjük.

Ismertette, hogy a DÁP szeptemberben indult, mostanra 350-360 ezer ember telepítette a telefonjára az alkalmazást. Cél, hogy 2026 közepére-végére ez a szám 3-5 millió legyen - tette hozzá.

Rogán Antal arról is beszélt, hogy egy "csendes digitális forradalom" zajlik, amely lassan átszövi a hétköznapokat, "beszippant" mindenkit, mert annak vívmányaival egyszerűbb az ügyintézés. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra is, hogy az emberen múlik, használja-e a DÁP-ot, mire használja, mit bocsát a rendelkezésére és mit nem.

A miniszter szerint a digitális forradalomban az államnak három feladata van, köztük az, hogy "okos, értelmes" szabályokat alkosson, mert szabályokra a digitális világban is szükség van. Az állam feladata továbbá, hogy a közszolgáltatásokat a lehető legegyszerűbben és a lehető legnagyobb számban tegye elérhetővé digitálisan, továbbá, hogy garantálja az ügyintézés biztonságát.

Ezt követően Both András, a Digitális Magyarország Ügynökség vezérigazgatója arról beszélt, hogy a fiatalabb generációk számára már magától értetődőek a digitális szolgáltatások, és ezek tovább egyszerűsítésére és egységesítésére van szükség. Kiemelte, hogy a DÁP nemcsak az állami ügyintézést, hanem a magánszektor innovációit is segíteni fogja: „A DÁP a jövő kulcsa, amely nemcsak ajtókat nyit, hanem teljesen új lehetőségeket teremt."

Technológia és társadalom: az ember és gép kapcsolata

A rendezvény kiemelkedő nemzetközi előadója Gerd Leonhard, a világ egyik legismertebb jövőkutatója volt, aki az ember és a mesterséges intelligencia (AI) együttműködéséről beszélt. Leonhard rámutatott, hogy bár a gépek rendkívül hatékonyak a rutinfolyamatok elvégzésében, az emberi intelligencia és érzelmi képességek nélkülözhetetlenek maradnak. „Az AI nem az ember helyettesítésére, hanem annak kiegészítésére szolgál" – mondta.

Leonhard szerint az AI és más technológiai innovációk a mindennapi élet számos területét átalakítják, az egészségügytől a fenntarthatóságig. Hangsúlyozta: „A technológia nem a munka ellensége; a rutinfeladatok automatizálása több időt biztosít számunkra a kreatív és értékteremtő tevékenységekre."

A technológia evolúciója: múlt, jelen és jövő

Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója, a technológiai forradalmak történeti és jelenkori jelentőségéről beszélt. Előadásában felidézte az információs technológiák három nagy korszakát: a beszéd felfedezését, az írás létrejöttét és az információ feldolgozhatóságának és kontrollálhatóságának jelenlegi forradalmát. Bojár szerint a technológia hatása messze túlmutat az ipari forradalomén, és még csak most kezdjük felfedezni a digitális forradalom igazi potenciálját.

Fesztivál hangulat és interaktív programok

Péntek délutántól megnyílnak a TECHXPO kapui a nagyközönség számára is: a hétvége során izgalmas fesztiválprogramokkal és interaktív élményekkel várják a látogatókat. A fesztiválon és vásáron innovatív tech-cégek mutatják be termékeiket és fejlesztéseiket, így testközelből fedezhetők majd fel a legújabb okos eszközök és VR-élmények, de szó lesz a technológia irodalomra, divatiparra gyakorolt forradalmi hatásairól is.  A TECHXPO látogatói élőben is részt vehetnek a Red Bull F1-es modellautón megrendezett pit stop kerékcsere-versenyen, valamint találkozhatnak kedvenc e-sportolóikkal a PlayIT hivatalos afterpartyján, ahol PS5 állomások várják a gamereket A rendezvény programjai között lesz Star Wars kiállítás, Minecraft szimulátor, és egy látványos cosplay bemutató is. Illetve a szervezők készülnek a Digitális Állampolgárságot (DÁP) bemutató programmal is, melynek keretében megtapasztalható milyen digitális állampolgárnak lenni.

A TECHXPO 2024 nemcsak bemutatja a jelen technológiai vívmányait, hanem víziót mutat be arról, hogy milyen irányba halad a világ. A szervezők célja, hogy 2026-ra a TECHXPO Közép-Európa legfontosabb technológiai eseményévé váljon, és hidat képezzen az innováció és a társadalom között.

Hirdetés átugrása →