Kevés olyan terület van, ahol az államnak akkora mértékű beleszólása van, hogy ki és milyen áron adhat el és kinek valamit, mint a termőföld. Az adásvételi szerződéseket a helyi földbizottságok eddig is vizsgálhatták, most azonban még komolyabban beleszólhatnak az eladó és a vevő által kialkudott árba.
A Parlement által 2022. év végén elfogadott törvénymódosítás, amely idén májusban lépett életbe új módszert vezet be az ellenérték vizsgálatakor. Az eddigi ún. hozamszámítás módszerét felváltja, a helyben szokásos átlagos forgalmi értékkel való összehasonlítás módszere. Ha nem lenne világos, a megelőző évben kialakult átlagos áraknál legfeljebb 10 százalékkal drágább hektáronként, pontosabban aranykoronánkénti áron lehet szerződni, kivéve, ha erre alapos indok van és ezt a helyi földbizottság is elfogadja és jóváhagyja a szerződést.
Egészen pontosan a Földforgalmi tv. 24. § (h) pont (ha) alpontjának módosítása úgy fogalmazza meg, hogy „a földnek az ügylet szerinti ellenértéke alapos indok nélkül ne haladja meg erdőnek nem minősülő föld esetén a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara által a honlapján nyilvánosságra hozott, a szerződéskötés évét megelőző naptári évben kialakult helyben szokásos átlagos forgalmi értéket 10%-ot meghaladó mértékben.”
Az adatbázis valóban nyilvános és bárki számára elérhető, megismerhető a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapján: https://www.nak.hu/tta
A közzétett értékektől el lehet térni, ugyanis a törvény 24. §-a kiegészül az (5) bekezdéssel, ami úgy rendelkezik, hogy „a (3) bekezdés h) pont ha) alpontjának alkalmazása során a vételárat aránytalannak kell tekinteni, ha az érintett föld nem rendelkezik olyan előnyös tulajdonságokkal, amelyek a helyben szokásos vételár mértékétől való eltérést indokolják. Előnyös tulajdonságként lehet figyelembe venni a föld művelhetőség szempontjából kedvező alakját, fekvését, elhelyezkedését, megközelíthetőségét, kedvező domborzati és lejtésviszonyait, vízjárási rendezettségét, jó kultúrállapotát, öntözhetőségét, kerítettségét. Az átlagos vételártól való eltérés esetén annak okát a szerződésben igazolni kell. Az adásvételi szerződés jóváhagyása iránti eljárás során a mezőgazdasági igazgatási szerv felhívására az eladó vagy megbízása alapján a vevő köteles bizonyítani a vételár értékének arányosságát.” Mivel a módosítás még csak kevesebb, mint 2 hónapja lépett életbe gyakorlat nemigen van arra, hogy milyen mértékben és milyen arányban nem fogadják el a földbizottságok a szerződéseket, de tényleg nagy kérdés miképpen fog működni ez a gyakorlatban. Az mindenesetre biztos, hogy a Földforgalmi törvény újabb módosítása ismét csak a leendő vevőknek előnyös és az eladói oldalnak hátrányos.