2025. május 23-án, Budapest XVII. kerületében nyílt meg – több mint 5 hektáron – az EGGER Csoport első magyarországi Timberpakja. A telephelyen a kezeletlen fahulladékokat nemcsak a gyártóktól, logisztikai szolgáltatóktól és építést-bontást végző cégektől veszik át, hanem a lakosság számára is gyűjtőhelyként szolgál. És hogy mi lesz a sorsa a fahulladéknak? Feldolgozást követően újra bútorlapként hasznosul!
Az 1961-ben alapított, ma már globálisan jelen lévő vállalat célja, hogy többet hozzon ki ebből a rendkívül értékes természetes alapanyagból, a fából, ráadásul mindezt fenntartható módon tegye. Az alapító, Fritz Egger szavai máig irányadóak a családi vállalkozás vezetésében az őt követők számára: „A fa túl értékes ahhoz, hogy egyszerűen csak eldobjuk!”
A fa élete során szén-dioxidot köt meg. Ha sikerül minél tovább körforgásban tartani, akkor a megkötött karbon „raktározása” még évtizedekig biztosított.
Az építészeti és építőipari termékeiről, bútor- és belsőépítészeti megoldásairól, padlóiról ismert vállalatot a kezdetektől a felelős, fenntartható gyártás jellemzi.
A körforgásos gazdaság jegyében az általuk felhasznált faanyag jelentős részének már volt „előző élete”, használtan került a vállalat telephelyére, ahol aztán feldolgozást (darálást, rakatolást) követően valamelyik EGGER gyárba szállítják (Magyarországról elsősorban az egyik osztrák vagy a romániai gyárba), hogy ott bútorlapként kelhessen újra életre.
Jelenleg az EGGER faalapú termékeiben a felhasznált fa 65%-a melléktermékekből vagy újrahasznosított anyagokból származik (forrás: Egger pénzügyi és fenntarthatósági jelentés 2023/24) és ezt az arányt a jövőben növelni kívánják. Ambiciózus fenntarthatósági céljaikat támasztja alá az is, hogy csatlakoztak a Net Zero célkitűzéshez, azaz 2050-re szeretnének zéró szén-dioxid kibocsátású vállalattá válni.
Timberpak Budapest
Magyarországon a használt faanyagok megfelelő kezelése – legyen szó gyártási, termelési; csomagolási; építési-bontási vagy épp lakossági, intézményi fahulladékról – , eddig nagy nehézséget okozott cégeknek és magánszemélyeknek egyaránt. A fahulladékok nagy méretük miatt ugyanis kevés helyen adhatók le.
A most megnyílt – első hazai – Timberpak, azaz újrahasznosítási gyűjtőtelep az osztrák nagyvállalat 24. Timberpakja Európában, megoldást nyújt erre a problémára. A MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-vel is együttműködő fahulladék gyűjtőhelyen bárki ingyenesen leadhatja a kezeletlen fahulladékát. Mennyiségi limit nincs, minőségi viszont igen (lásd részletesen a csatolt mellékletben).
Nagy mennyiségű fahulladék gyűjtésére szolgáló konténer kihelyezése és rendszeres cseréje is megrendelhető a Timberpak Budapesttől, igaz, ez a lehetőség elsősorban üzleti partnereknek áll rendelkezésre.
Ügyfeleiknek komplex megoldásokat kívánnak nyújtani, ezért a fa mellett egyéb ipari hulladékokat is átvesznek, amit feldolgozó cégeknek értékesítenek.
A telephely kapacitása évi 90 000 tonna fa, további 10 000 tonna papír és műanyag hulladék kezelése.
Az új Timberpak telephely a vállalatcsoport Net Zero törekvéseihez azáltal is hozzájárul, hogy a feldolgozott fahulladék szállítását a jövőben – a jelenlegi közútiról – a környezetbarátabb vasútra fogják váltani. Erre ad lehetőséget a területen belül futó vasúti iparvágány, amely közvetlen kapcsolatot biztosít az EGGER gyárakhoz.