Épp, hogy véget ért a foci EB, de alig pár nap múlva már kezdődnek is a 2020-as nyári olimpiai játékok. A rendező ezúttal Tokió, ahová július 23-án érkezik meg az olimpiai láng, és bő két hétig fogják ott őrizni. Megsaccolni előre nem tudjuk, hány éremmel tér haza a magyar küldöttség, de a Duna House elemzése alapján a japán és az itthoni ingatlanárakat össze tudjuk hasonlítani.
Tokió a 3. legdrágább város Ázsiában, ami egyben azt is jelenti, hogy a japán metropoliszban a megélhetési költségek jóval magasabbak, mint a világ városainak 81%-ában. Így nagyságrendileg 930.000 forintos jövedelemre van szüksége egy egyedülálló felnőttnek, hogy biztosítani tudjon magának egy komfortos életszínvonalat. Mindez nem is olyan meglepő, ha megvizsgáljuk az ingatlanárakat. A Numbeo.com adatai szerint ugyanis egy egyhálószobás lakást átlagosan havi 424.000 forintért lehet bérelni, ha pedig valaki lakásvásárlásra adná a fejét, akkor több mint 3,5 millió forintot kellene fizetnie négyzetméterenként. Egy átlagos, 50 négyzetméteres lakás így közel 178 millió forintba kerülne a japán fővárosban, amihez legalább 4 aranyérmet kellene szerezni az olimpián, hogy a jutalmazás összege (50 millió Ft/győzelem) elég legyen hozzá. A magyarországi árakhoz viszonyítva a bérleti díj 2,7, a négyzetméterár pedig 3,3-szeres értékeket jelent.
Az ezredforduló óta a japán ingatlanpiac az első pár évben stagnált, majd kis mértékben hol nőtt, hol csökkent az éves tranzakciószám. Az igazi kiugrást a 2012-es év hozta, jelentős visszaesést pedig – akárcsak a világ bármely más pontján – a Covid-19 járvány idézett elő. Tavaly 5,6%-kal kevesebb tranzakciót hajtottak végre, az egy esztendővel korábbi adatokhoz képest, de még így is stabilnak mondható a piac. Magyarországon ez az arány – a Duna House becslései alapján – 12,2%-os volt. Árak tekintetében, 2009 félévéig közel 50%-os mélyrepülés volt megfigyelhető, majd 2013 év elejétől a tokiói ingatlanok kis mértékű áremelkedése tapasztalható. A piac 2019 első negyedévében érte el a csúcsot, ekkor +15,14%-kal, amihez a legfrissebb adatok is közelítenek.
„Habár a magyar ingatlanpiac exponenciálisan fejlődött, még mindig nálunk az egyik legalacsonyabb az egy négyzetméterre kalkulált ár az európai nagyvárosok közül” – árulta el Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője. „A korábbi – és a következő, 2024-es – olimpiai helyszínek ingatlanpiacát vizsgálva, a legdrágább továbbra is Franciaország, közel ötször nagyobb befektetést igényelhet egy lakásvásárlás, mint idehaza. Egy átlagos, 50 m2 nagyságú párizsi, belvárosi ingatlanért így több mint 245 millió forintot kellene fizetni, míg Magyarországon a fővárosi átlagárak 50-55 millió forint körül mozognak a belvárosban. Nem sokkal van lemaradva Peking és London, ahol átlagosan 4,86, illetve 4,7 millió forintot kell fizetni négyzetméterenként egy lakásért. Csak utánuk következik Tokió és Sydney, Ausztrália legnagyobb városában ráadásul a bérleti díjak is igen magasak, átlagosan havi 600.000 forintra rúgnak a belvárosban, így bérlő szempontból a második legdrágább város London után. Athénban és Rio de Janeiróban viszont még a budapesti szintnél is olcsóbban lehet ingatlanhoz jutni – ehhez „mindössze” 30, illetve 26,7 millió forintra van szüksége a potenciális vevőnek egy átlagos lakás esetében.”