Úriemberek borbélya

A Gellei fodrászdinasztia három legfiatalabb tagja egy évtizedig élt Ausztráliában. Hazatérve megalapították az első tradicionális nyugati old school borbélyszalont Budapesten. Alig négy éve kezdtek, de már féltucat üzletük van, és elindították franchise rendszerben a vidéki terjeszkedést is.

Gyerekkorunkban édesapám fodrászszalonjában rohangásztunk, nagyapám is fodrász volt Kispesten. Nem is nagyon került szóba, hogy más szakmát válasszunk. Ezt szeretjük – magyarázza a hajdani pályaválasztást Áron, a három Gellei fiú közül a legfiatalabb. Hiába azonban a családi minta, nem édesapjuk mellett tanulták ki a szakmát. Ő azt az elvet vallotta, tanuljanak a fiúk más mesterektől, ott ők is ugyanolyanok, mint bármelyik kezdő.

 

Hárman vannak fiúk, legidősebb bátyja, András nagyon sokat elért, befutott fodrásznak számított. Itt már nincs feljebb, gondolta, és kiment Ausztráliába szerencsét próbálni. Sok versenyt nyert, futott vele a szekér, egy idő után saját boltot is nyitott. „Ment utána Dávid, a másik bátyám, aztán én is” – mondja Áron. Melbourne-ben jó pár évet lehúztak, és egyre inkább az akkor ott már divatba jött barberkedés felé vették az irányt.

 

De a honvágy nagy úr, haza szerettek volna jönni. „Szeretjük Budapestet, Magyarországot, szerintem izgalmas, klassz hely.” Édesapjuk mondta, gyertek, csináljunk egy boltot. Nem is volt kérdés, hogy barber shopot. Azóta is négyen tulajdonosok, a három fiú mellett édesapjuk, aki a designt alakította ki, ő tervezett meg minden díszítőelemet, belső berendezést, de egyébként viszi a saját fodrászszalonját is.

 

Így kezdődött

 

Első üzletüket a Dob utcában nyitották meg, három éve, öten kezdtek bele. Akkor ez volt az első barber shop Budapesten, és persze kezdetben a külföldi vendégek voltak többségben. Ők úgy jöttek be, hogy végre itt is van ilyen, tudták miről van szó. A magyarok kezdetben kíváncsiságból. Egyébként a barber az USA-ban és Ausztráliában is csak alig 6-7 éve jött divatba, aztán elérte Európát is. Klasszikus vonalak, eltéveszthetetlen belső berendezés, Amerikából hozatott, 200 kilós borbélyszékek, fiatal, zömében tetovált és farmerkötényben dolgozó borbélyok és sehol egy nő. A vendégek között sem, no ladies – hirdeti a felirat az ajtó fölött, ide csak férfiak léphetnek be. Mint egy férfi klub, ez a barber shopok filozófiája mindenhol.

 

A magyar piacon akkoriban hódított a cut&go műfaj, a legolcsóbb hajvágás, a leggyorsabban. „Nekünk is nagy kérdés volt, mennyire lesz ez sikeres” – emlékezik Áron. De hetek alatt kiderült, hogy pörög az üzlet, így gyors egymásutánban nyitottak még négy boltot (Dob utca, Holló utca, Bajcsy Zsilinszky út, Astoria) közel egymáshoz, Pest belvárosában. „Sokan nem akarnak várni, ha éppen telt ház van, ők egyszerűen átsétálhatnak valamelyik közeli egységünkbe, és a kezdeti koncepcióval szemben két üzletünkben már lehet időpontot is foglalni” – magyarázza Áron. Az árszabás egyszerű, a 4500 forintos árban minden benne van. Konzultáció a borbéllyal, ami egy klasszikus forma kiválasztását jelenti katalógusból, mosás, vágás, szárítás, finiselés a választott termékkel, és még egy welcome drink is. Mindez borotválással kombinálva 7000 forint.

 

Terjeszkedés

 

Persze a gyors siker után gyorsan megjelent a konkurencia is. „Mi a minőség rovására sosem akartuk a mennyiséget – mondja Áron –, de azt láttuk, máshol is van igény arra, amit csinálunk.” Így nyíltak immár franchise rendszerben a vidéki boltok. Miskolc, Debrecen, Győr, Szeged, illetve Budán a Mamutban. Budapesten egyébként a vendégek zöme már magyar, Áron 60 százalékra taksálja arányukat, és büszke arra, hogy kisgyerektől öregúrig ma már mindenki jár hozzájuk, és persze a többségük visszajáró.

 

„Egységes belső design és egységes színvonal, ebben hiszünk. Mindenkinek kicsit más a stílusa, de a szolgáltatás ugyanaz kell hogy legyen” – magyarázza Áron. Ma már 42-en dolgoznak a boltokban, nem számítva a franchise üzleteket, és minden új kollégájuknak, még ha tanult fodrász is, részt kell vennie egy két hónapos tanfolyamon.

 

Képzés és webshop

 

A jövőben egyre inkább a nemrégiben indult webshopra és a képzésre akarnak koncentrálni. Árulnak mindenféle, a borotválkozáshoz, szakállápoláshoz, hajápoláshoz kapcsolódó terméket, és közel egy tucat nemzetközi márkát forgalmaznak. Nemcsak a szakáll egyre divatosabb, hanem a szakállápolás is, lehet kapni balzsamot, szappant, na meg egyre többen kérik a szakállfestést is. „Hál’ istennek, ma már nemcsak fodrász szakmát lehet tanulni, hanem borbélykodást is” – magyarázza meg, miért kezdtek el egyáltalán a képzéssel foglalkozni. Kínálnak 8 hónapos OKJ-s képzést, illetve végzett fodrászoknak továbbképzést, valamint szemináriumokat, ahol bemutatják a barber mesterfogásokat. Sok munkatársuk már az ő iskolájukat végezte.

 

A legtöbben egyébként, akik elkezdtek náluk dolgozni, ma is a csapat tagjai. Kevesen mentek el, ők zömmel külföldre, Ausztriába. „De mi örülünk, ha valaki külföldön képzi magát tovább – mondja Áron –, mi is így csináltuk.”

 

Hirdetés átugrása →