Utódlási gondok Németországban

A kkv-k körében egyre nagyobb probléma a generációváltás Németországban is. Egy friss kutatás szerint több mint 200 ezer családi tulajdonban lévő vállalkozás esetében kérdéses rövidtávon is az utódlás.

A cégtulajdonosok átlagéletkora rohamosan növekszik Németországban. Míg 2002-ben 29 százalékuk volt 40 év alatti és csak 12 százalékuk 60 év feletti, addig 2016-ra gyakorlatilag megfordultak az arányok. A 60 év feletti korosztály aránya 21 százalékra ugrott, míg a 40 év alattiaké 15 százalékra csökkent.

 

A Kfw német bank felmérése szerint ezt részben a társadalom elöregedése okozza, hiszen a 70-es évektől kezdődően egyre kevesebb gyerek születik, de szerepe van benne annak is, hogy a munkaerőpiac egyre több és izgalmasabb lehetőséget kínál a fiataloknak. Ráadásul a munkaerőhiány is egyre nagyobb mértékű, a felmérések szerint közel 1,5 millió álláshely nincs betöltve. Így nem csoda, hogy egyre kevesebb utód tervezi, hogy folytatja a családi vállalkozást szülei nyugdíjba vonulása után.

 

A kutatás szerint 2019 végéig 200 ezer családi tulajdonban lévő vállalkozás esetében kérdéses az utódlás, és ha egy kicsit hosszabb távra tekintünk előre 2022-ig már több mint 500 ezer cégtulajdonos tervezi azt, hogy felhagy a tevékenységgel. A német kkv-k 14 százaléka.

 

A bizonytalanság pedig azzal jár, hogy az érintett cégek kevésbé ruháznak be, kevésbé fejlesztenek. Természetesen mindenki leginkább azt szeretné, ha tovább működne a cég és családi tulajdonban maradna, de a felmérés azt is jól mutatja, hogy jelentős különbség van a középvállalkozások és a mikrovállalkozások között. Míg az 50 fő feletti létszámú cégek esetében a cég eladását, illetve megszüntetését csak a tulajdonosok 5 százaléka tervezi, addig az 5 főnél kisebb létszámmal működő cégeknél ez az arány 41 százalék.

 

Az elöregedés nem egyformán érinti a német tartományokat. Mint a térképen jól látszik, a leginkább érintett 3 tartomány Schleswig-Holstein, Türingia és Baden-Württemberg.

 

Hirdetés átugrása →