Töretlen a befektetői kedv, de fokozott az óvatosság

2022 a geopolitikai feszültségek, a magas kamatok és az elszálló infláció éve volt szerte a világban, amely a 2021-es év után erős visszaesést eredményezett a vállalatfelvásárlási piacon. A minden idők legaktívabb tranzakciós éve után bekövetkező csökkenés hátterében álló közgazdasági tényezőkről a DLA Piper Hungary tranzakciós szakértői készítettek összefoglalót.

 

Míg a 2021-es év főként a pandémiáról szólt, addig 2022-ben az M&A tranzakciós piacokra a geopolitikai feszültségek voltak a legnagyobb hatással. A két év vonatkozásában több tényező esetében is jelentős különbségek figyelhetőek meg, azonban gazdasági szempontból a tavalyi piackép sok tekintetben hasonlít arra az állapotra, amit a Covid-19 okozott egy évvel korábban.

2021 – pandémia - rekordév a vállalatfelvásárlások piacán

A járvánnyal járó bezártság és ennek következtében az ellátási láncokban történt fennakadások magukkal hozták a fogyasztás mértékének visszaesését. A kiadások ily módon, és nem gazdasági okból történő csökkenése, valamint a hosszú ideje alacsonyan tartott kamatok a befektetési aktivitás növekedését eredményezték. A tranzakciós aktivitás egyes szektorokban kiemelkedően magas volt, ilyenek például a TMT (technológia, média és telekommunikáció), energia, food-tech ágazatok.

2021-ben a korábbi várakozások szerint a fúziók és felvásárlások piacát iparáganként eltérő optimizmus és ezzel együtt járó aktivitás jellemezte, ezzel szemben 2022-ben egységesen visszaesett a befektetési kedv minden ágazatban.

2022 – geopolitikai feszültségek – bipoláris M&A piacok

Ugyan az év első felében még kitartott az előző időszak lendülete, a második hat hónapban a romló geopolitikai helyzet miatt továbbra is fennálló alacsony fogyasztás, az ellátásilánc-zavarok, az elszálló infláció és a kifejezetten magas kamatok következtében jelentősen csökkent az M&A aktivitás 2021-hez képest.

A magas infláció, a növekvő kamatkörnyezet és az egyes régiókban gyengülő valuták megnövelték a tranzakciók költségszintjét, ez pedig általánosságban véve kevesebb M&A ügyletet eredményezett. Nagy visszaesés leginkább az ún. mega-dealek esetében volt tapasztalható a bizonytalan piaci környezetnek köszönhetően.

„2021-ben az alacsonyan tartott kamatok és a fiskális beavatkozások, mint például a nagy amerikai állami eszközvásárlási programok fűtötték a gazdaságot, azonban a 2022-ben bekövetkezett kamatemelkedés és az állami szerepvállalás csökkenése nagy kontraszthoz vezetett a két év összehasonlításában” – mondta el Kovaloczy Áron, a DLA Piper pénzügyi és üzleti tanácsadási szolgáltatást nyújtó magyar leányvállalata, a DLA Piper Business Advisory Kft. ügyvezető igazgatója.

Az elszálló energiaárak, amelyekre már 2021-ben is lehetett számítani, komoly kihívást jelentettek a magas energiaigényű szektorok szereplőinek, köztük leginkább a feldolgozóiparban és a nehéziparban tevékenykedő vállalkozásoknak, de erősen érintettek kevésbé magától értetődő szektorok is, például a magánegészségügyi szolgáltatók.

DLA Piper Hungary az ügyek számát tekintve a jogi és a pénzügyi tanácsadók között is az év tranzakciós tanácsadója lett Magyarországon 2022-ben. Az iroda tranzakciós jogi csoportját a Mergermarket 2022-ben és a 2005-2022 közötti teljes időszakban is az első helyen rangsorolja a hazai tranzakciók számát tekintve. A DLA Piper Business Advisory a 2019-es év után 2022-ben is az első helyen végzett a pénzügyi tanácsadók között a hazai tranzakciók számát tekintve, és a megalapítása óta eltelt teljes időszakban összesítve is dobogós helyen áll. A DLA Piper Business Advisory 2022-ben a közép-kelet-európai régióban is a top 10 pénzügyi tanácsadó között szerepel a tranzakciók száma alapján.

Az idei év M&A piacának fő mozgatórugói között minden bizonnyal teret kap majd a kockázatvállalási hajlandóság csökkenése - döntési idők kitolódása, tranzakciós biztosítások megkötése, gyorsított üzletkötések -, illetve a kevésbé válságálló iparágakban történő konszolidációs, reorganizációs aktivitás.

„A piac lassulásának okát leginkább úgy lehet képletesen körülírni, hogy az eladók a tegnapi értékelésekre-, míg a vevők a tegnapi finanszírozásra számítottak. Ebből az ellentétes megközelítésből fakadó bipolaritás határozta meg leginkább a 2022-es év piaci trendjeit. Kérdés, hogy ez az ellentmondás 2023-ban mikor tud majd feloldódni” – foglalta össze Posztl András, a DLA Piper Hungary irodavezető partnere.

Hirdetés átugrása →